KAMNIK, JESENICE – Nedeljsko popoldne je bilo v Kamniku precej morbidno. Že ves dan so se nad mestom valili težki, sivi oblaki in nič ni kazalo, da bi kaj lahko zmotilo lenobno jesensko razpoloženje. Nato pa je na družabnih omrežjih kot strela z jasnega udarila novica, da Kamničane ogroža nevarnost iz zraka. Za nameček je to vest v svet poslala ljubljanska odvetnica Nataša Pirc Musar, ki je nekaj minut pred eno popoldne takole tvitnila: »V okolici Kamnika orel, ki je ušel lastniku, napada male živali. Iz krempljev mu je k sreči padla naša čivava. Lastniki malih živali, pozor.«
Kaj točno se je zgodilo, nam je naslednje jutro opisal Natašin oče Stane Pirc: »Z Leni (tako je ime čivavi, op. a.) sva bila na sprehodu v bližini doma. Kar naenkrat sem videl, kako se je naš kuža začel kotaliti po bregu proti Bistrici.« Naposled je ugotovil, da je psička padla zaradi udarca planinskega orla: »Ko je napadel, nisem mogel storiti nič drugega, kot da sem ga poskušal odgnati tako, da sem začel kriliti z rokami. Močno sem mahal, in to kar nekaj časa – ko sem prišel domov, sem bil od tega še vedno čisto premočen,« se spominja Stane.
Napad planinskega orla, ki je ena od najbolj znanih ptic roparic na svetu, se je za Leni in Staneta k sreči dobro končal: »Kuža ima le po eno prasko na vsaki strani, sicer pa niti z njo niti z mano ni hudega. Le malo sva v šoku, Leni se je še vse popoldne tresla, tako jo je bilo strah.« Pirčevi so o incidentu obvestili kamniško policijo, kjer so povedali: »V kraju Mekinje, v bližini doma starejših občanov, je orel napadel psa, last enega od sprehajalcev. Po zbranih obvestilih bomo policisti zoper lastnika orla (saj naj bi ta bil udomačen) izvedli postopek po zakonu o zaščiti živali.« A lastnik pobeglega orla, 26-letni Nik Marčič, jim je za to gesto danes pravzaprav hvaležen: »Če ne bi bilo prijave, še zdaj ne bi vedel, kam je ušel moj Sky,« je vesel Jeseničan.
Solze sreče
Ptic roparic v ujetništvu pri nas ni veliko, zato tudi ni bilo težko ugotoviti, čigav je orel, ki se je znašel v Kamniku. »Kot vem, sem edini v Sloveniji, ki ima udomačenega planinskega orla. Kupil sem ga od rejca na Hrvaškem.« Orli se prodajajo podobno kot pasemski psi, cena za ujedo je od 2500 evrov naprej. »Za ptico imam vse potrebne papirje, sem tudi registriran kot lastnik, zato so v Zavetišču za divje živali z Mute takoj vedeli, koga morajo poklicati.« Ko so ga obvestili, kje je Sky, se je Nik brž usedel v avto in se odpeljal v približno 60 kilometrov oddaljeni Kamnik. »Takoj, ko me je videl, je priletel k meni. Jokal sem kot otrok, od sreče seveda,« se je raznežil 26-letnik.
Nad pticami se navdušuje že od mladih nog: »Že moj ded je bil ljubitelj perjadi, prav tako oče, ki je lastnik krokarja Oskarja. Ko sem bil majhen, mi je kupil plišastega orla, ta je bil vse otroštvo moja najljubša igrača.« Nekateri ptice v ujetništvu uporabljajo za lov na divjad, a Nik ni lovec: »Skya redno hranim, zato nima potrebe po plenjenju,« razloži. Pri odmeri hrane pa mora biti še kako pazljiv in natančen: »Vsak dan ga nahranim z eno do dvema prepelicama. A če zaužije le pet gramov hrane več, kot je potrebuje, mi med treningom lahko uide.« Prav to se je zgodilo pred 16 dnevi: »Ko sem ga spustil, je zaokrožil nad cesto in v tistem je mimo pripeljal velik tovornjak. Usedel se je nanj, nato pa se ni več odzval niti na moje klice niti na piščalko. Videl sem še, kako se je usedel na bližnji električni drog, nato pa je izginil v neznano.«
Za napad se je opravičil
Nekaj dni ga je iskal v bližini doma in se celo spravil v nevarnost: »Tod okoli je zelo razgiban teren, veliko je grabnov in jarkov. Ko sem ga iskal, sem se na neki točki tako zaplezal, da sem že skoraj klical gorske reševalce, naj pridejo pome, saj nisem več znal dol. No, potem mi je nekako uspelo, a s tem, da Skya ne bom več videl, se kar nisem in nisem hotel sprijazniti.« Pirčevim se je za napad opravičil: »Fant je bil zelo korekten, dal nam je tudi svojo telefonsko številko, če bi bilo s kužkom kaj narobe,« je povedal Stane. Njegova hči pa je popoldne ob fotografiji prestrašene, a k sreči le lažje poškodovane Leni tvitnila še: »Konec dober, vse dobro.«
Največja ptica pri nas Planinski orel velja za eno od najbolj znanih ujed na svetu in je največji ptič, ki živi v Sloveniji. Odrasel samec od kljuna do repa meri 90 centimetrov, razpon kril pa lahko doseže tudi več kot dva metra. Njegovo prehrano sestavljajo mali sesalci, gozdne kure, zajci, priložnostno lisice, mladi gamsi in jagnjeta. Planinski orel je razširjen po vsej Evropi, vendar ni pogost. Njegovo število je v preteklosti zaradi lova močno upadlo. Danes je povsod zaščiten. Ocenjujejo, da v našem naravnem okolju živi okrog 20 parov, Sky pa je edini planinski orel v Sloveniji, ki živi v ujetništvu. |