Velikonočna razstava v Vrbljenah, ki jo na cvetno soboto in nedeljo pripravijo v gasilskem domu PGD Vrbljene-Strahomer, je vedno nekaj posebnega. Kaže predvsem na odnos članic in članov društva, ki vsak po svoje prispevajo k temu, da se oči napasejo vseh lepot in okusov bližajočega se praznika, pa naj gre za domače potice, pletenice ali množico pirhov v vseh barvnih odtenkih.
K temu so prizadevni sodelavci Turističnega društva Krim dodali še manjšo razstavo potičnikov in starega orodja. Tako je celotna dvorana domačega gasilskega doma dišala po veliki noči.
Zraven tudi vrtci
Župnik Jože Razinger je na odprtju razstave blagoslovil jedi in pirhe, vsem pa zaželel lepe velikonočne praznike. Marjan Žagar, predsednik TD Krim, ni mogel skriti navdušenja nad letošnjo prireditvijo. »Vesel sem, da so naše gospodinje tudi letos v tako velikem številu sodelovale pri pripravi razstave,« je dejal. »Omeniti moram še otroke iz naših vrtcev, ki so po svoje oblikovali vse, kar spada k največjemu krščanskemu prazniku. Razstavili smo fotografije s prejšnjih razstav, blagoslovili cvetnonedeljske butare in butarice, skratka, praznovanje velike noči se je začelo zelo slovesno.«
Darja Modic je tista, ki prepleta niti velikonočne razstave, iz leta v leto pa z njo podirajo rekorde. »Letos smo gospodinje iz naše in sosednjih vasi Strahomer in Tomišelj pripravile več kot 2000 pirhov,« se je pohvalila Modičeva. »To je res svojevrstni rekord, kaže pa, s kako veliko ljubezni in veselja sodelujejo na naši razstavi. Vsako leto si izberemo določeno temo. Lani smo se spomnili mostiščarjev, ki so v preteklosti živeli na zemlji, kjer zdaj živimo mi. Letos smo del razstave posvetili jubileju naših domačih gasilcev, članic in članov PGD Vrbljene-Strahomer, ki bodo v nedeljo, 30. aprila, z gasilsko parado, s prevzemom novega gasilskega vozila in seveda s kresovanjem pred delavskim praznikom proslavili 110-letnico delovanja. Iz srebrnih pirhov smo oblikovali gasilsko čelado; ko smo jih prešteli, smo ugotovili, da je bilo treba s srebrno barvo okrasiti kar 370 jajc.«
Morski pirhi
Najbolj prizadevna ustvarjalka pirhov je zagotovo Jelka Minatti z Iga, sicer dolgoletna članica TD Krim. Ustvarja na različne načine. Nekaj posebnega so bili njeni morski pirhi, ki jih je dopolnila z različnim dodatki ali risbami, na tem delu razstave pa je dodala še školjke in ribiško mrežo. Skratka, nekaj povsem novega in svežega. Povsem novi so bili tudi pirhi, ki jih je Minattijeva pobarvala s svilo, recept pa je zaupala tudi nam: »Vsako jajce najprej zavijem v kos svile, velik 20 krat 20 cm, nato vse skupaj zavijem še v enako velik kos bombaža. Jajca kuham približno 40 minut, in ko se ohladijo, jih razvežem in počakam, da se barva, ki jo je spustila svila, posuši. Za take pirhe bi bile najbolj idealne svilene kravate, toda kar težko bi bilo dobili toliko tovrstnih kravat, ki bi jih morali razrezati.«
Gospa Jelka je letos za velikonočno razstavo pobarvala kar 560 jajc, dodaja pa, da je to delo zelo natančno in hkrati naporno: »Zadnje tri tedne sem barvala samo jajca in opazovala, kako so nastajali pirhi. Morski pirhi so nekaj posebnega, a vse skupaj je le stvar naše domišljije in dobre volje. Na naši razstavi mi je še posebno všeč prispevek otrok, ki skupaj s prizadevnimi vzgojiteljicami ustvarjajo prav neverjetne stvari, povezane z veliko nočjo. Pohvaliti moram še članice društva podeželskih žena z Iga za vse, kar so pripravile, da je naša razstava kar se da pestra.
Samo ena od prireditev
Velikonočna razstava je le ena od prireditev TD Krim. Darja Modic pravi, da se v vsakem letnem času spomnijo česa, da sokrajanom ni dolgčas. »Leto začnemo z aktivnim sodelovanjem na ižanskem podkrimskem pustnem karnevalu, na katerem sodelujemo s petimi ali osmimi prizori, med katerimi so tradicionalni krimski in povodni mož ter čarovnica Johanca. Med vsakoletne prireditve štejemo velikonočno razstavo, junija pa gostimo srečanje harmonikarjev, ki smo ga poimenovali Podkrimka. Vsakič se predstavi približno 50 harmonikarjev iz domače občine in iz drugih slovenskih krajev. Zimski čas začnemo z Miklavževim sprevodom na predvečer godovanja dobrotnika, v drugi polovici decembra pa postavimo jaslice v naravni velikosti. Na ogled so od zadnje sobote pred božičem, ko ob odprtju pripravimo blagoslov jaslic in manjši koncert božičnih pesmi, do svetih treh kraljev. Na štefanovo, 26. decembra, v sodelovanju s Konjerejskim društvom Krim in občino Ig izvedemo tradicionalni blagoslov konj in druge živine.«
V TD Krim so še posebno ponosni na svoj toplar, ki so ga ob vrbljanskem hipodromu in gasilskem domu postavili leta 2006. »Namenjen je ohranjanju kulturne dediščine in krajinskega izročila,« pravi Marjan Žagar. »Pred kozolcem smo uredili prireditveni prostor, kjer je pokrita tribuna za nastope ansamblov in posameznikov. V kozolcu urejamo še manjši muzej starega orodja, opreme, domačih rokodelskih izdelkov, starih dokumentov in drugih stvari. Pred osmimi leti smo pridobili evropska sredstva, s katerimi smo elektrificirali toplar, ga zasteklili in na novo zaščitili.«
Za zabavo skrbijo Afrohtarji
V TD Krim med drugim deluje zabavna skupina Afrohtarji, ki z igranjem na različna priročna glasbila, kot so na primer pokrovke, kosa, perilnik, grablje, klepavnik, hobuk bas in podobno, obujajo stare običaje afiranja, tudi ofiranja na vasi. Afrohtarji popestrijo marsikatero prireditev v ižanski občini, pogosto jih vabijo tudi drugam.