DEBELOST

Zdrava jetra za zdravo telo

Objavljeno 15. februar 2015 08.00 | Posodobljeno 15. februar 2015 08.00 | Piše: A. S.

Debelost zmanjšuje kakovost življenja in ga skrajšuje. Posebno ogroženi so tisti, ki se jim maščoba nalaga okoli trebuha, saj imajo zamaščene tudi notranje organe, predvsem jetra. Če so obdana v maščobni obroč, pač ne morejo pravilno razstrupljati telesa – in pot do težav je odprta.

Debelost, prekomerno kopičenje maščob v telesu, je eden najresnejših javnozdravstvenih problemov, saj povzroča motnje v telesnih funkcijah in presnovnih procesih, iz nje izhajajo številne zdravstvene težave, denimo povišan krvni tlak s posledičnimi srčno-žilnimi boleznimi, sladkorna bolezen tipa 2, pospešeno nastajanje ateroskleroze, čezmerna količina holesterola in drugih maščob v krvi, posledice pusti tudi na sklepih in, ne nazadnje, psihičnem zdravju, skratka – zmanjšuje kakovost življenja in ga seveda skrajšuje. Ogroženi so tudi tisti, katerih indeks telesne mase je višji od 25, pri debelosti je ta 30 ali več, imajo povečano količino maščobe v telesu in povečan obseg pasu, pri ženskah je to več kot 88 centimetrov in pri moških več kot 102 centimetra. Še posebno so ogroženi tisti, ki imajo tako imenovano centralno ali trebušno debelost, maščoba se jim torej nalaga okoli trebuha, saj imajo zamaščene tudi notranje organe, predvsem jetra in ledvice. Pri tem seveda ni nujno, da imajo prekomerno telesno težo, denimo, močno ogroženost za razvoj hipertenzije predstavlja še posebno preveliko razmerje med obsegom pasu in bokov, to razmerje pri moških naj ne bi bilo večje od 0,95, pri ženskah pa ne večje od 0,85.

Pri trebušnem tipu debelosti se, kot vemo, maščoba nabira okrog notranjih organov, še posebno jeter. Ta so ključnega pomena pri prebavljanju hrane, saj so nekakšen filter v telesu, ki iz krvnega obtoka odstranjujejo toksine, ki jih zaužijemo ali vdihnemo, ter skladiščijo hranilne snovi. Če so obdana v maščobni obroč, pač ne morejo pravilno razstrupljati telesa – in pot do težav je odprta. Trebušni tip debelosti in zamaščena jetra pomenijo višje tveganje za razvoj najpogostejših kroničnih bolezni.

Glavna vzroka za zamaščena jetra, to je stanje, ko maščoba v jetrih presega pet odstotkov njihove teže, sta nepravilna prehrana, torej pogosto uživanje industrijsko predelane, pakirane ali pogrete hrane ter izdelkov iz bele moke, hidrogeniranih maščob in sladkorja, ter telesna neaktivnost in posledično debelost, ne zanemarimo uživanja alkohola in kajenja v kombinaciji s stresnim načinom življenja, pozorni pa morajo biti tudi tisti, ki jemljejo mnogo zdravil naenkrat ali jih nepravilno kombinirajo, saj se ta presnavljajo skozi jetra in jih ob tem lahko poškodujejo.

Kako prepoznamo obremenjena jetra? Značilni so slaba in počasna prebava, ki jo spremljajo napihovanje, občasne slabosti in občutek neprestane utrujenosti, srbež kože, izguba sijaja in zdrave barve kože, občutek neprestane utrujenosti ter povišane vrednosti holesterola in trigliceridov v krvi; strokovnjaki priporočajo preventivno merjenje maščob v krvi vsakih pet let, v primeru težav seveda pogosteje. Dobra novica je, da jih lahko s pravilno prehrano in gibanjem, predvsem aerobno vadbo, hojo, plavanjem, kolesarjenjem, povrnemo v prvotno stanje, saj imajo izjemno sposobnost samoobnove. 

Deli s prijatelji