JEZNI, DA SE BLISKA

V kranjskem vodovodu bo kmalu pajčevina?

Objavljeno 10. oktober 2015 12.00 | Posodobljeno 08. januar 2016 13.56 | Piše: Boštjan Fon

Preddvorčani grozijo, da bodo Kranjčanom zaprli ventil za pitno vodo. Sami so zgradili omrežje, zdaj jim hoče ceno vode določati sosednji Kranj.

»V desetih letih se je cena za vodo na naših računih zvišala za 292 odstotkov,« pojasnjuje Brane. Foto: Boštjan Fon

PREDDVOR – Sredi Preddvora, idilične vasice, ki je s sosednjimi zaselki celo občina, so prijatelji, zbrani okoli slikarja Franca Gučka, jezni, da se kar bliska! Vzrok tiči v Vodovodni zadrugi Preddvor in ceni pitne vode v občini.

Preddvorčani so se pred leti zaradi samostojnega vodenja vodovoda v njihovem kraju združili v Vodovodno zadrugo Preddvor. Ta vzdržuje zajetje v Novi vasi, rezervoar ter vodovodna omrežja v naseljih Nova vas, Hrib, Preddvor, Breg ob Kokri, Zgornje, Srednje in Spodnje Bele ter Tupalič. Opravljajo vzorčenje pitne vode z mikrobiološkimi in fizikalno-kemijskimi analizami, za kar imajo sklenjeno pogodbo z Zavodom za zdravstveno varstvo Kranj. Vsako leto izvedejo tudi občni zbor zadružnikov, na katerem predstavijo poročila o opravljenih delih, načrtih, zanimivo je finančno poročilo, poročilo nadzornega odbora. 
Poleg tega na občnem zboru odgovorijo na zastavljena vprašanja. »Vendar ne na vsa! Sam že nekaj časa iščem odgovor, zakaj smo se Preddvorčani sploh združili v vodovodno zadrugo,« začne njen član Guček in nadaljuje: »Eden pomembnejših razlogov naj bi bil ta, da bomo sami določili ceno vode v Preddvoru, ker smo vodovodno omrežje zgradili sami – lastnoročno.« In kje je težava? »Nekdo iz sosednjega Kranja, s kranjske komunale, naj bi nam po novem določal ceno in nam zaračunaval še omrežnino za vodovod, ki smo ga sami zgradili. Neverjetno!«

Izbrali županovi sorodnici

V podjetju Vencelj, Preddvor, ki za zadrugo opravlja računovodske storitve, ne tajijo, da so tesno povezani z županom Preddvora Miranom Zadnikarjem: »Navedba, da računovodske storitve za zadrugo opravlja firma v lasti najožjih družinskih članov župana, drži. Edina družbenica podjetja je Pavla Zadnikar Vencelj – žena župana, direktorica pa je Nežka Zadnikar – županova hči, ki ne živi v skupnem gospodinjstvu s starši. Naše podjetje opravlja računovodske storitve za Vodovodno zadrugo Preddvor za obdobje od 1. januarja 2008. Vodovodna zadruga Preddvor je naše podjetje izbrala na podlagi ponudbe. Glede na tedaj veljavno zakonodajo ob podpisu pogodbe ni bilo ugotovljeno nobeno nasprotje interesov oziroma noben razlog, ki bi preprečeval sklenitev pogodbe med Vodovodno zadrugo Preddvor in podjetjem Vencelj Preddvor.«


Zvišanje za 292 odstotkov!

Podlaga za prenos spornega obračunavanja porabe vode v občini Preddvor naj bi bila vladna uredba o metodologiji za oblikovanje cen storitev obveznih občinskih gospodarskih služb varstva okolja iz leta 2012, trdi Gučkov krog zadružnikov, ki je odločno proti. 
»Uredba je za zadrugo neobvezna, ker ta ni javna služba za oskrbo s pitno vodo. Z informacijami z občine Preddvor zavajajo člane zadruge, zato smo polovični predračun za letos hočeš nočeš plačali po 46 odstotkov višji ceni kot lani.«

Član zadruge Brane Poličar, izdelovalec diatoničnih harmonik, doda: »Gospodarska javna služba za Preddvor je Komunala Kranj, ki opravlja določene storitve za občane Preddvora, in ne Vodovodna zadruga Preddvor. Ne morejo nam iz Kranja določati cene pitne vode, še manj pa določati višine omrežnine, ki velja v Kranju. Tam nihče od prebivalcev ni napeljal niti centimetra vodovodnega sistema do svoje hiše ali stanovanja, mi v Preddvoru smo imeli to za obveznost.«

Zakaj se je povišala cena vode na računih Preddvorčanov? Guček je prepričan: »Očitno sta omrežnina in visoka cena uvedeni zaradi selitve vodstva Vodovodne zadruge Preddvor iz sedanje Goričice 7 na Dvorski trg, v prostore nekdanjega lokala Lev, drugega razloga ni videti. To pa je popolna bedarija, ta selitev namreč.«

Poličar je besen: »Statistika cene vode v Preddvoru za preteklo desetletje pove, da smo leta 2005 plačali 27 centov za kubični meter, letos pa debelih 79 centov, saj so nam poleg osnovne cene za vodo pripojili še neko omrežnino in vodarino. V desetih letih se je cena na naših računih zvišala za 292 odstotkov. Izdajanje dveh polletnih računov z vključenimi dajatvami je le krinka za plačila po postavkah, ki jih nihče več ne bo znal preračunati. In ceno določajo na kranjski komunali za vodovodni sistem, ki smo ga sami kopali in polagali, ne pa v Preddvoru!« In še to pribije: »Če crkne vodovod v Preddvoru, plača vsak uporabnik popravilo sam, v Kranju pa imajo vse vključeno v omrežnino, ki je vključena v ceno kubičnega metra vode.«

Občina grabi zase

Preddvorčani so hudi še zaradi enega zanimivega dejstva, povezanega z njihovo vodo, saj so zadružna zajetja vključena v vodovodni sistem Kranja. »Preddvorska občina bi morala iti v pogajanja s kranjsko za plačilo vode iz naših zajetij, morali bi jo znati prodajati. Občani Preddvora od svoje vode in vodovodnega sistema ter zajetij nimamo čisto nič,« razloži Andrej Logar, prav tako član zadruge. 
Guček nadaljuje: »Vse v Preddvoru je povezano z županom Miranom Zadnikarjem. Novi prostori zadruge so občinski in zadruga plačuje najemnino občini, čeprav imamo svojo zadružno hišo. Računovodstvo zadruge vodi županova družina čez računovodski servis Vencelj, z občine so nam celo določili uradnika, ki naj bi bil stik z nami. Na moje protestno javno pismo je odgovarjal direktor občinske uprave Marko Bohinc, kar je za nas znak, da občina grabi vodovodno zadrugo zase. Kaj ima on za odgovarjati? Odgovarjati bi moral predsednik zadruge Branimir Strle. Enostavno si občina potiho prisvaja zadrugo.«

Slikar Guček ter kolegi iz Vodovodne zadruge Preddvor zahtevajo, da se cena vode zniža na razumno raven, ker imajo lastni vodovodni sistem: »Kranj pa naj nam plačuje vodo, kot se spodobi. Mi smo jim omogočili, da imajo vodo, na katero so se priklopili.«

Franc Guček to nenavadno, tiho vojno za preddvorsko vodo za konec slikovito opiše: »Namesto da bi imeli Preddvorčani na položajih jajca in Kranjčanom zaprli ventil, so nam v Preddvoru dvignili ceno. V Stražišču pri Kranju imajo manjšo omrežnino kot mi v Preddvoru, a pijejo našo vodo. V Savdski Arabiji jo imajo domačini zastonj, pri nas v Preddvoru pa bo kmalu dražja kot liter nafte.«

Potem pa zagrozi: »Sam bom poskrbel, da se bo v ceveh proti Kranju kmalu namesto vode nabirala pajčevina, in to do trenutka, ko nam bodo Kranjčani plačevali pošteno ceno, ne pa da mi plačujemo še zanje zaradi nekih omrežnin in vodarin po nekih uredbah, ki z nami oziroma našo zadrugo nimajo nobene zveze.« 

Voda ni lastnina!

Preddvorski župan Miran Zadnikar, mimogrede, sam ni član vodovodne zadruge, pravi, da je voda javna dobrina, zato je občina ne more prodajati, enako povedo tudi na kranjski komunali: »Prodaja pitne vode se ne izvaja. Podpisan pa je dogovor o delitvi stroškov vzdrževanja infrastrukture iz enega vodnega vira (Nova vas) med Vodovodno zadrugo Preddvor in Komunalo Kranj. Ne drži, da namesto občine Preddvor ali Vodovodne zadruge Preddvor ceno v Preddvoru določa kranjska komunala. Elaborate o oblikovanju cen storitev je potrdil občinski svet občine Preddvor. Komunala Kranj je upravljavec vodovodnega sistema in izvajalec javne službe oskrbe s pitno vodo le na manjšem območju v preddvorski občini, cene oblikujemo za uporabnike le na tem območju. Oskrba s pitno vodo je gospodarska javna služba, ne glede na to, kdo jo izvaja.« Enako meni tudi župan Zadnikar: »Vodovodna zadruga je izvajalec javne službe. Odlok o gospodarskih javnih službah občine Preddvor določa, katere so obvezne gospodarske javne službe in na kakšen način se služba izvaja, in Vodovodni zadrugi je bila za izvajanje podeljena koncesija.« 

 

 

Deli s prijatelji