KULTURA

Festival Pixxelpoint znova navdušuje 
in združuje

Objavljeno 14. december 2014 22.56 | Posodobljeno 14. december 2014 22.57 | Piše: Andrej Predin

Uspešno se je sklenil že 15. mednarodni festival medijskih umetnosti Pixxelpoint.

Igor Štromajer ob odprtju festivala Pixxelpoint v Mestni galeriji Nova Gorica. Foto: Matej Vidmar

V Mestni galeriji Nova Gorica je bil od 5. do 12. decembra že 15. vsakoletni mednarodni festival medijskih umetnosti Pixxelpoint. Temo letošnjega druženja Neumetnost/Non-art je razpisal kurator Igor Štromajer, združila pa je 48 umetnikov in umetniških skupin. Razstave, delavnice, predavanja, performansi in drugi dogodki so bili na ogled v Mestni galeriji Nova Gorica, ki je bila osrednje festivalsko razstavišče, v galeriji ArtOpenSpace v Gorici in v prostorih Visoke šole za umetnost Univerze v Novi Gorici, prav tako v sosednji Gorici.

Poslanstvo festivala je približati informacijske tehnologije širšim množicam ter nagovoriti mlade in jih seznaniti z vedno novimi možnostmi uporabe novih medijev. »Predvsem v zadnjih nekaj letih se je festival pogumno lotil zahtevnega predstavljanja vrhunskih medijskih umetnikov, ki s svojimi deli premikajo meje in razumevanje vloge medijskih umetnosti, zaradi česar se Nova Gorica že umešča na svetovni zemljevid najsodobnejšega dogajanja na tem dinamičnem, vedno svežem in vznemirljivem, a zahtevnem umetnostnem področju,« je pojasnil organizator dogodka. »V zadnjih osmih letih razvijamo festival tudi kot čezmejni projekt, zato smo k sodelovanju povabili društvo Lucide iz Gorice. Festival ob globalni vlogi hkrati vzpodbuja umetniško in teoretsko ustvarjalnost tudi na obmejnem območju ter razvija čezmejno sodelovanje na inventivnem polju medijske umetnosti, ki že sama po sebi ne pozna meja.«

Kurator je letos k sodelovanju privabil študente Visoke šole za umetnost Univerze v Novi Gorici, ki so bili dejavni pri različnih vsebinah festivala in so izdatno prispevali k njegovi podobi. Med novostmi Pixxelpointa velja izpostaviti posebna vodenja po razstavi. Obiskovalce sta vodila Luka Manojlović in šolarka Špela Furlan, ki sta jim vsak po svoje predstavljala razstavljena dela. »Z obiskom in odzivom smo izjemno zadovoljni,« je zaupala vodja projekta in direktorica Kulturnega doma Nova Gorica Pavla Jarc. »Še posebno veseli smo, da ga je obiskalo veliko mladih, ki se jim je letošnja tema očitno zdela zanimiva in jih je zintrigirala. Zanimivo je bilo, kako lepo so bila obiskana javna vodstva, in to tako kuratorja kot nekuratorjev, neumetnikov. Luka Manojlović je vodil odrasle, Špela Furlan pa otroke. Razstavo jim je predstavila s svojim pogledom in razumevanjem. Veseli smo tudi odziva iz sosednje Italije. Že pred leti je Pixxelpoint postal čezmejni dogodek Goric, ki povezuje ljudi z obeh strani meje.«

Po 15 letih obstoja se je razvil v enega pomembnejših tovrstnih dogodkov v Sloveniji in si prislužil ugled na mednarodnem prizorišču. »V prihodnje bi seveda radi ohranili ugled, ki si ga je prislužil, in ga še nadgrajevali.« 

Deli s prijatelji