Emocionalni vampirji, finančni teroristi, iskalci zlata itd.: strupeni prijatelji ustvarjajo stres in izkoriščajo. Niso zanesljivi, od vas pričakujejo vse, v zameno pa ne dajejo nič. Če imate po vsakem srečanju občutek, da ste izčrpani, če vas posameznik pokliče samo, kadar potrebuje ramo za jokanje ali uslugo pozor, morda ste v pasti strupenega prijateljstva.
V pravem prijateljstvu obstaja ravnotežje, pravi Florence Isaacs, avtorica knjige Strupeni in pravi prijatelji. Prijateljstvo ni odnos, v katerem en človek dobi vse, kar potrebuje, drugega pa se niti ne vpraša po počutju. Prijatelji zelo vplivajo na vsa življenjska področja, od kariere do ljubezenskega življenja in zdravja; če ste vpeti v strupeno prijateljstvo, lahko začnete dvomiti o sebi, počutite se ubogo, strto, čeprav ne veste, zakaj. Strupeni odnosi niso nujno fizično nasilje ali maltretiranje, lahko so precej bolj sofisticirani in se skrivajo pod masko pravega prijateljstva. Prvi znak, da imate morda strupenega prijatelja, je, da ste po srečanju z njim izžeti ali pa si ne pustite biti to, kar ste. Če opazite, da se pogovor vselej vrti okoli njega/nje, nikoli pa okoli vas, je čas za alarm.
Dobesedne zastrupitve!
Toksični odnosi dobesedno zastrupljajo: pri tistih, ki imajo negativne odnose, je večja verjetnost za bolezen ali smrt zaradi težav s srcem, je pokazala dvanajstletna raziskava, v kateri je sodelovalo 10.000 ljudi. Najpogostejše žrtve strupenih prijateljev so mlade ženske (pogosteje kot mladi moški) ter ljudje, ki nimajo resne zveze: le stežka se odtrgajo od njih, saj se počutijo osamljeno.
Obstaja več vrst strupenih prijateljev. Tisti, ki vnaprej vedo, kaj boste povedali, in namesto vas končajo sleherni stavek, hočejo le, da bi pohiteli, da bi oni čim prej prišli do besede in bi lahko govorili o tistem, kar jih najbolj zanima: njih samih. Pravi prijatelji niso tisti, ki v vas vidijo konkurenco. Pod plastjo ljubosumja se skrivajo negotovi ljudje, katerih obramba so prenapihnjene zgodbe, nenehno ogovarjanje in roganje, saj tako občutijo premoč. Pravi prijatelj vas bo vedno podpiral, ne bo pa vas favoriziral. Prijatelji nas lahko (občasno) tudi kritizirajo, ne le pojejo hvalospevov, saj se za tem lahko skriva preračunljivost.
Prisluhnite opozorilom
Nekateri ne dojamejo, da so v slabem prijateljstvu, saj imajo visok prag tolerance. Če vas začnejo drugi opozarjati na določeni odnos, jih ne odpravite le z zamahom roke, ampak jih poslušajte. Pogovorite se z nestrupenimi prijatelji, poiščite objektivno mnenje. Prevzemite odgovornost: ne skrbite, kaj si bo strupeni prijatelj mislil o vas, hoteli boste le končati prijateljstvo ali se iskreno pogovoriti. Morda mu bo pomagalo prav to, torej odkrit pogovor, da bo povedal, kaj ga tare. In, ne nazadnje, postavite meje; kadar se vam nekaj ne da, preprosto recite – ne!