TEŽAVE S SLUHOM

Halo, se slišimo?

Objavljeno 18. oktober 2014 14.00 | Posodobljeno 18. oktober 2014 14.06 | Piše: E. B.

Če je vaš telefonski aparat nastavljen na najvišjo glasnost, je mogoče, da imate težave s sluhom.

Razlogov za izgubo sluha je veliko, tegobe pa se največkrat prikradejo zelo postopoma, tako da jih mnogi zelo dolgo sploh ne zaznajo – ali pa jih celo ne želijo priznati, a kakor na vseh drugih področjih tudi tu velja kot pribito: prej ko se spopademo s težavo, več je možnosti, da jo bomo učinkovito odpravili ali pa jo vsaj uspešno obvladali.

Zato poglejmo, kateri so najpogostejši znaki za slab sluh! Berite naprej, tudi če se vam zdi, da ste premladi, za takšno obravnavo – če ste se v mladosti več let zapovrstjo kratkočasili z glasno glasbo, ste pravšnji kandidat! In, mimogrede, strokovnjaki ugotavljajo, da je med bolniki vse več mladostnikov oziroma ljudi, mlajših od trideset, ki tožijo zaradi slabega sluha. Tegobe se velikokrat začnejo kazati pri telefonskih pogovorih: kdor ima težave pri sporazumevanju, si slušalko največkrat nastavi na najvišjo glasnost, ki je pri zdravih ušesih nepotrebna, zato preverite, kako je pri vašem aparatu. Težko sledite pogovoru, če govori več ljudi obenem ali če želite klepetati v hrupni restavraciji? Takšne okoliščine so za vsakogar neugodne, a zdravega sluha običajno ne ovirajo. Povsem normalno je, če se v hrupu slabše znajdejo starejši, mladi in tisti v zrelih letih pa ne bi smeli imeli takšnih težav. Če pa se težko sporazumevate že z enim sogovornikom, ki vam mora ponavljati že rečeno, je skrajni čas, da si poiščete pomoč.

Preverite glasnost televizorja

Se kdo v vaši družini pritožuje, da je televizijski sprejemnik, ko je v vaši uporabi, preglasen? Sploh če takšen hrup moti otroke – če je glasnost nadležna celo najmlajšim, je lahko težava z vašimi ušesi že zelo skrb vzbujajoča!

Se jezite na druge, ker po vašem nejasno govorijo? Ste prepričani, da vsi okoli vas momljajo? Njihov govor je zelo verjetno jasen in glasen, težava se skriva v vaših ušesih. Zaradi nje pogosto ali slabo slišite ali pa napačno razumete povedano in se tako redno spravljate v neroden položaj. Slišite odlično – razen takrat, ko govorijo ženske in otroci. To preprosto pomeni, da je vaša okvara sluha za zdaj omejena na visoke frekvence in samo vprašanje časa je, kdaj bo zajela tudi nižje, doneče glasove.

Slabša kakovost življenja

Ne pozabimo, okvaro sluha povzročijo motnje na različnih delih slušne poti, kar pomeni, da je nekatere tegobe mogoče odpraviti, sicer pa nam strokovnjak nedvomno lahko pomaga pri premagovanju te ovire. Težave s sluhom dolgoročno občutno poslabšajo kakovost življenja, pri mnogih namreč spodbudijo celo depresijo in tesnobo, jih potisnejo iz družbe in jim poteptajo samozavest, zato ne omahujte z obiskom zdravnika, da bo opravil ustrezne preiskave in vam pomagal pri premagovanju te pogoste tegobe.

Deli s prijatelji