VAJE DOMA

Pilates za lepo držo

Objavljeno 17. november 2017 13.30 | Posodobljeno 17. november 2017 13.33 | Piše: Natalija Mljač

Današnji način življenja, za katerega je značilno zlasti preveč sedenja, botruje tudi izjemno slabi drži; popraviti jo je mogoče s pilates vajami, ki jih lahko izvajamo kar doma.

Če globokega predklona ne moremo narediti stoje, ga lahko sede. Foto: osebni arhiv

Jogistka Ana Kersnik Žvab iz Kranjske Gore, tudi inštruktorica pilatesa, ugotavlja, da se čedalje več ljudi zaveda škodljivosti telesne neaktivnosti. Na delavnicah in vadbah jo pogosto sprašujejo tudi, kako izboljšati slabo telesno držo. To je mogoče narediti z različnimi vajami – zelo priporočljiv je pilates, pravi. S temi vajami lahko vsakdo popravi svojo držo tudi sam doma. »V hitrem tempu življenja velikokrat pozabimo nase, predvsem pa na svojo držo. Ta je zaradi vsakodnevnega stresa, nerednega gibanja, nošenja težkih bremen in neenakomerne aktivacije telesa vedno slabša. Do sprememb pride tudi med nosečnostjo.«

Kakšna je pravilna, idealna drža?

»Teža je pravilno razporejena glede na sklepe in omogoča ohranitev naravnega ravnovesja v telesu, pravilno dolžino mišic in porazdeljen pritisk na sklepe. Vse to vpliva na gibanje in izoblikovanje celotnega telesa.« Zelo pogoste so bolečine v hrbtenici, najbolj so izpostavljeni ledveni in prsni del ter križ, kar še posebno občutijo nosečnice. Običajno ima hrbtenica obliko dvojne črke S, pri bodočih mamicah pa se preoblikuje, in to vpliva na celotno telo. »Notranji organi se nekoliko premaknejo, breme se prenese na druge predele, vse to se odraža v gibanju in življenju nosečnice. Ravno zato je pomembno, da se ženska tudi po porodu posveti svoji drži in okrepi center, kar bo vplivalo na zdravje in vitalnost celotnega telesa.«

Dve vaji za doma

Za slabo oziroma nepravilno držo je značilnih veliko nepravilnosti, ki se najbolj odražajo na sklepih, pravi Ana Kersnik Žvab. »Na udaru so hrbtenica, ramena, kolena, boki, kar se odraža v nepravilnem delovanju mišic, bolečinah, obrabi sklepov, slabem počutju in v drugih zdravstvenih težavah. Vse našteto vpliva tudi na slabo cirkulacijo, omejeno gibanje, težje dihanje.« S pilates vajami okrepimo mišice, prerazporedimo telesno težo, razbremenimo sklepe, poglobimo dihanje, na splošno izboljšamo vitalnost in simetrično oblikujemo telo, razlaga poznavalka, ki nam je opisala dve preprosti, a učinkoviti vaji, ki ju lahko izvajamo sami doma; pri obeh ves čas stojimo, stopali morata biti v širini bokov, trdno na tleh in obrnjeni naprej, roki sproščeno visita.

Zaradi nepravilne drže najbolj trpijo hrbtenica, ramena, kolena in boki.

Pri prvi vaji (imenuje se prenos težišča) med izdihom nagnemo celotno telo naprej (stopala ostanejo plosko na tleh), med vdihom nazaj v začetni položaj, nato še levo in desno (med izdihom vstran, med vdihom spet v nevtralen položaj). Težo enakomerno porazdelimo na tri točke na stopalih (na sredini pete, pod palcem in pod mezincem).
Pri drugi vaji (globok predklon) med izdihom počasi upogibamo telo vretence za vretencem v predklon (najprej spustimo glavo na prsni koš, ko s sproščeno visečimi rokami dosežemo najnižjo točko, vdihnemo ter z izdihom in okroglim hrbtom potujemo v obrnjeni smeri v pokončen položaj, sledi vdih). Vaji ponovite od osem- do 12-krat. Preverjeno dobro dene, sploh po dolgotrajnem sedenju. 


Okrepite center

Najpogostejše nepravilnosti hrbtenice, ki so tudi posledica sodobnega načina življenja, pravi Ana Kersnik Žvab, so raven hrbet, udrt hrbet, povečana lordoza, povečana kifoza in kifolordoza. »S pilatesom lahko odlično izboljšamo držo, zmanjšamo bolečine, poskrbimo za pravilno oblikovanje hrbtenice in pozneje lažje izoblikujemo mišice. Najbolj je pomembno, da poskrbimo za pravilen nevtralen položaj telesa in okrepimo center, torej trebušne mišice, mišice medeničnega dna in hrbtne mišice.«



 

Deli s prijatelji