APOKALIPTIČNO

FOTO: Deroča reka odnesla nesrečnika

Objavljeno 13. december 2017 10.44 | Posodobljeno 13. december 2017 10.44 | Piše: Špela Ankele, Aleš Andlovič

Dež in orkanski veter sta najbolj prizadela Gorenjsko in Koroško. Prebivalci Jezerskega se niso mogli vrniti na svoje domove.

V bohinjskih osnovnih šolah včeraj ni bilo pouka, orkanski veter je porušil tudi pokrito drsališče v Bohinjski Bistrici. FOTO: Janez Pikon

KOKRA, BOHINJ. MARIBOR – Močan veter in narasle vode so najbolj prizadeli Gorenjsko. Predvsem na območju Jezerskega in Bohinja je odkrilo številne strehe, ruvalo je drevje, sprožali so se zemeljski plazovi, s strmih pobočij so si proti dolini pot utirali hudourniki. Na najbolj prizadetih območjih so ostali brez elektrike, prav tako so bile prekinjene cestne povezave.

Ker je bila zaradi podrtega drevja neprevozna cesta do Jezerskega, so tisti domačini, ki v ponedeljek niso mogli priti domov, prenočili pri sorodnikih in prijateljih v dolini. Nekaj jih je obstalo le kak kilometer ali dva od doma, v gostišču Kanonir, ležišča pa so s pomočjo civilne zaščite postavili tudi v telovadnici podružnične šole Kokra. Tam, v kokrški šoli, je noč preživela petnajsterica prebivalcev Jezerskega, med njimi naš znani alpinist Davo Karničar.

»Zaskrbljen sem, saj ne vemo, kaj se bo zgodilo v prihodnjih dneh, ko se bo sneg začel tajati in bodo reke lahko še naraščale. Prav tako ne vemo, v kakšnem stanju je naša hiša,« je Davo pojasnil včeraj dopoldne, potem ko je v šoli prenočil skupaj z ženo Petro in delom družine, ena od hčerk pa na Jezerskem, pri bratovi družini. S skrbjo v glasu so o minuli noči pripovedovali tudi drugi prebivalci Jezerskega, ki v ponedeljek niso mogli priti domov.

Tako močan viharni ali ponekod orkanski veter doživimo ob poletnih nevihtah, a tokrat se je vse sestavilo.

Frančiška Lustek, ki ji je cestna zapora prekrižala pot le kak kilometer od doma, je noč na torek skupaj s petnajstimi sovaščani preživela v gostišču Kanonir: »Česa takega še nisem doživela. Tako močnega vetra tu še ni bilo. Podobna situacija je bila med žledolomom, saj so bile tudi takrat ceste zaprte, a vetra, kakršen je bil zdaj, ne pomnim, pa od rojstva živim v teh krajih.«

Tudi ona zaradi prekinitve telefonskih povezav ni vedela, kaj se dogaja v le kak kilometer oddaljenem domu, kjer je noč preživel del njene družine. Lastnica gostišča Kanonir Marija Jokič je včeraj okoli desete ure dopoldne v sobi, ki so jo osvetljevale le migetajoče sveče, povedala, da so minulo noč preživeli dokaj mirno: »Otroci so se zabavali po svoje, mi smo debatirali. Nekaj malega smo si pripravili za večerjo, juho in jajčka, danes smo imeli tudi že zajtrk.«

image
V torek zjutraj so na Upravi RS za reševanje brneli telefoni, veter je podiral drevesa in odkrival strehe. FOTO: Uprava RS za zaščito in reševanje.


Ko to poročamo, se zaradi podrtega drevja bohinjski gasilci še niso prebili do nekaterih krajev, brez elektrike so še vedno posamezne bohinjske vasi. »Sami smo premajhni za tako veliko nesrečo,« je premierju Miru Cerarju, ki je popoldne prišel v občinski štab civilne zaščite in si z ekipo tudi ogledal stanje na terenu, včeraj popoldne sporočil bohinjski župan. Pomoč Bohinjcem je že obljubil tudi Srečko Šestan, poveljnik republiškega štaba civilne zaščite.Na veter, ki je od ponedeljka pustošil po Jezerskem, so se odzvali tudi v sosednji občini. Iz Preddvora se je po ovinkasti cesti do gorske občine odpravilo šest gasilcev. Za njimi je pot zaprl veter, saj so na cesto padle številne smreke, zato so gasilci iz Preddvora noč preživeli na Jezerskem, kjer so pomagali domačinom tudi včeraj. »Trenutno je na Jezerskem odkritih več streh, za pokrivanje katerih gasilci potrebujejo dodatne ponjave. Trudimo se jih zagotoviti,« je včeraj dopoldne povedal Aleš Drekonja, poveljnik civilne zaščite v Preddvoru.

Močan veter in narasle vode so pustošile tudi Bohinj, ki je bil več ur odrezan od sveta. Župan Bohinja Franc Kramar je pojasnil, da česa takega ne pomnijo niti najstarejši občani, saj je veter materialno škodo pustil v Spodnji in Zgornji Bohinjski dolini. Domačine so že v ponedeljek prosili, naj ostanejo doma, včeraj so osnovne šole v Bohinju imele zaprta vrata. Silvo Režek, poveljnik PGD Bohinjska Bistrica, je pojasnil, da je več kot 80 stanovanjskih objektov deloma ali v celoti odkritih: »Prioriteta so večstanovanjske zgradbe in tiste stavbe, kjer voda vdira v bivalne prostore.«


Opozorilo gasilcev: Ne tvegajte!

Gasilci v Bohinju občane še enkrat pozivajo, naj na višini oziroma na strehah ne delajo sami, saj se s tem izpostavljajo neposrednemu tveganju. Med takimi opravili se je že včeraj zgodaj popoldne zgodila nesreča, po kateri so morali poškodovanega domačina s helikopterjem odpeljati na zdravljenje. Tveganje je lahko smrtno nevarno.

Skočil v deročo Mežo

Nemalo težav je vremenska ujma povzročila na Štajerskem in Koroškem. Že zgodaj dopoldne je na Prevaljah stekla obsežna iskalna akcija, saj je deroča reka Meža odnesla moškega, ki je skočil v naraslo vodo. Sprožili so iskalno akcijo, a so jo zaradi nemogočih razmer kmalu prekinili.

Najhuje je bilo včeraj ponoči v Črni na Koroškem, saj je bila vas naše olimpijske prvakinje Tine Maze zaradi podrtih dreves na cesti za nekaj ur odrezana od sveta. Brez elektrike so bili od poznega ponedeljkovega popoldneva tudi na Prevaljah, po Mežiški dolini pa se je začela razlivati Meža, ki je bila na posameznih odsekih nevarno deroča.

Podobno je bilo v okolici štajerske prestolnice. Težav s prelivanjem rek ni bilo, zato pa je pihal orkanski veter, ki je razkril strehe več deset stanovanjskih blokov in hiš, deset tisoč odjemalcev je ostalo brez elektrike. Strokovnjaki Elektra Maribor škodo na električnih napeljavah primerjajo celo s škodo, ki je pred leti nastala zaradi žleda. Zaradi razkrite strehe je včeraj odpadel pouk na srednji prometni šoli, kjer si prizadevajo pokriti streho, da bi se lahko normalni učni proces nadaljeval danes. Podobno je bilo na osnovni šoli Brezno-Podvelka, dodatnega prostega dneva pa so se najbolj razveselili šolarji.

Tudi na osnovni šoli v Cirkovcah so morali včeraj odpovedati pouk, saj je močan veter razkril streho na delu stavbe, kjer izvajajo tudi predšolsko varstvo. Veter je okoli 200 kvadratnih metrov pločevinaste strehe vrgel prek celotne šolske stavbe na dvorišče. Tam jim je polomilo nekaj plošč steklenega atrija, zato so odpovedali pouk za nekaj več kot 200 učencev, je pojasnila ravnateljica Ivanka Korez.

Ponoči so zaradi plazu za ves promet zaprli cesto proti mejnemu prehodu Gruškovje. Okoli 300 metrov pred mejo se je na cesto usulo okoli sto kubičnih metrov zemljine, ki so jo morali delavci odstraniti s pomočjo gradbenih strojev. Cesta je bila več ur zaprta od Podlehnika do Gruškovja, policisti pa so promet preusmerili na mejna prehoda Zavrč in Leskovec. Šele popoldne so cesto znova odprli.


Še bo deževalo

V ponedeljek večer je pihal topel veter, kar pretopel za ta čas, zlasti zato, ker je v noči na nedeljo temperatura padla na –7 °C.

Kot nam je pojasnila mag. Tanja Cegnar z agencije za okolje, se je hladen zrak od severa spustil daleč proti jugu nad zahodno Evropo. "Naslednji dan v ponedeljek se je ta hladen zrak počasi pomikal proti vzhodu, še bolj pa v torek, kar je povzročilo, da je iznad severne Afrike prek Sredozemlja nad naše kraje začel z jugozahodnim vetrom pritekati za december topel in vlažen zrak." Takoj je nastopila odjuga in sneg se je vidno topil. V noči na torek se je območje razmeroma hitrega prehoda med hladnim in toplejšim zrakom pomaknilo bližje našim krajem in doživeli smo viharni veter, ki je na nekaterih območjih lomil veje, odkrival strehe, prevračal zabojnike.

V sredogorju je presegel 100 km/h, nekoliko nižje je dosegal hitrost od 70 km/h do 80 km/h. "Tako močan viharni ali ponekod orkanski veter doživimo ob poletnih nevihtah, a tokrat se je vse lepo sestavilo, da je viharni oz. orkanski veter, ki je veter s hitrostjo od 89 do 102 km/h, pihal po vsej Sloveniji. Seveda odvisno od reliefa in nadmorske višine," pove Cegnarjeva.

Da je bilo za ta čas nekaj hudo narobe, smo občutili včeraj zjutraj, ko so vremenarji namerili celo 18 stopinj. Kot so zabeležile merilne postaje, je glavnina padavin padla na zahodni polovici države in deloma v osrednji Sloveniji. Snežna odeja v gorah se je znatno odebelila, zato obstaja velika nevarnost snežnih plazov v gorah. Dež je včeraj dopoldne vsaj prehodno večinoma ponehal in veter se je do večera povsod umiril. Ponoči pa je Slovenijo prešla nova vremenska fronta, za njo bo od severovzhoda pritekal hladen zrak. "Meja sneženja se bo danes zjutraj v večjem delu Slovenije spustila do nižin," napoveduje Cegnarjeva in obljublja severovzhodni veter, na Primorskem pa zjutraj šibko burjo, ki bo popoldne ponehala. "V sredo bo sprva oblačno s padavinami, ki bodo popoldne ponehale. Temperature bodo večinoma od –1 do 4, na Primorskem od 6 do 11 °C. Vremenske razmere se še ne bodo ustalile, tudi jutri bo deževalo. V petek bo oblačno in deževno. Ob morju bo pihal jugo. J. J.



Opozorilo gasilcev: Ne tvegajte!

Gasilci v Bohinju občane še enkrat pozivajo, naj na višini oziroma na strehah ne delajo sami, saj se s tem izpostavljajo neposrednemu tveganju. Med takimi opravili se je že včeraj zgodaj popoldne zgodila nesreča, po kateri so morali poškodovanega domačina s helikopterjem odpeljati na zdravljenje. Tveganje je lahko smrtno nevarno.

 

Deli s prijatelji