POHOD

Že devetič po Anzekovi poti

Objavljeno 22. september 2015 09.54 | Posodobljeno 22. september 2015 09.54 | Piše: Mojca Marot

Vrhovski Anzek je bil priljubljeni ljudski godec s Svetine nad Štorami.

Matej Mastnak, vodja Pihalnega orkestra štorskih železarjev, in Ivan Ulaga mlajši, sin ljudskega godca Vrhovskega Anzeka, ki mu je pohod namenjen. Foto: Mojca Marot

LAŠKO – Že pokojni novinar Jure Krašovec iz Laškega je bil tisti, ki je o ljudskem godcu Ivanu Ulagi, po domače Vrhovskem Anzeku, napisal knjigo. V spomin na tega veseljaka in kapelnika godbe na pihala s Svetine so v Laškem že deveto leto zapored pripravili pohod po Anzekovih poteh, ki se ga je letos kljub izrazito slabi vremenski napovedi udeležil 101 pohodnik. Vlado Marot, častni predsednik Etno odbora Jureta Krašovca Možnar, je povedal, da pohod poteka po poti, ki jo je dvakrat na teden, ko je odhajal na vaje k laški godbi na pihala, premagoval Ulaga.

Ljudski godci so bili med ljudmi znani kot veseljaki in prijetni ljudje, zato ne preseneča, da so jih imeli ljudje radi in so jim na široko odpirali vrata. Nič drugače ni na poti iz Laškega do Svetine v sosednji občini Štore, ki je dolga 12 kilometrov, pohodniki pa jo premagajo v štirih ali petih urah, odvisno od tega, kako dolgo se zadržijo na posameznih domačijah. Najprej se vedno ustavijo na domačiji Terezije Sikovšek na Ojstrem, ki je bila nečakinja ljudskega godca. Zatem se ustavijo tudi pri Vrhovškovih na Reki, kjer je prav tako doma glasbena družina Štiglnovih, ki so povezani z godbo tako v Laškem kot tudi na Svetini, pa pri Slapšakovih oziroma Klepejevih v Kanjucah, kjer je bila doma Ulagova snaha, nato jih pot vodi do domačije Pesjakovih na Velikem Vrhu malce pred Svetino, kjer je bila Ulagova rojstna hiša. Povsod jih lepo sprejmejo, tudi pogostijo in poskrbijo za glasbeno razvedrilo. Pri Sikovškovih jih je letos pričakal harmonikar Janko Planinšek, pri Vrbovškovih pa Štiglnova godba.

Deli s prijatelji