HOMEOPATIJA

Naravna lekarna: alergija na sonce

Objavljeno 04. avgust 2014 13.40 | Posodobljeno 04. avgust 2014 13.42 | Piše: Tadeja Rajer
Ključne besede: alergija na sonce

Poleti se ob izpostavljanju sončni svetlobi pogosto pojavi kožna reakcija, ki se pri večini kaže v obliki srbečice in izpuščajev.

Število ljudi s preobčutljivostnimi ali alergijskimi reakcijami narašča, kar glede na način življenja ne preseneča. Poleti se najpogosteje srečujemo z alergijami na sonce, kakor imenujemo stanje, pri katerem se ob izpostavljanju sončni svetlobi pojavi kožna reakcija. Pri večini se kaže kot srbečica in kožni izpuščaji na predelu, ki je bil izpostavljen sončnim žarkom. Resnejše oblike lahko povzročijo koprivnico, hujše izpuščaje po vsem telesu in druge težave.

Znaki in simptomi alergije na sonce so različni, odvisno od vrste alergije. Pri tipični alergični reakciji kože ali koprivnici se po stiku z alergenom, snovjo, ki sproži preobčutljivostno reakcijo, sprostijo v telesu histamin in preostale snovi, za katere bi lahko poenostavljeno rekli, da pretirano branijo organizem pred škodljivimi snovmi. Delujejo tako, da se razširi ožilje, koža zato pordeči, iz žil pa lahko izstopi tekočina, kar povzroča otekanje. Rdeči izpuščaji se pojavijo običajno na določenih predelih ali pa po vsem telesu. Za katero snov smo preobčutljivi, lahko ugotovi le zdravnik, notranji vzrok pa se lahko odpravlja alternativno tudi s homeopatskim zdravljenjem.

Najpreprostejši ukrep je izogibanje snovem, na katere smo alergični. Pogosto povzročijo alergije snovi v kozmetičnih sredstvih, npr. izdelkih za čiščenje ali nego kože, mnogokrat tudi v zaščitnih sredstvih pred soncem. Naravna in ekološka kozmetika, ki vsebuje čim manj dodatkov, umetnih dišav in konzervansov, je najprimernejša. Če je alergija že prisotna, pa se tudi pri naravnih izdelkih izogibamo snovem, ki veljajo za potencialno alergene, najustreznejši so ekološki kozmetični izdelki za otroke.

V akutnem stanju reakcije zaviramo in blažimo posledice vnetja, tako da predel hladimo in olajšamo srbenje. Od zdravilnih rastlin pomagajo vse iz vrst poprovcev in paprika, ker vsebujejo snov, imenovano kapsicin, ki zmanjša srbenje, ker omrtviči živce za prenos dražljajev, srbenja in bolečine. V lekarnah lahko kupimo mazila s kapsicinom, a jih ne smemo uporabljati pri vneti koži. Protivnetno delujeta kamilica in arnika, vendar ju uporabimo le, če nismo preobčutljivi za spojine, ki jih vsebujeta. Na dele z izpuščaji položimo laneno krpo, navlaženo s kamiličnim čajem, razdraženo kožo in srbenje pa prav tako pomirja kopel iz otrobov. Podpora pri preobčutljivosti je uživanje hrane, ki razkisli telo, npr. prosena kaša, na voljo so tudi dodatki k prehrani – bazični praški, ječmenova trava ali zelene alge, ki pomagajo pri čiščenju. Pri hujših alergijskih reakcijah z oteženim dihanjem in kolapsom pa takoj pokličemo nujno medicinsko pomoč.

Ker se sončni svetlobi ni možno povsem izogniti, dolgoročno pa bi bilo celo škodljivo, saj je ena izmed pomembnih virov, ki daje energijo za življenje, je najbolje odpraviti vzrok za preobčutljivost. V homeopatiji jemljemo reakcije kože samo kot navzven vidno posledico notranjega neravnovesja. Zato ne trgamo listov ali sekamo vej, temveč se lotimo korenine. Kadar je možno odpraviti notranje neravnovesje v korenini, izgine tudi sprememba na koži. Najbolj podobno sredstvo se predpiše na osnovi značilnosti osebe, za kar je potreben daljši pogovor ali tako imenovano konstitucijsko zdravljenje. Nekatere akutne težave pa je možno odpraviti tudi s samozdravljenjem.

Zanesljivo homeopatsko sredstvo pri koprivnici je apis. Pomiri rdeče, pekoče ali zbadajoče mehurčke, ki jih olajšajo hladni obkladki, nasprotno pa belladonna hladnih obkladkov, kljub temu da je koža zelo občutljiva za dotike, peče in je močno pordela ter vroča, pogosto ne prenese. Pri sončni alergiji uporabimo često še natrium muriaticum, rhus toxicodendron kot tudi sulfur, arsenicum oziroma katerokoli drugo zdravilo, ki se po značilnostih ujema s težavo.
 

V poletno lekarno za alergijo na sonce dodamo:

•• apis,
•• arsenicum,
•• belladonno,
•• natrium muriaticum,
•• rhus toxicodendron,
•• sulfur.

 

Deli s prijatelji