SKRIVNO PREISKOVANJE

Janša: Prikriti želijo preiskovalna dejanja za nazaj

Objavljeno 26. november 2013 14.45 | Posodobljeno 26. november 2013 15.31 | Piše: A. L.
Ključne besede: Janez Janša

Na državnem tožilstvu naj bi si ga želeli dušiti, pravi prvak stranke SDS.

LJUBLJANA – »Predstavljajte si, da sem jaz predsednik vlade, drugi pa v opoziciji, da je Barbara Brezigar generalna državna tožilka in da v javnost pride odločba, naj se spremljajo Borut Pahor, Alenka Bratušek ali Igor Lukšič. Kakšna bi bila po vašem reakcija? Obtožbe o represiji in podobno,« se je prvak SDS Janez Janša danes odzval na poročila o preiskavi svojega premoženja, ki jo je včeraj objavila spletna Demokracija. Pravi, da je odredba resnična, saj je organi niso zanikali, da pa je nezakonita, saj da pogoji niso izpolnjeni.

Komisija ni vodila predkazenskega postopka

Janša pravi, da se preiskava izvede, če se med predkazenskim ali kazenskim postopkom izkaže, da je razlika v premoženju večja od 50.000 evrov. Komisija ni vodila ne kazenskega ne predkazenskega postopka, pravi. »Gre za predkazenski postopek, zoper katerega ni niti pravnega varstva,« poudarja. Janša ocenjuje, da želijo s tem prikriti preiskovalna dejanja za nazaj.


Roki, ki se ne spoštujejo

»Jaz nisem vedel, da je te račune poravnavala prek svojega računa in ne prek računa žene,« je vnovič vpletenost sestrične svoje žene Urške Bačovnik pojasnjeval prvak SDS. Poudarja, da je žena, ki dnevno pregleda 60 pacientov, pač uporabila hitrejšo pot. 

»Inšpektorjem sem pojasnil. To je bil naš denar, za vsak evro pa lahko dokažem izvor,« poudarja. Pravi, da bi to dokazal tudi Komisiji za preprečevanje korupcije (KPK), če bi spoštovala roke.

 

Pri tem opominja na zakon o odvzemu nezakonito pridobljenega premoženja, ki velja od leta 2011, in vprašuje, ali kdo pozna kakšen primer, da so nekomu zasegli jahto, vilo. 

Nad vrtnarja

Omenil je tudi, da so pri nekem vrtnarju kupili za 400 evrov rastlin in dreves in jih posadili na vrtu. To vrtnarijo so nato po besedah Janše pod drobnogled vzeli predstavniki štirih institucij. Dolgo časa so se z njim ukvarjali, pravi Janša in dodaja, da to še pred datumom, ki je naveden na odločbi. Vrtnarja ni želel javno izpostavljati, saj ga je po njegovem skoraj kap, ker so ga tako maltretirali.

Hkrati s to odločbo je v javnost prišel še zapis o razmerah na vrhovnem državnem tožilstvu oziroma o tem, kako bi se ga lotili. »Očitno je to res,« pravi Janša in hkrati dodaja, da s tem ne bodo dušili njega, temveč slovensko demokracijo, vladavino prava in lastne institucije.

Javna vprašanja

Generalnega državnega tožilca Fišerja vprašuje, koliko takšnih postopkov in preiskav predstojniki štirih represivnih inštitucij (Durs, kriminalistična policija, NPU in urad za preprečevanje pranje denarja) vodijo v primeru odtekanja na stotine milijone evrov v davčne oaze in v primerih milijardnih kraj v bančnem sistemu. Zanima ga tudi, koliko ljudi se ukvarja s temi primeri. »Glede na to, da se na desetine preiskovalcev ukvarja z mojim.«

Vprašuje tudi, če se že preiskuje mrtvi Zagožen, zakaj se pa ne mrtva Maček ali Peter Rigl.

Predsednika višjega sodišča tudi vprašuje, zakaj ni navedena sestava senata na pritožbeni instanci v primeru Patria. Pravi, da bi morala biti objavljena, saj da tako narekuje sodni red. 

Janša omenja tudi vlado, ministra za pravosodje in Maslešo: »Javno in slovesno so podpisali zavezo javnosti, ki jo je potrdila tudi vlada in v kateri piše, da se bodo vsi postopki na drugi stopnji razrešili v roku treh mesecev. Sprašujem, ali je tako tudi v primeru Patria in ali nismo vsi enaki?«

Deli s prijatelji