ZIMSKA NEGA

Nahranite svoja druga usta

Objavljeno 06. december 2017 15.45 | Posodobljeno 06. december 2017 15.45 | Piše: Anka Sladič

Koža kot naš največji in najbolj izpostavljen organ dodobra čuti posledice spremembe letnih časov, in pozimi, ko je zelo občutljiva, potrebuje še več naše pozornosti in primerne nege.

Pozimi kožo enkrat na teden nahranimo z masko. FOTO: Guliver/Thinkstock

Nizke temperature, veter, dež, smog in suh zrak v centralno ogrevanih prostorih pozimi močno vplivajo na našo kožo; v mrazu se žilice skrčijo, zato se poslabša mikrocirkulacija krvi v podkožju, izmenjava snovi v celicah je slabša, koža pa postane bolj bleda in hladna. Zategovanje, razširjene kapilare in luščenje se najprej pojavijo pri suhi in tanki koži.

Masko naredimo sami doma iz sestavin, ki so skoraj v vsaki kuhinji, za boljši učinek ji dodamo nekaj kapljic olja.

Zimska nega

Prvo pravilo je, pove izkušena kozmetičarka Mojca Žagar, da takoj, ko se začne centralno ogrevanje v domovih in delovnih okoljih, preidemo na zimsko nego. »Centralno ogrevanje še posebno slabi respiratorni sistem, pospeši izločanje vode skozi kožo ter jo suši, kar povzroči njeno hitrejše staranje, zaradi smoga pa je veliko bolj umazana, zato jo moramo vsak dan očistiti,« pojasni sogovornica iz salona Mojca v Ljubljani, ki strankam med obiskom mimogrede natrosi kup nasvetov o tem, kako v sodelovanju z naravo skrbeti zase. Denimo, kožo pozimi redno mažemo z ustrezno kremo, ki je bolj hranljiva kot poleti, enkrat ali dvakrat na teden pa si naredimo masko; lahko jo kupimo, »še boljše pa je, da jo naredimo sami doma iz sestavin, ki so skoraj v vsaki kuhinji«. Za boljši učinek in teksturo nekaterim dodamo olje, ki naj bodo hladno stiskana in ekološka: oljčno, sezamovo, laneno, kokosovo, konopljino, orehovo, lešnikovo, jojobino, mandljevo, arganovo, avokadovo, šipkovo, svetlinovo, olje pšeničnih kalčkov, grozdnih pečk.

Maske za normalno in suho kožo

Masko iz avokada naredimo tako, da pol zrelega avokada dobro pretlačimo ali zmešamo v mešalniku, nato previdno vmešamo žličko olja in žličko jogurta, lahko smetane, in malce limonovega soka. Uporabimo lahko tudi banano, jo pretlačimo, dodamo pol žličke olja in nekaj kapljic svežega limonovega ali pomarančnega soka, morda še žličko medu. Lahko si jo pripravimo samo iz koščka banane, ki mu dodamo žličko kisle ali sladke smetane. Na obraz lahko nanesemo mešanico treh žlic skute in žlice medu, dodamo nekaj kapljic olja, ali masko iz rumenjaka, ki mu primešamo pol žličke olja in žličko medu ter nekaj kapljic svežega limonovega ali pomarančnega soka. Zaradi konsistence lahko dodamo cvetni prah, mlete lešnike, mandeljne ali orehe.

Za medeno masko stepemo beljak, dodamo žličko medu in nekaj kapljic limone, za jabolčno pa nastrgamo košček svežega jabolka, po želji dodamo banano, nakapamo z limonovim sokom in dodamo katero od olj in žličko medu; dodamo lahko še skuto ali kislo smetano. Drugo različico z jabolkom naredimo tako: pol sočnega jabolka skuhamo na mleku, dodamo malo smetane, pol žličke olja in pol žličke medu. Če je preredko, zgostimo z zmletimi ovsenimi kosmiči.

Še ena ideja: dve žlici sveže zmletih lanenih semen namočimo v zelo topli vodi, da nabreknejo (od 5 do 10 minut), dodamo rumenjak, dve žlički drobno nastrganega jabolka in žličko smetane.
Za kutinovo masko naribamo četrtino kutine, dodamo žlico medu ter 3 ali 4 žlice skute ali smetane, po želji še zmlete mandlje, za lešnikovo masko pa previdno segrejemo dve žlici lešnikovega olja, vmešamo z mešalnikom rumenjak, pol žličke medu in nekaj kapljic limonovega soka.

Če nam je ostal kak koren, ga nastrgamo, dodamo žličko kisle smetane, nekaj kapljic soka limone ter pol žličke olja, če se nam po shrambi valjajo kosmiči, pretlačimo pol zrele banane, dodamo 2 žlici jogurta, nato pa v zmes dodamo 2 žlici fino zmletih kosmičev ter pol žlice olja.

Tudi kvas je dobrodošel, nadrobimo 1/4 zavitka svežega kvasa ter ga z rumenjakom in žlico olja zmešamo v gladko zmes.

Maske za mastno kožo

Preprosto pripravimo tudi masko z ovsenimi kosmiči: približno 100 g ovsenih kosmičev zmeljemo, dodamo sok ene limone in stepen beljak, masko iz grozdja pa tako, da v mešalniku zmešamo pol pesti grozdja in dodamo dve žlici zmletih mandljev.

Če smo imeli v najstništvu težave z mozolji, nam bo dobro dela paradižnikova maska: srednje velikemu paradižniku odstranimo semena, ga spasiramo s paličnim mešalnikom in dodamo žličko medu. Še dve ideji za ljubitelje zelenjave: v korenčkovi maski so eno jajce, 4 žlice moke in dve žlički svežega korenčkovega soka, za zeljno pa dve žlici surovega kislega zelja spasiramo s paličnim mešalnikom, dodamo dve žlici mleka in 5 žlic skute.

Gospa Mojca za konec spodbudi in opogumi: »Potrudite se, odprite hladilnik in kuhinjsko omaro ter pustite domišljiji prosto pot! Izkoristite svoja druga usta, vzemite si čas zase, in koža vam bo hvaležna!« 

20 minut

Vse maske namažemo na očiščeno kožo obraza in vratu, pustimo delovati od 15 do 20 minut. Doma narejene so take konsistence, da moramo leči oziroma biti pri miru, pri kupljenih pa lahko medtem počnemo tisoč in eno stvar. Na koncu jih splaknemo z veliko mlačne vode in nanesemo ustrezno kremo.

 

Deli s prijatelji