LJUBLJANA – Tudi letos predvsem na Goriškem prebivalstvo napada poletna nadloga številka ena: komarji! Natančneje tigrasti komarji (Aedes albopictus). Ti prenašajo nevarni virus čikungunja, ki se pojavlja v državah jugozahodnega Indijskega oceana in Indiji ter lahko človeka položi v posteljo za več tednov, v zadnjih letih pa je tudi pri nas največ težav prav s to tujerodno vrsto komarja iz jugovzhodne Azije – največ jih je na Obali, v Vipavski dolini ter okolici Nove Gorice.
Gre za zelo nadležno vrsto, ki je pri nas aktivna od aprila do oktobra, pojasni dr. Marko Vudrag, dr. med., spec. higiene, z Zavoda za zdravstveno varstvo Nova Gorica. Letos evropski sistem hitrega obveščanja o obolelih (še) ne poroča, še dobro pa se spomnimo 200 obolelih Italijanov pred nekaj leti. Bolezen se ne prenaša s človeka na človeka, pravi dr. Vudrag, navzoč mora biti komar: ta piči okuženega človeka in posesa kri ter z njo vred virus, piči drugega in prenese virus. No, virusa čikungunje sicer pri nas ne prenašajo, a če komar po naključju naleti na bolnika ali klicenosca, ob piku posesa tudi viruse iz nosilca in jih lahko prenese na druge ljudi.
Pike na temnem telesu
Piki tigrastih komarjev so zelo boleči in povzročajo različne alergije, zlasti pa so neprijetni, ker so aktivni predvsem zjutraj in zvečer. Napada predvsem samica, ki pika v spodnje dele telesa (noge in stopala), saj živi le pet centimetrov od tal. Prepoznali jih boste zlahka: imajo temnorjavo, skoraj črno telo in bele pike po telesu in tacah, naš navaden komar pa je skorajda prozoren. Najbolj se namnoži v poletnih mesecih, julija in avgusta, kakšno je stanje komarjev, strokovnjaki še ne vedo, a bodo kmalu: že prihodnje leto bodo znotraj slovensko-italijanskega projekta začeli monitoring, ki naj bi dal odgovore o številu insektov.
VEČ V TISKANI IZDAJI SLOVENSKIH NOVIC: Kako naj se zaščitim?