LJUBLJANA – Regres za letni dopust je izplačala tudi ljubljanska fakulteta za strojništvo. Zaposleni so dobili vsak po 692 evrov, vladnega priporočila, da naj regresa še ne izplačajo, pa se niso držali. Za izplačilo regresa so porabili 221.614,44 evrov (za 309 zaposlenih, 27 zaposlenim pa je pripadel sorazmerni del).
Pravica do regresa je iztožljiva pravica
»Regres za letni dopust je pravica delavca, ki jo pridobi hkrati s pravico do letnega dopusta, torej v začetku leta, če je bil zaposlen prej že 6 mesecev, in to v višini, kot je določena na začetku leta. Poseg v to pravico med letom pomeni kršitev prepovedi retroaktivnosti predpisov iz 155. člena Ustave RS, kar jasno izhaja tudi iz odločbe Ustavnega sodišča RS U-I-260/98 z dne 9. 11. 2000,« odgovarjajo z omenjene fakultete. Ob tem dodajajo, da je vlada s sklepom zadržala izplačilo regresa za april: »Ker je pravica do regresa za letni dopust iztožljiva pravica, smo glede na napovedane tožbe zaposlenih, regres izplačali 11. 5. 2012 v skladu z (v času izplačila) veljavnimi zakonskimi določili – 9. točka dogovora o ukrepih na področju plač in drugih prejemkov v javnem sektorju za leti 2011 in 2012 (Ur. l. RS, št. 89/2010).«
Na vprašanje, kako bodo naslednje leto obračunali regres dekanu – uvrščen je namreč v plačni razred, ki je višji od 40., po ZUJF mu zato naslednje leto regres ne bo pripadal –, pa odgovarjajo kratko: »V skladu s 176. in 248. členom ZUJF.«
V jutrišnji tiskani izdaji Slovenskih novic preberite članek o direktorici zdravstvenega doma, ki je 'povozila' navodila vlade Janeza Janše. Še več, regres je zaposlenim nakazala isti dan, na katerega je bil podpisan sporazum med vlado in policijskima sindikatoma.