MOTNIK – »Želim, da se to malomarno poškodovano kanalizacijo, vodno žilo in cevi meteorne vode odstranijo, ker v takih razmerah na stara leta ne morem več živeti. Ne morem spati pri odprtih oknih in vratih,« je odločna Angela Semprimožnik iz Motnika. »Sama ne morem v tožbo, ker imam prenizko pokojnino. Ne morem si privoščiti, da bi na sodne mline čakala. Ne želim si na stara leta ležati pred televizijo in dihati ta zrak, ki je škodljiv za zdravje. Rada bi samo v miru živela in se ne bala, da se mi bo dom sesedel in me ubil,« nadaljuje sogovornica, ki je že skoraj na koncu z živci.
Še danes je prepričana, da ji vsega tega ne bi bilo treba preživljati, če bi kamniška občina v celoti sanirala napake, ki so bile storjene ob obnovi glavne ceste, ki poteka mimo njene hiše. Ko sta leta 1982 z možem kupila hišo, z njo ni bilo nobenih težav. Zapletati se je začelo leta 1994, ko so obnavljali omenjeno cesto. Na stenah njune hiše se je začela pojavljati vlaga. Po desetih letih, ko so se jima začele pojavljati zdravstvene težave, sta pri Telekomu Slovenije naročila preverbo telefonskega kabla in izkazalo se je, da je izvajalec pri obnovi zdrobil prepust pod cesto in se je poškodovala kanalizacijska cev.
»Od takrat voda in kanalizacija tečeta v hišo. To neznosno smrdi,« razloži Angela in nam pokaže odločbo gradbenega inšpektorja Jožeta Hostnika iz leta 2014, v kateri med drugim piše, da sta izvedenca gradbene stroke Drago Čepon in Karin Fincinger ugotavljala, da je vzrok poškodb na hiši in zamakanja »zatekanje vode pod temelje objekta, kar zmanjšuje nosilnost zemljine, na kateri stoji stanovanjska hiša«. Kot eden izmed vzrokov je naveden sum izgradnje nelegalnega odvodnjavanja fekalne kanalizacije, kjer se kanalizacijska cev fekalne kanalizacije križa z razvodom telekomunikacijskih cevi in jaškov, »o katerem je navedeno v poročilu izvedenca Nika Rastoharja«. Tako naj bi obstajal sum o poškodovani cevi fekalne kanalizacije ter da se fekalna kanalizacija izteka pod stanovanjsko hišo in tudi v telekomunikacijski jašek.
Vzdrževanje objekta je dolžnost lastnika
Inšpektor je nato občini in Telekomu izdal odločbo za sanacijo. Kot so nam pojasnili na ministrstvu za okolje in prostor, pod okrilje katerega spada gradbena inšpekcija, je bila odločba v delu, ki se je nanašala na občino, v celoti izvršena, le delno pa je bila izvršena odločba, ki se je nanašala na Telekom Slovenije (tam so nam zatrdili, da so obveznosti, ki so izhajale iz odločbe, uredili že pred leti).
V takih razmerah na stara leta ne morem več živeti. Ne morem spati pri odprtih oknih in vratih.
Na vprašanje, kaj še ni bilo narejeno, so nam na ministrstvu odgovorili, da Telekom še vedno ni popravil poškodovane telekomunikacijske cevi. »S strani zavezanca je bil opravljen natančen pregled vseh odtokov iz revizijskih jaškov in ob tem izvedena geodetska meritev, ki naj bi pokazala, da bi zaprtje in prestavitev odtoka v drugi revizijski jašek lahko dodatno obremenila jašek ob visokem vodostaju,« so pojasnili in dodali, da je vzdrževanje objekta »prvenstveno dolžnost lastnika objekta, ki bi moral upoštevati, da gre za približno 100 let star objekt, da okoli objekta ni drenaže ali drenažnega kanala, da bi se temelji primerno osušili«.
»Nadalje je potrebno omeniti, da je bil prav ta del Motnika dvakrat poplavljen (leta 1990 in leta 1998) in da se na tem delu podtalnica močno dviga ali spušča odvisno od vodostaja Motnišnice, ter da je objekt v dosegu 100-letnih poplav, kar vse nedvomno vpliva na njegovo stanje,« so sklenili na ministrstvu.
Občina očitke zavrača
Da so v vseh teh letih k ugotavljanju vzrokov dejanskega zamakanja objekta pristopili strokovno, predvsem pa skupaj z vsemi pristojnimi strokovnimi službami, pa so zagotovili na občini. Dodajo, da je inšpektor za ceste Tadej Markič februarja 2013 izvedel izredni inšpekcijski pregled in ugotovil, da občinska cesta škode hiši ne povzroča. Prav tako je občina izpolnila vse zahteve gradbenega inšpektorja na podlagi izdane odločbe. »Občina Kamnik se je v preteklih letih (2011–2014) aktivno vključevala v reševanje težav zakoncev Semprimožnik, saj smo želeli skupaj s pristojnimi službami (inšpekcijo, vzdrževalci cest, predstavniki komunalnih vodov, strokovnimi izvedenci, odvetniki in Centrom za socialno delo Kamnik) rešiti dolgoletni problem njune stanovanjske hiše ter jima omogočiti dostojne razmere za normalno življenje,« še pravijo.
Gradbena inšpekcija, kot so nam odgovorili na ministrstvu za okolje in prostor, je večkrat obravnavala pobude naše sogovornice, v katerih je opisovala problematiko zamakanja hiše. "Gradbeni inšpektor je v zvezi z navedbami o zamakanju uvedel inšpekcijski postopek, vendar ni ugotovil kršitve predpisov, saj morebitna z zamakanjem povezana škoda ne spada v okvir pristojnosti gradbene inšpekcije," so pojasnili. |
Semprimožnikova, ki je zbolela za bronhitisom, je še vedno prepričana, da vzrokov za »zalivanje« hiše še niso odpravili. In da bi ji morala občina v zameno za nastale težave v preteklosti pomagati pri izgradnji drenaže ob hiši. Tako bi se objekt posušil, njej pa po stenah ne bi bilo treba več »gledati tistih zemljevidov«.