KOŠARKA

Kdo bo rešil Olimpijo?

Objavljeno 05. december 2012 08.23 | Posodobljeno 04. december 2012 20.51 | Piše: Drago Perko

Košarkarji Olimpije bodo v petek odigrali zadnjo domačo tekmo v evroligi.

LJUBLJANA – Union Olimpija se začasno poslavlja od evrolige. V petek zvečer bo v Stožicah na sporedu še zadnja domača tekma rednega dela, v goste prihaja bogati ruski klub Himki. Pa potem? Z evroligo je za nekaj časa konec. Zaradi sprememb pravil uvrščanja v evroligo Olimpija v prihodnji sezoni nima več zagotovljenega mesta, priigrati si ga mora v regionalni ligi ABA. Med elito vodita prvi dve mesti, eno v kvalifikacije za evroligo, dve pa v evropski pokal. Danes je Olimpija 8., ob tem pa ima na računu za okrog tri milijone evrov dolga. Košarkarski jutri zmajev ni obetaven. Če ne bo igranja med elito, pokrovitelji ne bodo več tako darežljivi.

Boj z dolgovi ali stečaj?

Klub je na razpotju, ki bo usodno vplivalo na prihodnost košarke v Ljubljani in Sloveniji, kjer je bila Olimpija vselej paradni konj, najboljša blagovna znamka z velikim ugledom. Pravniki predlagajo dve rešitvi: prva je krčevit boj za preživetje z danimi dolgovi, druga pa stečaj. Tega lahko predlagajo upniki, ki pa so v tem primeru poplačani z določenimi odstotki denarnih sredstev, ki jih društvo na dan stečaja premore. »Grozno se počutim, saj mi je jasno, da je to za nekaj časa zadnja tekma Olimpije v evroligi. Sem sicer optimist, a tale ekipa bo težko prišla do enega od prvih dveh mest v ligi ABA. Upam in želim si, da se še veliko ljudi počuti tako grozno in da se bo našla rešitev,« ostaja optimist Peter Vilfan, ki odločno nasprotuje drugi opciji, namreč da se klub požene v stečaj. »Olimpija je prevelika institucija, da bi ubrali ta način. Klub mora obstati.« Se pa Peter strinja, da bo treba biti bolj realen glede na razmere. »Pred leti bi bil izpad iz evrolige velika katastrofa, v današnjih časih krize pa tudi ljudje bolj realno gledajo na vse skupaj. Bomo pač potrpeli.«

Politika naj se odloči

Joško Papič je za jugoslovansko reprezentanco odigral 34 tekem, bil je evropski prvak leta 1977. Spozna se na košarko in ekonomijo. »Igralcem in vsem v klubu ni kaj očitati, a se vidi, da niso konkurenčni. Povprečje pa ne zanima nikogar,« pove Papič, ki poziva politiko: »Politika se mora odločiti, da najde soglasje in reši klub, ki bo rešen takrat, ko bodo v prvi vrsti v Stožicah sedeli tisti iz pozicije in opozicije.« Papič je prepričan, da bi se morala tudi država vendarle odločiti, kaj in koliko športov bo podpirala na vrhunski, kaj pa na nižji ravni. »Za slovensko mladino je boljše, da država podpre moštvene športe. Ti bolje vplivajo na razvoj mladostnikov.« Na boljše čase Olimpije pa upa tudi Ivo Daneu: »Eno leto bomo zdržali brez evrolige, več pa ne. Drugo leto je treba sestaviti tako ekipo, da bo konkurenčna za sam vrh lige ABA.«

Roman Lisac – rešitelj Olimpije?

Če pa bi se Olimpija odločila za stečaj, bi njene selekcije ostale brez ekip. Preselile bi se lahko v enega od ljubljanskih klubov, najvišje zdaj nastopa Slovan, ki je član lige Telemach. »O sodelovanju z Olimpijo smo se pogovarjali pred leti, zdaj pa nič,« povedo Kodeljevčani, ki jim ni vseeno, kaj se dogaja z Olimpijo, navsezadnje jim je veliki brat dolžan še slabih 100 tisočakov za odškodnine ob prestopih Jake Klobučarja, Mirze Begića in Mihe Zupana. Ali, kot je pred dnevi dejal Matjaž Smodiš, legenda evropske košarke: »Slovenska košarka potrebuje Olimpijo.« A z bolj realnimi apetiti, kot so bili v preteklosti, ko so bili narejeni (tudi politični) grehi, ki danes onemogočajo, da bi klub zadihal s polnimi pljuči. Niso redki, ki v direktorju lige ABA Romanu Liscu vidijo osebo, sprejemljivo za vse politične pole, ki lahko reši slovenski košarkarski ponos.

Deli s prijatelji