DROGE

Balkanski kralj ekstazija povezan tudi s Slovenijo

Objavljeno 17. april 2013 13.14 | Posodobljeno 17. april 2013 13.15 | Piše: Irena Divković Milanović

V zagrebškem Remetincu čaka na sojenje Jozo Perić, ki so ga izročili Slovenci.

LJUBLJANA – Slovenska policija je Hrvaški izročila 53-letnega Joza Perića Tukeša, ki naj bi na začetku lanskega leta sodeloval pri dostavi snovi za izdelavo droge s Kitajskega v Luko Koper.

Gre za pet sodov prekurzorja, težkih eno tono, iz katerega v posebnih laboratorijih izdelujejo ekstazi. Perić zdaj čaka na sojenje v zagrebškem Remetincu, količina, ki naj bi jo naročil, pa je po oceni preiskovalcev zadostovala za najmanj pet milijonov tabletk, ki bi mu lahko prinesle tudi polčetrti milijon evrov prihodka! Pošiljka je prispela z ladjo skupaj z drugimi sodi, v katerih je bila shranjena surovina za podjetje Herbos iz Siska, ki proizvaja herbicid, barve in lake. Dostava je bila očitno že od začetka poti pod nadzorom policije, Periću pa je načrte prekrižal še en problem. Herbos je šel v stečaj zaradi velikih dolgov zasebnega lastnika podjetja, tako da je pošiljka obtičala – tu pa je Tukeš pokazal svojo poslovno plat. Sklenil je prevzeti Herbos, nakup zanj očitno ni bil nikakršna finančna ovira, a načrt mu po pol leta poskusov ni uspel. Januarja letos so ga prijeli v Sloveniji, med procesom pa naj bi pričali tudi nekateri predstavniki Herbosa.

Tukeš na Bushevem črnem seznamu

Leta 2003 se je znašel na Bushevem črnem seznamu 172 ljudi z območja nekdanje Jugoslavije, ki jim je prepovedan vstop v ZDA, v družbi Radovana Karadžića in Ratka Mladića. Iz BiH je pobegnil 2000, ko je oblast sklenila preiskati njegove sumljive posle, po aretaciji pa je postalo jasno, da je zadnjih deset let živel na Nizozemskem, tiralico je za njim razpisala tudi nemška policija. Perić ima hrvaško in bosansko državljanstvo, hrvaški trgovski register razkriva tudi njegovo povezanost z nekaj podjetniki iz Slovenije. Namreč, po podatkih iz finančnega poročila Herbosa, ki je zdaj v stečaju, je jasno, da je ta družba povezana s Spalionico in energetiko Herbos, skrajšano Spen Herbos. Herbos je sicer ob amsterdamskem Eco-a B. V. lastnik tega podjetja, ki se je uradno ukvarjalo s sežiganjem nevarnih odpadkov, neuradno, po nekaterih medijskih objavah, pa so nevarne odpadke uničevali brez nadzora, povrhu pa še zdravila in celo drogo. Zaradi vrste obtožb je hrvaško ministrstvo za zaščito okolja na začetku 2008 opravilo nadzor v Herbosu. Predsednik uprave Spen Herbosa je Ljubljančan Igor Zmazek, člani uprave pa ravno tako Ljubljančana Marjan Dovč in Matija Kordelič ter Mijo Ivanković iz Siska. Kordelič in Zmazek sta znana po primeru Bioplinarna v Ilirski Bistrici, Kordelič je bil prejšnji direktor Bio Future, Zmazek pa je zdajšnji, o čemer smo konec leta 2012 pisali tudi v Novicah v članku Bo bioplinarno zaradi smradu zaprla ulica?!.

V Amsterdamu na istem naslovu kot Aktiva

Spen Herbos je bil na Hrvaškem ustanovljen že 2006. Omenjena nizozemska družba je registrirana na istem naslovu, Amsterdam, Zuidplein 156, na katerem je poslovala tudi Aktiva tajkuna Darka Horvata, kar niti ne preseneča, saj je bil Dovč svetovalec predsednika uprave Aktiva Investa. Zmazka in Dovča lahko najdemo tudi v britanskem trgovskem registru, kjer lahko izvemo, da sta od 3. maja 2006 do 31. avgusta 2007 poslovala prek Rece Groupa na naslovu 12 Melcombe Place v Londonu. Prvi direktor je bil Domen Zavrl, in sicer od maja 2006 do avgusta 2007. V isti družbi je bil skoraj dve leti, do junija 2009, direktor tudi odvetnik Janez Lotrič. Hrvaški trgovski registri razkrivajo še, da so to londonsko družbo, ki jo je Zmazek ustanovil 2003 v središču Zagreba, 2007 vpisali kot lastnico zagrebškega Agni-eka. Naslova, prijavljena v britanskem trgovskem registru, se ujemata s hrvaškima – Zmazek je prijavil Katreževo pot, Dovč pa Saveljsko cesto. Na spletnih straneh sodisce.si vidimo, da je bil Zmazek 2008 omenjen tudi kot tožeča stranka javne družbe v primeru Bogomir Vesel, Igor Zmazek in preostali. Kot direktor v ljubljanski družbi Aico-Eko, ki posluje v Trzinu in se ravno tako ukvarja z uničevanjem nevarnih in nenevarnih vrst odpadkov.

Po podatkih Ajpesa je lastnik te družbe zagrebški Agni-eko, direktor Zmazek pa je prijavljen z naslovom Goldschmiedgasse 6 v središču Dunaja. Aico-Eko posluje od leta 2003, po Ajpesu pa so v rubriki Razno trije vpisi. Prvi se glasi: »Pred prenosom sedeža subjekt vpisan pri Okrožnem sodišču v Mariboru s firmo AICO-ISS, d. o. o., na sedežu Ptujska cesta 95, Maribor, pod vl. št. 062 1/11292/00.« Drugi: »Na podlagi neposredno izvršljivega notarskega zapisa SV 780/2005 z dne 23. 12. 2005 se vpiše zastavna pravica na poslovnem deležu družbenika Agni-eko, d. o. o., za zavarovanje denarne terjatve v višini 190.000.000,00 SIT s pp ter zaznamba neposredne izvršljivosti in prepoved pravice razpolaganja zavarovane z zastavno pravico v korist upnika TKI Hrastnik, d. d.« Upnik je torej Tovarna kemičnih izdelkov, v kateri je omenjeni dr. Marjan Dovč obenem tudi predsednik nadzornega sveta. Tretji zapis pa se glasi: »Na podlagi izbrisne pobotnice z dne 15. 1. 2007 se izbriše zastavna pravica in zaznamba neposredne izvršljivosti terjatve ter prepoved pravice razpolaganja vpisane pod Srg 356/06 z dne 15. 2. 2006 na podlagi notarskega zapisnika SV 780/05 z dne 23. 12. 2005.«

Iz hrvaškega trgovskega registra lahko izvemo, da je zdajšnji lastnik družbe Agni-eko liechtensteinski Ezi Trust Reg, ki posluje od januarja 2007 pri Jura Trust Aktiengesellschaft v Vaduzu. Ob Zmazku je direktor Ljubljančan Borut Potočnik, ki na domačem naslovu v Wolfovi ulici posluje prek družbe Borut Potočnik Management Consulting, znan pa je tudi kot predavatelj. Oktobra 2011 so ga izbrali tudi za predsednika Združenja za Management Consulting Slovenije. Dovč je zdaj tudi izvršni podpredsednik srbskega Hemofarma iz Vršca, Zmazkovo ime pa lahko zasledimo tudi v švicarskem trgovskem registru. Tam je vpisan kot slovenski državljan z dunajskim naslovom ob družbi SET Swiss Eco Technologies GmbH, njegova partnerja sta Švicar Andreas Zogg in Markus Hutter iz Liechtensteina. Družba posluje v Buchu, povezana pa je tudi z družbo Conazo Ag. Zmazek je še direktor v ljubljanskem Retalu, ki se ravno tako ukvarja z odpadki.

Draga oblačila in razkošni avtomobili

Sicer je Jozo Perić v Sisak, kjer se je pregovarjal o nakupu Herbosa, prihajal v dragih oblačilih in razkošnih avtomobilih, v postopku pa mu je podporo izrazil tudi lokalni HDZ. Zaposleni danes šokirani povedo, da se jim še sanjalo ni, da je bogati in nesojeni kupec s Herbosom hotel le še utrditi svoj prestol balkanskega kralja ekstazija. Ali so slovenski sežigalci odpadkov vedeli, kdo je zainteresiran za nakup njihovega podjetja? Postavlja se še eno vprašanje: kdo je resnični lastnik nizozemske družbe ECO-a B. V., ki je vpisana kot lastnica Spen Herbosa?

Deli s prijatelji