»Ni kakšnih težav, digitalno omrežje je bilo že tako pred tem dograjeno. V jutranjih urah nismo zaznali povečanja klicev, se pa zdaj začenja dogajati, ko se začenjajo oglašati nepripravljeni gledalci,« je dejal.
Digitalni prehod zadeva le tista gospodinjstva, ki televizijske programe sprejemajo prek sobne ali strešne antene. Takšnih je okrog 200.000 oziroma tretjina vseh.
Trije odstotki še niso izklopljeni
Prehod v digitalno prizemno oddajanje televizijskega signala z letošnjim 1. decembrom je bil uzakonjen že proti koncu leta 2007 z zakonom o digitalni radiodifuziji. Večina analognih oddajnikov je bila izklopljenih danes, nekaj pa jih bo v skladu z letos sprejeto novelo zakona delovalo še do najpozneje do sredine prihodnjega leta.
Ta izjema se nanaša na okrog tri odstotke prebivalstva, ki živijo na območjih, ki jih digitalni signal danes še ne pokriva. Za te tako imenovane bele lise bodo analogni oddajniki delovali še nekoliko dlje, da tamkajšnja gospodinjstva ob prehodu ne bi ostala brez možnosti sprejemanja nacionalnih televizijskih programov.
Digitalni prehod ne zadeva gospodinjstev, ki imajo kabelsko, satelitsko ali internetno televizijo, ampak le tista, ki televizijske programe sprejemajo prek sobne ali strešne antene. Takšnih naj bi bilo približno 200.000 oziroma tretjina vseh.
Ta gospodinjstva morajo za to, da bodo lahko sprejemala digitalne televizijske signale, imeti ali televizijski sprejemnik z vgrajenim ustreznim pretvornikom ali pa vsaj samostojen poseben pretvornik, ki se ga namesti med anteno in televizijskim sprejemnikom.
Če torej ne sneži le zunaj, ampak tudi na vašem televizijskem zaslonu, se na prehod niste dobro pripravili.