RDEČI KRIŽ

Prostovoljci na mraz, predsednica v tople kraje

Objavljeno 27. januar 2016 08.59 | Posodobljeno 27. januar 2016 08.59 | Piše: Ksenija Koren

Zimske tedne migrantske krize je predsednica RK Nataša Pirc Musar preživela v Avstraliji.

Konec junija lani je bila izvoljena za predsednico Rdečega križa, avgusta je Nataša Pirc Musar izdala račun za pravno svetovanje.

LJUBLJANA – Medtem ko trume prostovoljcev raznih humanitarnih organizacij, med njimi je tudi 900 prostovoljcev slovenskega Rdečega križa, na mejnih prehodih in v migrantskih centrih skrbijo za tisoče prebežnikov, ki prečkajo našo državo, je lani imenovana predsednica slovenskega Rdečega križa Nataša Pirc Musar odpotovala v Avstralijo. Naši viri trdijo, da je bila odsotna vse od zadnjih božično-novoletnih praznikov, tako rekoč ves mesec, ko so prostovoljci in prebežniki zmrzovali na meji. Predsednica Rdečega križa, izvoljena je bila 29. junija lani, potovanja ne zanika, a v svoji odsotnosti ne vidi težav. Pravi: »Migrantske krize se dobro zavedam, delovanje RSK koordiniramo z drugimi humanitarnimi organizacijami, osebno sem se večkrat angažirala tudi kot prostovoljka. Moj letni dopust, torej partedenska odsotnost predsednice društva v utečeni organizaciji dela, ni in ne sme biti problem.«

Počilo v odnosu do bivše poslanke

Sicer pa je te dni na sedežu Rdečega križa, kjer poleg nekdanje informacijske pooblaščenke in nesojene generalne direktorice Pirc Musarjeve kot generalna sekretarka službuje tudi nekdanja poslanka SD, ki je prešla v tabor Zorana Jankovića, Renata Brunskole. V uredništvo smo prejeli predlog predčasne razrešitve Brunskoletove s položaja generalne sekretarke, ki ga je podpisala Pirc Musarjeva. Ta v dopisu ugotavlja, da lahko Brunskoletovi pogodbo odpove iz nekrivdnih razlogov. Tako bi ji pripadale še tri plače. Končno besedo pri razrešitvi bo sicer imel zbor članov na predlog glavnega odbora RKS. Za mnenje smo hoteli vprašati obe sprti ženski, a Brunskoletove nismo mogli priklicati, medtem ko Pirc Musarjeva pravi: »Razrešitev generalne sekretarke sem predlagala, o tem bo odločal zbor članov. Z delom generalne sekretarke nisem zadovoljna, saj po mojem mnenju dela vodje strokovne službe ne opravlja na način, ki bi omogočal uresničitev programa oziroma vizije, ki sem jo predstavila zboru članov in za katero sem se zavezala, da jo udejanjim. Hkrati menim, da bi bilo to v korist razvoja RKS. Njena neaktivnost na področju načrtovanja in realizacije aktivnosti za uresničitev vizije po mojem mnenju ogroža pravočasno izvrševanje finančnega načrta.« Odločal bo zbor članov, po naših informacijah zadnji dan letošnjega februarja, ki šteje 29 dni.

Razrešitev ni samoumevna

Je pa taisti zbor članov imenoval tako Pirc Musarjevo za predsednico Rdečega križa kot Brunskoletovo za generalno sekretarko. Zanimivo je, tako trdijo naši viri, da je bila Brunskoletova, ki ima sicer mandat do decembra 2018, na svojo funkcijo imenovana z opazno višjo podporo članov zbora kot Pirc Musarjeva. Medtem ko naj bi prva prejela 53 glasov, naj bi jih druga le 33. Zato, tako naši viri, pomeni glasovanje kar pomembno merjenje moči med razvpitima damama. Pirc Musarjeva sicer razlike v podpori zbora članov ni želela komentirati, pravi le, da sta obe dobili dovolj glasov za imenovanje. Šušlja se, da želi na položaju generalnega sekretarja videti še enega razvpitega moža, nekdanjega obrambnega ministra Romana Jakiča, ki si sicer kruh trenutno služi kot zakladnik evropske matere svoje stranke Alde. A Pirc Musarjeva to zanika: »O mojih preferencah za položaj generalnega sekretarja je prezgodaj pa tudi neumestno govoriti, o Romanu Jakiču pa zagotovo ne razmišljam. Ga. Brunskole je še vedno generalna sekretarka, tako kot razrešuje pa tudi novega generalnega sekretarja imenuje zbor članov.«

Vrnjeni evri

Naj bi pa, tako naši viri, Pirc Musarjeva, ki je sicer po fiasku pri kandidaturi za generalno direktorico RTV Slovenija in porazu na sodišču odprla svojo odvetniško pisarno, ustanovila pa je tudi zavod Info hiša, na Rdečem križu želela vladati precej avtokratsko, zato naj bi z Brunskoletovo tudi počilo. Začelo naj bi se, tako naši viri, ko je Pirc Musarjeva, ki je sicer za prvo damo Rdečega križa imenovana kot fizična oseba, Rdečemu križu za svoje svetovanje izstavila račun. In to na zavod, ki ga je ustanovila. Objavljamo tudi račun, ki ga je za pravno svetovanje izstavil zavod. Ker je šlo za kršitev pravil, naj bi nanjo opozorila prav Brunskoletova, Pirc Musarjeva pa je morala denar, 500 evrom je prištela še davek in izstavila račun za 778 evrov, vrniti. Včeraj o tem ni želela govoriti. Dejala je le: »Tega, kakšno nagrado 'menda' prejemam, in preostalih zlonamernih govoric ne komentiram.«

Na Rdeči križ naj bi želela pripeljati tudi moža, po pisanju nekaterih medijev razvpitega poslovneža Aleša Musarja. Naši viri pravijo, da za svetovalca, ki bi sicer svetoval zastonj, Nataša Pirc Musar pa: »Moža vprašam za nasvet, kadar menim, da je zanj usposobljen. Ne vem, kako je sicer običajno med zakonci, moj mož mi za nasvet ne zaračuna.«

Razbitje Debelega rtiča

Pa še najpomembnejša nepremičnina Rdečega križa je po pripovedovanju naših virov tista, zaradi katere se je odnos med predsednico in generalno sekretarko skrhal do razhoda. Krogi okoli Pirc Musarjeve naj bi želeli letovišče, ki lahko ponudi posteljo kar 900 takim, ki si počitnic sami ne morejo privoščiti, hotela Ariel in Bor ter paviljone razbiti na več podjetij. Kar bi lahko sprožilo privatizacijo počitniških kapacitet. Pirc Musarjeva informacij ni želela komentirati, saj pravi, da sploh ne ve, kaj smo jo spraševali. Poudarja pa: »Nobena odločitev v zvezi z Debelim rtičem ni v rokah predsednice RKS. Kakršna koli sprememba je lahko le predmet odločitve na zboru članov.«

Deli s prijatelji