1. SNL

Olimpija zasluženo v finalu, Maribor igra »fantastično«

Objavljeno 14. april 2017 11.39 | Posodobljeno 14. april 2017 12.00 | Piše: Rok Tamše

Ljubljanski nogometaši so na dobri poti, da rezultatsko rešijo turbulentno sezono.

Igralci olimpije so v Ljudskem vrtu s svojimi navijači proslavili uvrstitev v finale pokala Slovenije. Foto Marko Pigac

Sicer je bil Maribor kljub porazu v prvi polfinalni pokalni tekmi proti Olimpiji (1:2) favorit za napredovanje v finale, a mu to pred 10.500 gledalci v Ljudskem vrtu ni uspelo, saj so si zmaji iz Ljubljane priigrali remi 1:1, s skupno zmago (3:2) pa so si zagotovili boj za pokalno lovoriko proti Domžalam 31. maja na koprskem stadionu Bonifika. Pred povratnim obračunom med vijoličnimi in zeleno-belimi je največ prahu dvignila napoved domačega trenerja Darka Milaniča, ki je napovedal totalni juriš proti ljubljanskim vratom s tremi napadalci. Tega se je tudi držal, je pa – predvidevamo z asistenco športnega direktorja Zlatka Zahoviča – na klopi za rezervne igralce pustil najboljšega igralca v tej sezoni Dareta Vršiča (?!). To je bila ključna napaka mariborskega strokovnega vodstva, ki jo je sicer poskušalo popraviti v 61. minuti, ko je Vršič zamenjal Aleksa Pihlerja, a je bilo za to prepozno, saj je Olimpija vodila z 1:0 po golu Alexandruja Cretuja v 32. minuti. Mariborov napad se je še enkrat, tako kot na prejšnjih treh tekmah, izkazal za jalovega, izenačil je Dino Hotić z evrogolom z razdalje v 71. minuti, kaj več pa vijoličnim ni uspelo. Ljubljanski bunker je zdržal. »Mi nismo veseli, naredili smo veliko, igrali odličen nogomet, dominirali, gol je visel dolgo v zraku. Ko si odličen in ko se samo še čaka na gol, tedaj pa smo ga dobili, kar je spremenilo potek tekme. Takrat se je nasprotnik še bolj zaprl, v tem so Ljubljančani dobri zaradi višine. Potem smo imeli dovolj nekih priložnosti, bili nevarni, a ni nam uspelo zadeti. Žal mi je, da nismo prvi zadeli, da nismo šli naprej, saj smo odigrali odličen nogomet. Odločil je verjetno rezultat s prve tekme,« se kot stara lajna ponavlja Milanič po remijih svojega moštva. Zakaj je Vršiča posedel na klop? »Pred nami je še zelo veliko tekem, Dare je odigral štiri v nizu. Bila pa je še druga ideja: Tavares se odlično znajde na tekmah, ko ni veliko prostora. Ideja bi se lahko kmalu izkazala za fantastično, ker je imel priložnosti, lahko bi zadel,« je bolj kot ne sam sebe prepričeval Milanič. Boj za pokalno lovoriko je tako izgubljen, Maribor pa bo ob prednosti 13 točk osem krogov pred koncem državnega prvenstva zanesljivo osvojil 14. naslov državnega prvaka.

Pri ljubljanski Olimpiji so se z uvrstitvijo v finale povečali upi, da bodo rezultatsko rešili sezono v primeru zmage proti Domžalam, ki so v polfinalu s skupnim izidom 4:0 odpravile drugoligaša Krko. Taktični načrt trenerja Safeta Hadžića, ki je v treh tekmah na klopi Olimpije enkrat zmagal in dvakrat remiziral, se je spet obnesel. »Vesel sem, da smo šli naprej, in to proti kakovostnemu Mariboru. V tem uspehu ne gledam na svojo prihodnost, zanima me samo, da do konca prvenstva poskusimo priti v zmagovalni niz. Za ekipo si želim, da poskusimo osvojiti pokal, kar bo blazno težko, saj so nasproti zelo kakovostne Domžale. Danes sem poskusil s taktičnim napadom, nekaj igralcev sem spočil na prejšnjih tekmah, da bi se pripravili na Maribor, in poskušal z ekipo ujeti finale. Maribor ni imel česa izgubiti v pokalu, poskusil je z zelo napadalno igro. Velika stvar je, da smo se nekako uvrstili v finale, zdaj bom poskusil narediti vse, da gremo iz tekme v tekmo, da poskušamo to igro prenesti tudi v prvenstvo,« je dejal Hadžić. Na tribunah Ljudskega vrta ni bilo predsednika Olimpije Milana Mandarića, je pa v ZDA zagotovo z velikim veseljem sprejel končno eno pozitivno vest v zvezi s svojim klubom.