NEVZDRŽNO

Celovški dvori leglo drog in kriminala

Objavljeno 18. september 2013 09.15 | Posodobljeno 17. september 2013 20.29 | Piše: Sebastijan Ozmec

Opevana soseska je po propadu Vegrada postala nevzdržna.

Elitna ljubljanska soseska propada. Foto: Dejan Javornik

LJUBLJANA – Zgodba o ljubljanski soseski Celovški dvori, potem ko sta se ob odprtju televizijskim kameram nastavljala župan Zoran Janković in zdaj najbolj znana slovenska zapornica Hilda Tovšak, postaja vse bolj črna. Iz luksuznega kompleksa, kakršen je bil mišljen na začetku, so Celovški dvori postali leglo kriminala in socialnih težav. Kljub temu je padec cen povzročil veliko zanimanje za nakup nepremičnine v tej šišenski soseski ob Celovški cesti. S 3000 evri na kvadratni meter je namreč cena te dni padla na zgolj 1500!

Strah stanovalcev

Na spletnih forumih – večina stanovalcev si javno ne upa spregovoriti – najdemo veliko opisov, kaj vse se dogaja v dvorih, ki naj bi jih vsak dan obiskovala policija. Prebivalci se zgražajo, da so garaže naselili brezdomci in odvisniki od trdih drog, da objestna mladina uničuje in zažiga po okolici, da si starši ne upajo pustiti otrok samih na igrala, da jim na poti do doma grozijo in jih ustrahujejo, da vlamljajo v avtomobile in kleti, zaradi česar si v podzemlje ponoči skoraj nihče ne upa. »Danes me je žena klicala po telefonu in mi sporočila žalostno novico, da je videla dva narkomana, ki se špikata pred garažo za goste, skoraj vsem na očeh,« je samo eden izmed zapisov, ki govori o strahu prebivalcev, medtem ko drugi opisuje stanje stanovanj: »Poleg tega poznam gospo, ki je tam dobila stanovanje, in je rekla, da je bilo boljše, ko je bila v baraki.«

Že na spletnih forumih nekateri kot razlog za takšno stanje, poleg propada Vegrada, omenjajo dejstvo, da so v isti soseski tako profitna kot neprofitna oziroma socialna stanovanja. Problem naj sploh ne bi bil v prišlekih, ki se tam zadržujejo, temveč kar v stanovalcih. Tisti iz kupljenih stanovanj obtožujejo tiste iz socialnih, da nimajo odnosa do lastnine. Tako nam je že prva gospa, ki smo jo srečali in ki kot vsi preostali ni želela spregovoriti z imenom in priimkom, rekla: »Kar sami pojdite pogledat v njihovo garažo, pa vam bo vse jasno.«

Po kleti so ob našem obisku ravno hodili delavci, ki so popravljali tisto, kar je uničil nedavni požar. Že dvakrat so namreč gasili večji požig in samo sreči gre zahvala, da se ogenj ni razširil na ves blok. Kot nam je uspelo izvedeti od enega izmed prebivalcev, so požari delo objestne tam živeče mladine: »Tukaj je taka klientela, da bog pomagaj! Ta Jankovićeva stanovanja so totalna štala. Zdaj so aktualne poceni prodaje. Na dan pride tudi po 50 interesentov.«

Uničene nepremičnine

Nekaj časa so garažne prostore naseljevali tudi brezdomci, a so jih zdaj pregnali, še vedno pa se v odročnih kotih zadržujejo odvisniki. Prav zaradi sumljivih obrazov, ki se potikajo naokoli, naš sogovornik pravi: »Nikoli ne veš, ali boš imel gume še gor, ko boš zjutraj prišel do avta. Zadnjič so zažgali neke škatle na dveh lokacijah, pa je izbruhnil požar. Hvala bogu, da se ni razširil. Kako si lahko tako neumen, da greš sam sebi zažgat? Nič ne razmišljajo. Ko se bo pa enkrat kaj zgodilo, bodo začeli razmišljati. Točno se ve, kdo to počne, poimensko, pa nihče ne ukrepa. Nekateri se pritožujejo, da jim neupravičeno zaračunavajo previsoke stroške, samo tukaj drugače ne more biti. Poglejte požarna vrata, saj so vse pokradli dol. Vse polomijo, vlamljajo v avte ...«

Drugi stanovalec, ki smo ga srečali, pa je bil še ostrejši in neposrednejši: »Nekateri so takšni, da nič ne pazijo, ampak vse sami uničijo. Hodniki so umazani. Zgodilo se je tudi, da so mislili, da imajo vece na štrbunk, zato so vrtali v steno, da bi si sami postavili kotliček, pri tem pa so poškodovali kotliček in cevi, ki so vgrajeni v steno, in je bilo treba razbijati ploščice in popravljati celo kopalnico.« Podobnih zgodb je še veliko, a mnogi upajo, da se bo spremenilo na boljše, saj naj bi se dokončno uredila vrata v kletne prostore, najeli pa naj bi tudi stalna varnostnika.

Policisti glede na vse zaplete stanovalcem svetujejo, da sta najpomembnejši samoorganiziranost in samozaščita, seveda v dogovoru z upraviteljem in lastniki: »Uporabniki in stanovalci se morajo držati določenih pravil, kot so zapiranje vhodnih vrat, kontrola vstopa, kontrola dostopa v garaže, previdno ravnanje s karticami, ki omogočajo dostope, prijava izgube, neupravičeno posojanje in omogočanje dostopa tretjim osebam ...«

Policijske intervencije

Predstavnica PU Ljubljana Maja Ciperle Adlešič nam je pojasnila, da policisti ne vodijo evidence zgolj za Celovške dvore, vseeno pa nam je poslala statistiko kriminalnih dejanj in prekrškov, ki se zgodijo na tem območju Ljubljane: »Policisti PU Ljubljana so leta 2013 (v prvih sedmih mesecih) 27-krat posredovali zaradi kršitev javnega reda in miru. S področja kriminalitete so bili obravnavani devet poškodovanj tuje stvari, trije vlomi v stanovanja, šest vlomov v vozila, 21 vlomov v kleti ter več tatvin registrskih tablic. Policisti so med opravljanjem nalog javne varnosti na omenjenem območju našli in zasegli dve ukradeni osebni vozili ter več registrskih tablic.« Dodala je, da so v sklopu svojih zmožnosti prisotni na tem območju, prav tako se odzovejo na vse prijave občanov. »Policisti sodelujejo tudi z upravnikom zgradbe, stanovalci pa so bili opozorjeni na samozaščitno ravnanje.«

 

Deli s prijatelji