SLOVENSKI OREL

Naveličan drugih mest doskočil do 7. zmage

Objavljeno 14. december 2015 08.22 | Posodobljeno 14. december 2015 08.24 | Piše: M. U.

Peter Prevc je vrhunsko opravil posel na tekmah za svetovni pokal v ruskem Nižnem Tagilu. S sedmo zmago v karieri, po drugem mestu dan prej, je tudi prevzel skupno vodstvo v svetovnem pokalu.

Peter Prevc je z zmago prevzel tudi vodstvo v svetovnem pokalu. Foto: FIS

NIŽNI TAGIL – Nismo še prišli do tekem smučarjev skakalcev za svetovni pokal v japonskem Saporu, že so orli skakali v Aziji. V Nižnem Tagilu, že v azijskem delu Rusije, v okraju oziroma oblasti Sverdlovsk, sta bili namreč dve posamični preizkušnji za točke svetovnega pokala, slovenski fantje pa so se fenomenalno odrezali. Druga, nedeljska tekma je bila pravi slovenski skakalni praznik. Na koncu je po dveh serijah večerne tekme v vetrovni loteriji na 134-metrski napravi Štorklja slavil Peter Prevc, skočil je 131,5 in 139,5 m, zbral 267,4 točke, in po treh drugih mestih v letošnji sezoni včeraj vpisal še svojo sedmo zmago v svetovnem pokalu.

Lani nisem maral skakalnice, no, po zmagi in drugem mestu jo imam zdaj rad.

Drugo mesto si je priskakal Avstrijec Michael Hayböck (130 m in 133,5 m, 260,4), tretji pa je bil Norvežan Johann André Forfang, za skoka 127,5 in 140 m je prejel 253,8 točke. Prevčev uspeh je z vrhunsko predstavo dopolnil Anže Lanišek, saj je bil s četrtim mestom tik za stopničkami. Za novo izboljšavo najboljše uvrstitve v svetovnem pokalu je skočil 123,5 in 135 m, točkovni zbir je bil 253,6. Robert Kranjec je bil 16. (117,5 in 125 m, 212,7), Anže Semenič je osvojil 29. mesto (161,5 točke za skoka 119,5 in 99,5 m, Jurij Tepeš (126 in 78 m, 139,1) pa je s 30. mestom osvojil še zadnjo razpoložljivo točko za svetovni pokal. Jernej Damjan je bil v kvalifikacijah za nedeljsko preizkušnjo diskvalificiran.

Sreča z vetrom

Že prva serija je nakazovala velik slovenski uspeh sredi širne Rusije. Peter Prevc je z odličnim letenjem, to je nazorno pokazal tudi z valovanjem roke, pristal na 131 metrih in pol in ob polčasu vodil, Anže Lanišek je bil osmi, Jurij Tepeš deseti, Anže Semenič 22., Robert Kranjec pa je bil po polovici skokov na 24. mestu. As iz Dolenje vasi je za 2,1 točke vodil pred Nemcem Andreasom Wellingerjem in še dve desetinki točke več pred Avstrijcem Michaelom Hayböckom, glavni Prevčev tekmec Severin Freund pa ga je s skokom 124 metrov hudo polomil in je prezimil šele na 15. mestu. V finalni seriji je muhasti veter še posebno paral živce skakalcem. Freund je do 131,5 metra skočil z naletnega mesta nižje, kot drugi, a zaradi velikanskega vetrovnega odbitka v točkah (15,4) na koncu končal le na 12. mestu. Jurija Tepeša je v vetru na tla sklatilo že pri 78 metrih in pol, tako da je z 10. padel na zadnje mesto v finalu. Lanišek je prekaljeno prijadral na 135 metrov, najdaljši skok dneva pa je s 140 metri uspel Johannu Andréju Forfangu. Kot zadnji pa je Prevc nalogo, kot kakšen ruski šahist, opravil velemojstrsko in pristal le pol metra krajše kot Norvežan Forfang. S sedmo zmago v svetovnem pokalu, zanjo je včeraj prejel ček za 10.000 švicarskih frankov, je prevzel tudi vodstvo v skupnem seštevku; Peter Prevc ima zdaj 364 točk, Freund na drugem mestu pa 327. »Zaradi spremenljivega vetra je bilo težko. Sam sem imel v obeh serijah dober veter, še posebno je po smeri ugodno zapihal v finalni seriji. A vseeno je za vrhunsko uvrstitev treba tudi dvakrat dobro skočiti. Lani nisem maral skakalnice v Nižnem Tagilu, no, po zmagi in drugem mestu v soboto jo imam zdaj rad. Res je, da bom na naslednji tekmi v Engelbergu nosil rumeno majico vodilnega v svetovnem pokalu, a bomo videli, kako bo po Engelbergu,« je Peter Prevc zadovoljno in trezno opisal prvo zmago po planiškem 20. marcu, ko je slavil na letalnici bratov Gorišek.

Sobota Freundu

Prva tekma v Nižnem Tagilu je bila prav tako prava vetrovna loterija. Na koncu je z zmago glavni dobitek izvlekel Nemec Severin Freund (skoka 132 in 134 m, zbral je 260 točk), Peter Prevc pa se je zavihtel na drugo mesto, v spremenljivem vetru je skočil 131 in 123 m, prejel pa 248,5 točke. S tretjim mestom in daleč najboljšo uvrstitvijo v svetovnem pokalu se je izkazal Norvežan Joachim Hauer, skoka na 133,5 in 129,5 sta mu prinesla 243,7 točke. Tudi Anže Lanišek si je že v soboto priskočil najvišjo uvrstitev v svetovnem pokalu, bil je sedmi (130,5 in 125 m, 232,1 točke). Veter v hrbet pa jo je zagodel preostali trojici orlov glavnega trenerja Gorana Janusa. Robert Kranjec je na koncu delil 36. mesto (skok 113,5 m, 86,2 točke), Jurij Tepeš je uvodno rusko-azijsko preizkušnjo končal na 46. mestu (106,5 m, 78,9), Anže Semenič pa si je priskočil 47. mesto (104 m je skočil, dobil pa 75,7 točke).

Vtičeva tik pod stopničkami

V Nižnem Tagilu sta bili tudi tekmi skakalk. Prvo je dobila Avstrijka Daniela Iraschko-Stolz (92,5 in 97 m, 242,6 točke), druga je bila Japonka Sara Takanaši (95 in 90 m, 238,6), tretja pa Avstrijka Eva Pinkelnig (89,5 in 96,5 m, 227,8). Maja Vtič (91,5 in 84,5 m, 212,9) je kot najboljša Slovenka zasedla 14. mesto, Ema Klinec (91,5 in 85 m, 210,8) je bila 16., Špela Rogelj 22. (88,5 in 87,5 m, 205,7), Katja Požun 25. (87,5 in 85 m, 197,4), Urša Bogataj pa 30. (88 in 77,5 m, 177,1). Miniaturna orlica Takanašijeva pa je premočno zmagala na drugi posamični tekmi. Skočila je 98 in 99 m, dobila pa 257,1 točke. Druga je bila njena rojakinja Juki Ito (92 in 91,5 m, 233,1), tretja pa Avstrijka Chiara Hölzl (90 in 95 m, 232,4). Četrta je bila najboljša Slovenka Maja Vtič (89 in 93,5 m, 230,7). Na 25. mestu je bila Špela Rogelj (88 in 83,5 m, 199,3), na 26. Urša Bogataj (85,5 in 81 m, 193,1) na 29. Katja Požun (85,5 in 79,5 m, 184,8), Ema Klinec (80 m, 93,2) pa je delila 31. mesto in je uvrstitev v finale zgrešila za desetinko točke.