PREVENTIVA

Preventivna kolonoskopija je priporočljiva za vse

Objavljeno 13. maj 2016 19.30 | Posodobljeno 13. maj 2016 19.30 | Piše: Ema Bubanj

Najpomembnejše in najzanesljivejše diagnostične metode, s katero lahko odkrijejo bolezenske spremembe na debelem črevesu in danki, se drži sloves izjemno neprijetne in boleče preiskave.

Smisel preventivnih pregledov je odkrivanje bolezni, še preden se pojavijo prvi znaki! Foto: Shutterstock

Izrastki na debelem črevesu ali polipi, iz katerih se lahko razvijejo rak debelega črevesa in danke, kronična vnetna črevesna bolezen, manjše razjede, ki so posledice jemanja protibolečinskih zdravil, hemoroidi in divertikli oziroma vbokline stene debelega črevesa so najpogostejše tegobe, na katere lahko opozori kolonoskopija.

Toda najpomembnejše in najzanesljivejše diagnostične metode, s katero lahko odkrijejo bolezenske spremembe na debelem črevesu in danki, se drži sloves izjemno neprijetne in boleče preiskave, zato se je mnogi bojijo, pravi Ljiljana Ljepović, dr. med., specialistka internistka gastroenterologinja, vodja preventivnih programov v Diagnostičnem centru Bled, a poudarja, da je strah odveč: »Preiskavo namreč kar najbolj olajšamo. Izvedemo jo z upogljivo napravo ob insuflaciji oziroma vpihovanju CO2, kar je za preiskovanca veliko manj moteče. Kolonoskopijo lahko opravljamo v tako imenovani analgosedaciji, ki deluje pomirjevalno in protibolečinsko. Od letos jo izvajamo tudi v globoki sedaciji, ko pacient med preiskavo spi, podobno kot pri narkozi.« Priporočljivo jo je opraviti pri vsaki nepojasnjeni krvavitvi oziroma sledovih krvi v blatu, nepojasnjeni slabokrvnosti, pri nerednem odvajanju, nenadni zaprtosti, nepojasnjenih bolečinah v trebuhu, napenjanju ali izgubljanju telesne teže, nadaljuje sogovornica: »Preiskavo priporočamo tudi vsem, ki so dedno obremenjeni z rakom črevesja. Seveda se lahko za kolonoskopijo odločimo tudi iz preventivnih razlogov. Smisel preventivnih pregledov je namreč, da posameznik preveri svoje zdravje, ko še ne čuti nobenih težav, da se zametki bolezni odkrijejo čim prej. Preventivna kolonoskopija je priporočljiva za vse, predvsem pa za tiste, ki so dedno obremenjeni z rakom črevesja. Številni, ki imajo zgodnjo obliko te bolezni, se je sploh ne zavedajo, saj se razvija dolgo in brez očitnih bolezenskih znakov. Polipe najdemo in odstranimo kar pri tretjini naših preiskovancev, ki se v sklopu preventivnega zdravstvenega pregleda odločijo za kolonoskopijo, zato je preiskava obvezni del preventivnega pregleda po 45. letu.«

Priprava že doma

Preiskava traja približno pol ure. S posebno napravo ali kolonoskopom pregledajo notranjost celotnega debelega črevesa in končni del tankega črevesa. Kolonoskop ima obliko cevke z upogljivo in vodljivo konico ter premer približno 13 mm. »Med preiskavo namesto zraka vpihujemo manjšo količino CO2, kar preiskovancu olajša preiskavo,« pojasni Ljepovićeva: »Da si lahko zdravnik črevesje natančno ogleda in opazi morebitne spremembe, mora biti celotno črevesje pred začetkom preiskave popolnoma prazno in temeljito očiščeno. Nanjo se pripravijo s posebnim pripravkom za čiščenje, pri čemer je treba vedeti, da priprava na preiskavo delno ali v celoti poteka že doma. Zato je zelo pomembno, da preiskovanec natančno sledi navodilom, ki mu jih damo pred preiskavo. Če jemlje zdravila proti strjevanju krvi, ki povečujejo nevarnost krvavitve, je pred preiskavo nujen posvet z zdravnikom. Enako velja, če je preiskovanec sladkorni bolnik ali če pred preiskavo potrebuje antibiotik.« Kot rečeno, lahko zdravnik že med preiskavo tudi odstranjuje morebitne polipe, to opravi bodisi z biopsijo bodisi z zanko, česar preiskovanec ne čuti: »Če je bilo treba med preiskavo z električno zanko odstraniti večje polipe, preiskovanec ostane pri nas na 24-urnem opazovanju. V tem času sme le piti, naslednjih pet do sedem dni doma pa sme uživati le lahko, prekuhano hrano, medtem ko lahko tekočino užije v neomejenih količinah. Mora se izogibati večjim telesnim dejavnostim, predvsem športu in dvigovanju težjih bremen.«

Kot smo zapisali že v uvodu, sta prav nelagodje in bolečina glavna razloga, da ljudje s preiskavo odlašajo kar najdlje, zato v Diagnostičnem centru Bled kot letošnjo novost poudarjajo možnost globoke sedacije s propofolom med pregledom, kar je dobrodošlo za vse, ki se bojijo preiskave, in tiste, pri katerih je kolonoskopija lahko otežena zaradi določenih zdravstvenih razlogov. In kot kaže, se Slovenci vse bolj zavedamo, da je preventiva najboljša naložba v zdravje, je zadovoljna Ljepovićeva: »Število preventivnih zdravstvenih pregledov v Diagnostičnem centru Bled se povečuje. Lani smo jih opravili 33 odstotkov več kot leta 2014. Letos pa smo imeli v preventivnih programih v prvem trimesečju kar 60 odstotkov več preiskovancev kot lani. Vsi se čedalje bolj zavedajo dejstva, da lahko s preventivnimi pregledi in skrbjo za zdravje preprečijo razvoj resnejših obolenj.«
 

Deli s prijatelji