LJUBLJANA – Po odmevnem oblikovanju seznama kandidatov za evropskega komisarja iz Slovenije, na katerega je vlada uvrstila premierko Alenko Bratušek, prvaka Desusa Karla Erjavca in evropsko poslanko Tanjo Fajon, je primer pod drobnogled vzela tudi Komisija za preprečevanje korupcije (KPK).
»Imela sem samo dve možnosti«
Bratuškova je v Odmevih na nacionalni televiziji povedala, da je komisarstvo politična funkcija in da je imela v tem primeru samo dve možnosti: ali v Bruselj ne pošlje ničesar do oblikovanja nove vlade, torej predvidoma do srede septembra, ali pa pošlje seznam z več imeni. Meni, da bi bila prva možnost za Slovenijo precej slabša kot druga. »Glede na to, da se znotraj obstoječe vlade nismo mogli poenotiti okoli enega kandidata, smo na koncu sprejeli odločitev, da predlagamo seznam kandidatov,« je pojasnila in dodala, da je bila vlada pripravljena na ta seznam uvrstiti tudi dozdajšnjega komisarja Janeza Potočnika (predlog SMC), a ta soglasja k temu ni dal. Vsaka koalicijska stranka je tako imela možnost predlagati enega kandidata, je poudarila: »Sama nisem odločala o tem, ampak je vsaka stranka v tej koaliciji predlagala enega kandidata.«
Predlagala jo je stranka
»Želim poudariti, da se nisem sama predlagala, ampak me je stranka, dala pa sem soglasje k temu,« je nadaljevala pojasnjevanje in večkrat ponovila, da se odpoveduje vsem funkcijam, ki bi jih s seboj prinesel morebiten vstop v koalicijo oziroma vlado. Njeno soglasje h kandidaturi tako tudi še ni imenovanje, ampak zgolj predlog, ki ga bodoči predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker lahko mirno zavrne. Zavrne lahko tudi vse tri kandidate in zahteva nov predlog. »Na koncu o kandidatih odloča Evropski parlament,« je še dodala Bratuškova.
Prepričana je, da v tem primeru ni šlo za nikakršen konflikt interesov, prav tako sama ne obžaluje ničesar, saj gre za politično funkcijo, ob tem je potegnila vzporednico z njenim imenovanjem za predsednico vlade, kjer je v postopku prav tako podpisala kandidaturo, nato pa sama zase tudi glasovala.
Obeta si vstop v koalicijo
Komentirala je tudi pogajanja s stranko SMC o vstopu v vladno koalicijo. Prepričana je, da je program SMC še najbolj kompatibilen ravno s stranko ZaAB, tako da so vsi skupaj optimistični. Vsakršni funkciji v novi vladi se odpoveduje. Po njenem sta najpomembnejša program in njegovo izvajanje, kadrovske rešitve pa bodo prišle na koncu.
Zgrožena ...
Danes bo na sporedu tudi nujna seja mandatno-volilne komisije (MVK), na kateri bodo razpravljali o morebitnem prenehanju poslanskega mandata predsedniku SDS Janezu Janši, ki prestaja dveletno zaporno kazen. Bratuškova je v zvezi s tem povedala, da ima njena stranka v komisiji le enega člana, odgovornost za to, kaj se bo na seji zgodilo, pa »bodo morali sprejeti največji v parlamentu«. Sicer pa je zgrožena nad tem, da se v Sloveniji sploh pogovarjamo o tem, da lahko »kdor koli, ki je pravnomočno obsojen, opravlja katero koli funkcijo v državi«.