BITKA V KAMNIKU

Tonina naj bi na domačem terenu izzval Hojs

Objavljeno 22. december 2017 14.57 | Posodobljeno 22. december 2017 15.03 | Piše: Gašper Lubej

Na parlamentarnih volitvah epska bitka v Kamniku? Hojsa kandidatura zanima, a nič še ni dokončno.

LJUBLJANA – Na junijskih parlamentarnih volitvah se bo v volilnem okraju Marjana Šarca odvila epska bitka. Šarec se za glasove Kamničanov ne bo spopadal le z vodjo poslanske skupine Nove Slovenije (NSi) Matejem Toninom. Šlo bo predvsem za dvoboj med Toninom ter njegovim ostrim kritikom in nekdanjim strankarskim tovarišem Alešem Hojsom, zdaj članom SDS Janeza Janše.

Hojs nam je potrdil, da ga kandidatura v Kamniku zanima, da je med evidentiranimi kandidati, a da bodo dokončno odločitev sprejeli organi največje opozicijske stranke.

»Zakaj sprašujete, saj moja kandidatura ne bi bila nič slabega?« nas je vprašal Hojs, ko smo ga nekoliko presenetili s klicem. Ne, nasprotno, šlo bo za zanimiv troboj, smo se strinjali. Verjetno pa bo volilni boj v Kamniku začinila še nekdanja ministrica za kulturo, zdajšnja poslanka Desusa, Julijana Bizjak Mlakar.

Hojs je bil sicer najbolj izpostavljen predstavnik desne struje v NSi, ki se je vseskozi zavzemala za tesno sodelovanje z SDS. A prevladala je večina v stranki s Toninom na čelu, ki se je zavzemala za odmik od Janše in samostojno politiko NSi. Med krščanskimi demokrati je zdaj konsenz, da ne bodo šli v vlado, če bi Janša dobil mandat za sestavo vlade.

Da kandidira Hojs, je znak, da SDS v Kamniku ne najde močnega kandidata.

V NSi je bilo sicer najbolj napeto novembra 2014, ko je Hojs s protikandidaturo na volilnem kongresu vrgel rokavico predsednici krščanskih demokratov Ljudmili Novak. Hojs je sicer takrat odkrito priznal, da kandidira predvsem zato, ker nasprotuje politiki Mateja Tonina. Novakova je prepričljivo zmagala, a je Hojs vendarle dobil več kot četrtino glasov in tako pokazal, da je desna struja v NSi vendarle relativno močna.

Želi Hojs v Kamniku, kjer sicer ni doma, kandidirati predvsem zaradi Tonina? »Gotovo. Če bi oziroma če bom tam kandidiral, želim pokazati, da imam drugačna stališča od gospoda Tonina, čeprav se mi zdi, da v zadnjem času tudi on precej spreminja stališča. Takšen je moj občutek.«

Ko smo ga vprašali, na kaj misli, je Hojs presenetil z odgovorom, da je slišal, da se je Tonin v pogovorih znotraj NSi večkrat zavzel za sodelovanje z SDS. »Včasih je bilo to zelo bogokletno. Moja teza, da moramo sodelovati, je bila odločujoča za to, da so me vrgli iz stranke.« Hojs, ki je do Tonina še vedno oster in ga označuje za manipulanta, dodaja, da naj bi vodja poslanske skupine Nove Slovenije zaradi omenjenega stališča do SDS »malo padel v nemilost v določenih krogih znotraj NSi«.


2014. je bilo zaradi Hojsa napeto v NSi.

Matej Tonin Hojsovo najverjetnejšo kandidaturo komentira kratko: »Dobrodošel. Na koncu vedno odločijo ljudje. Tudi tokrat bodo.«

O njegovi trditvi o spremembi politike do SDS pa pravi: »Gre za vsakdanje parlamentarno delo, za iskanje čim širše podpore za zakone, ki jih predlagamo v NSi. V parlamentu smo dolžni sodelovati in iskati čim večjo podporo, če želimo, da so naši zakoni sprejeti, drugače so samo mrtva črka na papirju. Če sami vlagamo zakone in nimamo širše podpore, smo obsojeni na neuspeh. Gre torej za iskanje vsebinske podpore pri parlamentarnem delu. Bilo bi zelo nespametno, če si v primeru zakonov, ki jih vloži NSi, zaradi osebnih nesoglasij ne bi prizadevali tudi za podporo SDS. Na koncu vsak zakon potrebuje večino.«

Glede vstopa NSi v vlado, če bi bil Janša mandatar, pa ostaja na stališču stranke, saj je dejal: »Te stvari so bile že tisočkrat pojasnjene. Nimam kaj dodati.«

Kamniški župan Marjan Šarec pravi, da spoštuje vsakega kandidata, da nikogar ne podcenjuje in da je Hojs močan kandidat, vendar ocenjuje, da bodo imeli v Kamniku prednost domači kandidati. »To, da kandidira Hojs, je znak, da SDS v Kamniku ne najde močnega kandidata.« O Toninu pa pravi, da ima močno podporo na desni oziroma jo je imel vsaj do zdaj. »NSi ima v Kamniku stalno podporo in dosti večjo kot kje drugje, tukaj je Tonin pojedel SDS.« 

Listo bodo potrjevali spomladi

V SDS, tako kot v drugih večjih strankah, po naših informacijah že imajo obrise kandidatne liste za vseh 88 volilnih okrajev, a formalno jo bodo potrjevali šele pozno spomladi. V SDS kandidature predlaga ožje vodstvo, izvršilni odbor, dokončno pa jih potrdi svet, ki je najvišji organ stranke med dvema kongresoma.




 

Deli s prijatelji