DOLNJI SUHOR – Ta zgodba je resnična in hkrati neverjetna. Spominja me na film Policijska akademija s pridihom trilerja,« je začel svojo zgodbo o zapletu z lokalnimi policisti pripovedovati 37-letni Sandi Gerkšič iz Dolnjega Suhorja pri Metliki. Sandi je namreč ugotovil, da metliški policisti ne znajo napisati niti navadne položnice. Plačati bi namreč moral 80 evrov zaradi napačnega prečkanja ceste, vendar so se policisti tolikokrat zmotili pri plačilnih nalogih, ki so mu jih pošiljali, da bi bilo zanje cenejše, če jih sploh ne bi pisali. Enkrat je bilo napisano napačno ime policista, ki ga je obravnaval, drugič številka plačilnega naloga, spet tretjič datum plačila ...
Prečkanje ceste
Incident, zaradi katerega si Sandi še danes dopisuje s policisti in hodi na policijske postaje po svoj prav, se je zgodil 2. junija 2010 okoli devete ure dopoldne. V središču Metlike, v neposredni bližini trgovsko-poslovnega centra Gala, je namreč semaforizirani prehod za pešce, čez njega pa se je odpravil Sandi, ko je želel opraviti nekaj nakupov v trgovini Colibri. »Naj samo omenim, da ta semafor ne dela vedno točno. Včasih se za trenutek prižge zelena luč, ko ravno zakorakaš na cesto, pa se prižge rdeča.« Tako naj bi bilo tudi takrat.
Sandi je odšel v trgovino in se tam nekaj časa zadržal. »Tam sem bil dvajset minut, saj so bili pred mano v trgovini še drugi kupci. Ko sem prišel ven, me je čakalo presenečenje v obliki organov pregona po sistemu: v trgovini kupiš digitalni televizor, ga odneseš domov, čez nekaj časa pa prideš znova v trgovino in rečeš trgovcu, da ti je vrnil premalo denarja.«
Policist in policistka, ki sta ga čakala zunaj, sta mu napisala položnico, ker je pred dvajsetimi minutami domnevno nepravilno prečkal cestišče. »Očitali so mi prehod ceste, ko na semaforju sveti rdeča luč. Dobil sem plačilni nalog s številko 95855220 z globo 80 evrov oziroma 40 evrov, če plačam v osmih dneh.« Že takoj je na plačilnem nalogu opazil, da je policist, ki ga je napisal, naredil nekaj napak. Ni ravno vedel, ali je policist tako nepismen, ali pa goljufa ljudi z napačnimi, neveljavnimi položnicami in nato denar stisne sebi v žep. »Na plačilnem nalogu sem opazil, da piše pod rubriko datum vročitve 2. junij 2020, namesto 2010, pod rubriko ime policista Rok Recelj, moralo pa bi pisati Rok Rezelj.«
Pritožbe in zavrnitve
Ker je šlo za neveljavni oziroma napačni plačilni nalog, se je pritožil. »Od pomočnika komandirja na PP Metlika Dušana Brodariča sem dobil odgovor, da je Rok Rezelj naredil očitno napako in da je napisal napačni člen. Namesto devetnajsti naj bi bil sto devetnajsti. Tako sem 5. oktobra po pošti dobil štiri dokumente, novo odločbo, nov plačilni nalog in seveda novo položnico z enakim zneskom. Po sistemu: učenec piše test in učitelj nekako ugotovi, da je učenec napačno rešil test, zato mu da možnost, da še enkrat reši test, pri tem pa mu učitelj pomaga, da namesto cveka dobi petko.«
VEČ V TISKANI IZDAJI SLOVENSKIH NOVIC: Najbolj me je šokiralo, ko mi je rekel: ‘Plačajte to, saj ljudje plačajo, pa nič ne rečejo.«