V NAJEM

Marta Kos oddaja hišo za tri tisočake

Objavljeno 14. september 2013 10.53 | Posodobljeno 14. september 2013 10.54 | Piše: A. Š.

Prek nepremičninske agencije Stoja Trade išče najemnika za hišo v Vodicah.

Marta Kos Marko. Foto: Blaž Samec

VODICE – Novopečena veleposlanica v Berlinu Marta Kos Marko – imenovanje neizkušene v diplomaciji na ta položaj je marsikoga presenetilo – in njen mož Aaron Marko sta najverjetneje že odpotovala v nemško rezidenco. Nekdanja dolgoletna novinarka ter dopisnica nacionalne televizije iz Nemčije in komunikacijska trenerka je mandat nastopila pretekli ponedeljek. Za službovanje v Berlinu ji bo vsak mesec na račun kapnilo 4777 evrov neto pa še lepa najemnina. Par ima namreč v Vodicah prelepo hišo, ki jo poskuša oddati za kar tri tisočake na mesec. To dokazuje oglas na spletnem nepremičninskem portalu, kjer so dodane tudi številne fotografije luksuzne nepremičnine.

10 let stara hiša – stoji na kar 3000 kvadratnih metrov veliki parceli, ki leži tik ob gozdu – je po oceni geodetske uprave vredna skromnih 333 tisočakov. Prostori se raztezajo na 325 kvadratih, pogled, tudi iz hiše, ki jo oddajata prek nepremičninske agencije Stoja Trade, pa je na slovenske Alpe. Kot se za Slovence z bolj debelimi denarnicami spodobi, ima tudi njuna hiša finsko in turško savno, džakuzija (zunanjega in notranjega), fitnes, vinsko klet, zidano garažo za kar štiri avtomobile ...

Luksuzna rezidenca v Berlinu

Z možem sta se zdaj preselila v podobno hišo. Iz 325 kvadratnih metrov velike hiše sta odšla v berlinsko rezidenco, ki stoji na naslovu Thiellallee 12 in je velika 300 kvadratnih metrov. Država zanjo vsak mesec odšteje 12.782,30 evra (lizing).

Njen trud v Nemčiji bo državo stal vsak mesec 4777 evrov (neto). Pa ji pripadajo še kakšna nadomestila? Z ministrstva so kratko odgovorili: »Drugih nadomestil ne prejema.« Pojasnjujejo sicer, da je bruto plača »sestavljena iz osnovne plače, dodatka za delovno dobo in dodatkov, ki so različni pri posameznih vodjih in so odvisni od specifike kraja opravljanja dela (na primer dodatek za oddaljenost, zahtevnost dela, nevarnost, posebne življenjske razmere). V bruto znesku so upoštevana tudi nadomestila za družinske člane, ki spremljajo uslužbence na mandatu (na primer nadomestilo za partnerja, ki ima v primeru spremljanja zakonca v tujino suspenz pogodbe o zaposlitvi in je brez svojih dohodkov) ter prispevki in akontacija dohodnine. Končna višina plače za delo v tujini je odvisna od indeksa življenjskih stroškov OZN v posameznem kraju.«

Naveza z Jankovićem

Marta Kos Marko se je v zadnjem času ukvarjala predvsem s komunikacijskim trenerstvom. Z možem imata podjetje GKTI, izobraževanje, ki je, tako kaže evidenca Supervizor Komisije za preprečevanje korupcije, od jeseni 2007 pa do danes državi izstavilo za skoraj 450.000 evrov računov. Med njenimi strankami je tudi Mestna občina Ljubljana, ki ji županuje Zoran Janković, najdemo pa tudi številne vrtce in osnovne šole. Večina je z območja Ljubljane. Eden od ravnateljev nam je brez dlake na jeziku pojasnil, da je sodelovanje z ljubljanskimi šolami, predvsem pa služenje z njimi, Jankovićevo maslo: »Janković je celo MOL upravo dal na to in nato izobraževanje pri njej zahteval tudi od ravnateljev. To je bila ena velika packarija. Vsi ravnatelji imamo visoko izobrazbo, vsi smo naredili šolo za ravnatelje in tega ne potrebujemo. To, kar ona prodaja, je mlatenje prazne slame.« 


Koliko davka bosta plačala?

Ob predpostavki, da bosta našla najemnika, ki bo za hišo vsak mesec plačeval tri tisočake, bosta v državni proračun prispevala 8100 evrov na leto. Znesek smo izračunali: 3000 evrov × 12 mesecev = 36.000 evrov.

Davčno osnovo za obdavčitev dobimo tako, da celotni prihodek zmanjšamo za desetino (toliko stroškov pripada vsem, če pa ste jih imeli več, jih uveljavljate z računi): 36.000 evrov – 3600 evrov = 32.400 evrov. Nato se davčna osnova obdavči s 25-odstotno stopnjo. 32.400 evrov × 0,25 = 8100 evrov.

Če tudi sami oddajate nepremičnino, lahko na enak način izračunate, koliko davka boste plačali.

 

Deli s prijatelji