HIPERTENZIJA

Visok krvni tlak: ne moremo ga pozdraviti, lahko ga nadzorujemo

Objavljeno 16. maj 2013 15.00 | Posodobljeno 16. maj 2013 15.00 | Piše: Da. M.

Potrebna sta zavzetost in vztrajanje pri zdravljenju.

Pri merjenju v ambulanti je pritisk običajno malce višji.

V petek, 17. maja, obeležujemo svetovni dan hipertenzije, ob katerem bodo po Sloveniji potekale aktivnost za spodbujanje vedenja o visokem krvnem tlaku. Z njimi stroka opozarja na možganske kapi, ki bi jih lahko preprečili, srčne in ledvične bolezni, ki jih visok krvni tlak povzroča, ter obvešča javnost o preprečevanju, odkrivanju ter zdravljenju hipertenzije.

»V Sloveniji je več kot tretjina bolnikov z zdravljeno arterijsko hipertenzijo zadovoljivo zdravljenih in torej dosegajo ciljne vrednosti, ki so v povprečju pod 140/90 mmHg. Ta odstotek uspešnosti je podoben kot v zahodnoevropskih državah.  Eden od razlogov za relativno neuspešnost je dejstvo, da v večini primerov ne poznamo vzroka bolezni in zdravljenje ni vzročno. Bolezni ne pozdravimo, lahko jo le nadziramo, kar pomeni trajno, doživljenjsko zdravljenje – jemanje zdravil,« pravi dr. Rok Acceto, dr. med, predstojnik KO za hipertenzijo interne klinike UKCL. 

»Dobra kontrola krvnega tlaka pa je uspešna v zmanjševanju obolevnosti in umrljivosti zaradi možgansko-srčno-žilnih bolezni. Drug pomemben razlog sta nezadostna zavzetost in vztrajanje bolnikov pri zdravljenju prav zaradi doživljenjskega zdravljenja. Manjši odstotek bolnikov (10–15 odstotkov) pa ima kljub rednemu jemanju več različnih antihipertenzivnih zdravil v ustreznih odmerkih in upoštevanju t. i. nefarmakoloških ukrepov še vedno previsok krvni tlak. Taki vrsti bolezni pravimo odporna arterijska hipertenzija. Bolniki so zelo ogroženi, saj ni dosežena ciljna vrednost krvnega tlaka,« je še povedal dr. Acceto.

Jutri imate priložnost, da preverite svoj krvni tlak. V dopoldanskem času bodo v avli bolnišnice dr. Petra Držaja, na Vodnikovi cesti 62, v Ljubljani potekale brezplačne meritve krvnega tlaka.

Deli s prijatelji