NOVA PAHORJEVA DOMISLICA

Pahor: Luknje so obvladljive

Objavljeno 21. junij 2011 16.10 | Posodobljeno 21. junij 2011 16.10 | Piše: K. K.

Če ne bo prišlo do novih neviht z vzhoda, ne bo težav.

Pahor namerava nadaljevati z manjšinsko vlado.
LJUBLJANA – Predsednik vlade Borut Pahor je danes poslancem priznal, da bo poslej veliko bolj odvisen od njih. Ponovil je, da namerava vladati z manjšinsko vlado. Spomnimo, ostalo mu je le 33 poslancev SD in LDS.

Pahor se ima za kapetana

Prepričan je, da bo uspešno vladal še naprej, pri čemer je posebej poudaril, da se boji neviht z vzhoda: »Če ne bo prišlo do novih neviht z vzhoda, ne bo težav.«
Poudaril je, da se sam ne namerava umakniti: »Kot kapetan se nikoli ne umikam z ladje. Luknje so obvladljive.«

Presečnika zanima pogled na kredibilnost

»Kako si ob dogodkih, ki smo jim priča zadnje čase in ki jemljejo še zadnjo kredibilnost vaši vladi ter vam osebno, predstavljate vladanje oziroma nadaljevanje dela vaše vlade, ki to pravzaprav niti več ni?« To je premierja vprašal poslanec opozicijske SLS Jakob Presečnik.
Pahor je ponovil, da se ne namerava umakniti, ampak bo dolžnost »opravljal toliko časa, kolikor časa bom imel vaše zaupanje, kar je formalni in vsebinski pogoj, in kolikor časa bom prepričan, da to delo opravljam v dobro večine naših državljank in državljanov. Seveda se okoli tega, kaj je dobro, kaj je prav, kaj je dovolj zgodaj in kaj je prepozno, lahko med seboj razhajamo, in to je stvar demokratične razprave.«

Kdo je sposoben

Javnofinančna konsolidacija se kaže kot najtrši oreh, pravi Pahor. Pojasnjuje: »Žal je, čeprav je vlada sprejela pokojninsko reformo in je ta visoki zbor sprejel pokojninsko reformo, ta padla na referendumu, tako kot mnogo drugih reformnih ukrepov. Torej, gospod poslanec. En poudarek. Zaradi diagnoze in ne zaradi obrambe vlade, ki jo imam čast voditi. Ni problem reformna sposobnost vlade, in dovolite mi, tudi ne reformna sposobnost tega visokega doma. Ta jo je izkazal. Referendumi so bili, referendumi o sprejetih zakonih. So pa bili večinoma zavrnjeni. Vlada je torej reformno sposobna, večina v tem državnem zboru je reformno sposobna. Problem, na katerega bomo kmalu, prekmalu, bom rekel, naleteli, je, da imamo sistem, s katerim vsak, ki se ne strinja s tem, da spreminjamo stvari, s katerimi naši ljudje niso zadovoljni, ali pa njegova skupina želi, da ostanejo takšne, kot so, ker mu prinašajo privilegiran položaj, z referendumom prepreči uveljavitev tega zakona.«

Brez priljubljenosti ni šlo

Pahor ni mogel mimo omenjanja priljubljenosti. Tako je Presečniku povedal: »Številni od vas menijo, napačno do neke mere, da je za to kriva nepriljubljenost vlade. Ne samo da imamo izkušnje s prejšnjimi vladami, ki so bile priljubljene in so zgubile referendume. Dejstvo je, da je običajno referendum priložnost za tiste, ki povedo, da se z nečim ne strinjajo, in to je legitimno.«

Vse je odvisno od parlamenta

»Zato bi vam rad rekel, moja vlada, manjšinska, če bo dobila podporo v tem državnem zboru, namerava do konca tega mandata izvesti vse tisto, kar je potrebno za nadaljevanje gospodarskega okrevanja, za nadaljevanje padanja stopnje brezposelnosti, za pospešitev našega izvoza tudi na trge, kjer doslej nismo bili prisotni, in za vse potrebne ukrepe, da če temu ne bomo kos vsi skupaj, pridemo do predčasnih volitev, na katerih bodo ljudje izbrali alternativo,« je svoja razmišljanja strnil premier.
Deli s prijatelji