BREZ PIN

Miti ali resnica: kako (ne)varna je brezstična kartica?

Objavljeno 19. april 2017 10.53 | Posodobljeno 19. april 2017 10.54 | Piše: P. Pa.

Ste med tistimi, ki se upirate uporabi brezstične kartice?

Plastični denar nas vleče v odvisnost, saj pri trgovanju izgubimo občutek za menjavo.

LJUBLJANA – Brezstične bančne kartice: medtem ko se nekateri navdušujejo nad tem, kako preprosto je plačevanje z njimi, druge skrbijo morebitne zlorabe. Zveza potrošnikov Slovenije (ZPS) ob tem ugotavlja, da je 11 bank že izdalo debetne kartice in kartice z odloženim plačilom z brezstično tehnologijo, druge pa imajo to še v načrtu.

A če mislite, da gre za veliko novost, se krepko zmotite. ZPS ugotavlja, da je bilo pri nas izdanih že več kot milijon brezstičnih kartic. S temi karticami lahko svoje nakupe plačujemo na več deset tisoč naslovih, večjim trgovcem, drogerijam in bencinskim servisom se pridružuje vedno več manjših trgovin. Pri potrošnikih opažajo dve vrsti odziva na to novo obliko plačila: nekateri potrošniki jo uporabljajo z veseljem, ker se jim zdi tako plačevanje enostavnejše, druge pa skrbi, saj se jim zdi, da je mogoče take kartice lažje zlorabiti.

So brezstične kartice varne?

Pri ZPS odgovarjajo, da tak način plačevanja ni nič bolj tvegan od drugih. »Čip na kartici lahko podatke sporoča le na razdalji nekaj centimetrov in le v povezavi s posebnimi čitalniki. Banke zatrjujejo, da je minimalna verjetnost, da bi isti nakup plačali večkrat ali da bi s kartico plačali po nesreči.«

Da vam nekdo s kartice na skrivaj prenese podatke, naj bi bila le zgodbica, ki kroži v javnosti že vse od uvedbe brezstičnih kartic, ki pa se do zdaj v praksi menda ni potrdila. »Poseben čitalnik za snemanje podatkov je treba zelo približati kartici, obenem pa na čipu ni shranjenih veliko podatkov. S temi tako ni mogoče izdelati dvojnika kartice ali pa nakupovati na spletu, kjer je treba vnesti tudi ime, enkratno geslo, ki ga prejmete na mobilni telefon, ali pa trimestno kodo na zadnji strani kartice. Nekateri potrošniki kljub temu kartice še dodatno zavarujejo z aluminijevo folijo ali pa kupijo posebne ovitke.«

Plačevanje brez PIN za manjše nakupe

Banke so na brezstičnih karticah omogočile plačilo brez PIN za nakupe v vrednosti manj kot 15 evrov. Tako bi radi predvsem trgovcem omogočili hitrejše delo. »Potrošniki so se že navadili na to, da je PIN zagotovilo za varno plačevanje, zato je ta ukrep pri marsikom povzročil zaskrbljenost, da ne bi bilo v primeru kraje kartice mogoče opraviti več zaporednih manjših nakupov. Banke sicer kot dodaten varnostni ukrep omejujejo število in skupno vrednost zaporednih transakcij brez PIN, pri čemer pa potrošnikom varnostnih ukrepov ne razkrijejo vedno,« ugotavljajo na ZPS. V Avstriji so na primer plačilo brez PIN omejili na znesek 25 evrov.

ZPS je še preveril, koliko denarja je mogoče porabiti brez uporabe PIN. Pri testu so uporabili brezstične kartice štirih različnih bank. »Več brezstičnih nakupov v vrednosti od 10 do 15 evrov je pokazalo, da banke NLB, SKB in Unicredit omogočajo največ tri zaporedne nakupe brez PIN-kode, skupna vrednost nakupov pa ni bila višja od 50 evrov. Pri Abanki so še strožji, saj je bilo treba PIN uporabiti že pri drugem nakupu.«

ZPS ob tem še podaja nasvete za varno uporabo brezstične kartice. Kartice ne dajajte iz rok, zlasti če se plačilo izvede zunaj vašega vidnega polja. Kartico hranite, kode PIN pa ne shranjujte v bližini kartice. Redno pregledujte promet na računu, pri sebi pa vedno hranite številko za preklic kartice.

Deli s prijatelji