ZBIRATELJI

FOTO: Od jamskega medveda 
do policijskih radarjev

Objavljeno 20. marec 2017 13.46 | Posodobljeno 20. marec 2017 13.48 | Piše: Primož Hieng

Collecta je razkrila nepregledno vrsto tistih, ki zbirajo najrazličnejše stvari. Za večino je to konjiček, za nekatere strast, spet tretji so v tem odkrili poklic.

Muzejski primerki slovenske policije. Foto: Primož Hieng

LJUBLJANA – Slovenski zbiralci se vsako leto v marcu srečajo na prav posebnem mednarodnem sejmu, ki so ga poimenovali Collecta, med letom pa je pri nas še nekaj tovrstnih tematsko obarvanih srečanj. Naš največji zbirateljski sejem, ki je vrata odprl včeraj, bo na ogled še danes. V dveh dneh gosti več kot 130 zbiralcev in trgovcev znamk, kovancev, bankovcev, mineralov, fosilov, draguljev, figuric, militarije, vinilnih plošč, starih knjig, tiskov, razglednic in drugega iz 15 držav.

»Mednarodni sejem Collecta v Ljubljani, ki smo ga tudi tokrat organizirali na Gospodarskem razstavišču, je vstopil že v svoje drugo desetletje in predstavlja enega pomembnejših tovrstnih sejmov v Evropi,« pravi predsednik programskega odbora Mitja Lamut. »Zbiralci na njem lahko najdejo in dopolnijo svoje zbirke z novimi znamkami, razglednicami, poštnimi kartami, bankovci in novci, minerali, starimi knjigami in plakati, ploščami, igračami, militarijami in podobnim zbirateljskim gradivom.«

Kot je povedal Lamut, programski odbor, ki ga sestavljajo predstavniki različnih zbirateljskih zvez in društev, s svojo strokovno podporo prispeva h kakovosti tega sejma, zlasti pa k njegovi vsebini, ki ne pomeni samo trgovanje, temveč z raznolikostjo in povezavo preteklosti s sedanjostjo tudi bogati našo kulturo. »Prizadevamo si, da je ponudba na Collecti čim večja, in tako je tudi letos,« dodaja Lamut. »Ob tem je na sejmu še mnogo vzporednih dejavnosti, od razstav, predavanj, dražbe, delavnic in podobnega, kar vsako leto zadovoljuje in pritegne ne samo zbiralce, temveč tudi naključne obiskovalce in bodoče zbiralce. Collecta je tudi filatelistični dogodek, Pošta Slovenije je tudi letos na slovesnosti ob odprtju predstavila nove znamke.«

Orel na sto in en način

Collecta ni zgolj srečanje zbiralcev, saj so organizatorji tudi letos poskrbeli za več zanimivih razstav. Videli smo lahko, kakšna je bila policija nekoč in kakšna je danes, Collecto smo pogledali v filateliji, prav tako božične in novoletne ter velikonočne znamke in druge tiske, partizansko pošto ter umetnike pri nas in v nekdanji Jugoslaviji. Pripravili so razstavo numizmatičnega kabineta Slovenije in videli smo, kakšen je Martin Krpan na platnicah do zdaj izdanih knjig. Zanimiv je bil ogled zbirke slovenskih mineralov in fosilov, prav tako pogled na jamskega medveda, izumrlo ledenodobno zver. S fotografskim in filatelističnim opusom se je predstavil fotograf Tomo Jeseničnik, na posebni numizmatični razstavi pa smo opazovali orla na sto in en način.

Med navdušenimi zbiralci, ki so z leti postali pravi strokovnjaki na svojem področju, je Zmago Tančič z obsežno zbirko starih razglednic Ljubljane. Na Collecti se predstavlja z umetniškim upodobitvami Ljubljane na 80 starih razglednicah. »Prvim razglednicam Ljubljane iz 90. let 19. stoletja so kmalu sledile tudi umetniške upodobitve mesta,« pravi. »Avtor prve znane serije z nazivom Ljubljana po potresu je bil slikar Michael Ruppe. Razglednice je natisnilo in založilo podjetje Kleinmayer & Bamberg iz Ljubljane kot spomin na ljubljanski potres leta 1895. V vitrinah razstavljam 80 razglednic iz obdobja 1900–1970.«

Tudi slovenska policija vsako leto sodeluje na Collecti, saj imajo v svojih zbirkah, tudi v Muzeju slovenske policije, kaj pokazati. Upokojeni policist Štefan Abraham in Muzej slovenske policije predstavljata del zgodovine in razvoja prometne policije. Sedemdesetletnico letos praznuje merilnik hitrosti, ki ga slovenska policija uporablja že od 60. let prejšnjega stoletja. »Na Collecti si lahko ogledate nekaj starejših radarjev in drugih kosov opreme, ki so jih uporabljali miličniki,« smo izvedeli. »Na ogled je tudi popolnoma restavrirano vozilo nekdanje milice, legendarni yugo 55 v modro-beli izvedbi in z modro lučjo ter z nekdanjimi registrskimi tablicami.«

Strast, ki jo gojimo od mladih nog

Osnovni namen Collecte je vsekakor zbirateljstvo v takšni ali drugačni obliki. »Le kdo ni kot nadobudni otrok zbiral prtičkov, radirk, znamk ali kovancev? Se še spomnite veselja, ko ste prejeli kakšen zanimiv kos za dragoceno zbirko?« so se spraševali člani programskega odbora Collecte, ki so ob bogatem programu pripravili tudi okroglo mizo. Na tem dogodku so številni priznani zbiralci predavali o tem, kaj zbirateljstvo sploh je in kako se ga lotiti: »To je konjiček, ki presega zgolj uvodno zbiranje drobnih zbirateljskih predmetov, je strast, ki jo gojimo že od mladih nog ali pa se navdušimo v poznejših obdobjih življenja. Zagotovo pa je konjiček, ki nas povezuje z lokalno ali svetovno zgodovino, z našimi predniki, obenem pa navdušuje naše zanamce. In ne samo to, je most med nostalgičnim in modernim, med mladimi in starimi, med novim in rabljenim … Skratka, zbirateljstvo je brezčasno, čeprav je vezano ravno na najbolj zanimive zgodovinske dogodke in obdobja.«
 

Deli s prijatelji