NAJVEČJE BOGASTVO

Otroci so naša prihodnost

Objavljeno 12. december 2017 21.48 | Posodobljeno 12. december 2017 21.48 | Piše: S. I.

V ljubljanski porodnišnici so ob pomoči donacije Rotary kluba 25 prenovili sobo za tvegane porode. Prizadevni rotarijci so v devetih letih delovanja zbrali že milijon evrov.

Predstojnica ljubljanske porodnišnice doc. dr. Nataša Tul Mandić se je Rotary klubu 25 zahvalila za vso pomoč. FOTO: Igor Mali

Ljubljanska porodnišnica je na miklavževo postala bogatejša za novo porodno sobo za tvegane porode. Dozdajšnja soba št. 7, kjer so rojevale in bodo še naprej rojevale Slovenke, za katere so zdravniki pričakovali, da bo porod zahteven in da bi se lahko pojavile komplikacije, poleg tega pa je v neposredni bližini operacijske sobe, če se kaj huje zaplete, je bila močno dotrajana in zastarela. Na pomoč so priskočili člani Rotary kluba 25 Ljubljana, ki so z univerzitetnim kliničnim centrom oziroma s porodnišnico sodelovali že pred leti, ko so uredili sobo, v kateri lahko bivajo mame nedonošenčkov. Vrednost celotne prenove porodne sobe je znašala 85.000 evrov. pri čemer so rotarijci zagotovil skoraj 66.000 evrov, razliko pa so dodali iz sredstev drugih donacij.

Nujna posodobitev

Kakor je ob slovesnem odprtju povedala predstojnica Kliničnega oddelka za perinatologijo Ginekološke klinike UKC Ljubljana doc. dr. Nataša Tul Mandić, dr. med., je »danes res lep dan, ko lahko rečemo, da smo veseli, ker nam je prvi od treh dobrih mož, ki obdarujejo v mesecu decembru, prinesel prenovljeno porodno sobo št. 7 za tvegane porode. V Porodnišnici Ljubljana se rodi več kot tretjina slovenskih otrok. Nismo samo največji v državi, smo tudi porodnišnica, kjer spremljamo in zdravimo najbolj bolne in ogrožene nosečnice, porodnice in novorojenčke iz ljubljanske regije in vse Slovenije. Zgrajena je bila s samoprispevkom, vendar je v nekaterih infrastrukturnih pogledih pošteno obrabljena. Prav letos praznujemo 30 let delovanja nove porodnišnice in tudi naša hiša potrebuje novo opremo za sodobno in varno porodništvo in neonatologijo, zato smo izjemno veseli, da se je Rotary klub 25 iz Ljubljane znova spomnil na nas in nam omogočil prenovo te porodne sobe.«

Naše največje bogastvo

»To je velik dan za naš klub, ki šteje samo 20 članov. V otrocih vidimo našo prihodnost, zato je eno od naših vodil to, da se osredotočamo na pomoč otrokom,« je poudaril nekdanji predsednik Rotary kluba 25 in vodja projekta prenove sobe za tvegane porode Tilen Terlep. »Projekta smo se lotili tako, da smo stopili v stik z Natašo Tul Mandić, ki nam je predlagala, kaj bi bilo najbolj koristno, in to je bila soba za rizične porode, ki je tudi smiselno zaokrožila naš ciklus v porodnišnici. Začeli smo s pripravo sobe za mamice nedonošenčkov, da lahko bivajo v porodnišnici, ko so njihovi nedonošenčki v inkubatorjih. Leta 2015 smo obnovili sobo za intenzivno nego nedonošenčkov. To je bil eden večjih projektov: donacija je bila vredna 198.000 evrov. Končujemo s sobo za rizične porode, ki mora biti najbolje opremljena. Zdaj se osredotočamo na kamp za socialno ogrožene otroke. Seveda pa to ni edina stvar, ki jo bomo še počeli – na koncu koncev smo še mladi,« je dejal Terlep.

»Pravijo, da so otroci naše največje bogastvo, zagotovo pa so za zdrave malčke še najbolj hvaležni tisti starši, ki doživijo kritičen porod, pri katerem je v nevarnosti življenje dojenčka ali mame,« je dodal aktualni predsednik kluba Elio Iori. »Aktivnosti našega kluba so že usmerjene v naslednje projekte. Največji bo izgradnja rekreativno-učnega kampa za otroke iz socialno šibkejših okolij ob Krki na Dolenjskem. Želimo, da je vsak otrok deležen sprostitve ali počitnic v okolju, ki mu bo zbujalo pozitivna občutja, ga navdihovalo in puščalo lepe spomine.«
Člani Rotary kluba 25 so si takšno ime nadeli zato, ker želijo imeti največ 25 članov. »Razlog je ta, da smo prijatelji. In ocenili smo, da bi lahko obdržali to prijateljstvo tako, da imamo klub, v katerem bi se vsi poznali in se radi srečevali.« In eden od glavnih namenov rotarijskih klubov je dobrodelnost. »Vsakdo, ki se nam pridruži, je v življenju že nekaj dosegel in ima potrebo, da del tega vrne družbi, v kateri živi. To nam daje energijo in moč. Vse klubske dejavnosti opravljamo v prostem času. Brez dobrih ljudi vse to, kar smo naredili, ne bi bilo mogoče. Organiziramo zabavne večere in koncerte ter košarko trojk, z nami pa je sodelovalo že 64 podjetij. Kdor želi pomagati, lahko vedno donira prek naše spletne strani. In vsak evro gre v donacijo. Vse stroške, kar jih imamo, krijemo s klubsko članarino.«


Rotary klub 25

Rotary klub 25 je bil ustanovljen maja 2008 in bil takoj sprejet v mednarodno združenje Rotary International in so del distrikta 1912 – Zveze Rotary klubov Slovenije. Rotary klub 25, ki združuje 20 članov, je pred kratkim prejel zlato evropsko priznanje Rotary International zaradi nadpovprečne dobrodelne učinkovitosti, saj so z različnimi aktivnostmi zagotovili že več kot milijon evrov donacij. Njihovi projekti so združeni pod blagovno znamko ZATO! (www.zato-pomagam.si).

 

Deli s prijatelji