INSEKTI

Nadležni insekti

Objavljeno 12. julij 2015 17.05 | Posodobljeno 12. julij 2015 17.06 | Piše: Marija Mica Kotnik

Insektom se poleti skorajda ne moremo izogniti, povsod so, v naravi pa tudi v mestih. Kri nam ob večerih pijejo komarji, v nevarnost nas spravljajo klopi, v morju prežijo meduze.

Najbolj nadležni so komarji, zato se pred njimi ustrezno zaščitimo. Foto: Shutterstock

Slovenija spada med območja z zmerno klimo, zato je med julijem in septembrom v naših krajih največ komarjev, muh, mušic, os, čebel, sršenov, gosenic, žametastih pršic, klopov in pajkov. Takrat je tudi največ pikov, nadlog, ki nam včasih ne dajo spati, nas spravljajo ob dobro voljo in podobno. Insektov je največ v naravi, v gozdovih, parkih, ob morju, rekah in jezerih, v močvirnatih predelih, imuna niso niti urbana naselja in posledično stanovanja. Večina jih pika zaradi hrane, a ne vsi. Samo zaradi prehranjevanja odrasle in otroke napadajo bolhe, stenice, komarji, mušice, muhe, žametaste pršice oz. trombidije in klopi, medtem ko ose, čebele, mravlje, obadi, sršeni, pajki in škorpijoni (slednje poznamo iz Istre, Dalmacije, Makedonije, Kosova ali Črne gore) pikajo takrat, kadar so ogroženi, torej zaradi lastne obrambe.

Pametno je upoštevati priporočilo strokovnjakov, ki pravi: »Ne dražite žuželk!« To pomeni, da takrat, ko se nam katera približuje, ne krilimo z rokami ali se sunkovito premikamo, saj s tem žuželko (npr. čebele ali ose) le razdražimo. Vedeti moramo še, da žuželke vseh vrst privlači vonj parfumov, lakov za lase, dišečih krem in šamponov pa tudi ogljikov dioksid v izdihanem zraku in vonj po znoju. Eno od ljudskih izročil pravi, da naj bi bil »čas užitkov« za komarje med 19. in 21. uro, ko ni več pretoplo pa tudi ne prehladno (za komarje).

Prve pomoči po piku žuželk je najbrž toliko, kot je ljudi. Vsakdo najde najbolj primerno zase. Nekateri prisegajo na sveže stisnjen česnov sok, drugi prižigajo cigarete, ker naj bi dim odganjal žuželke, tretji se mažejo z alkoholom, četrti na mizo poleg večerje postavijo šopek sivke … Najboljša rešitev je najbolj preprosta: pred nadležnimi insekti se bomo najbolje obvarovali s primernimi oblačili (dolgi rokavi in hlačnice) ter ustreznimi repelenti.

Večina insektov pika zaradi prehranjevanja, drugi zaradi obrambe. Poskrbimo za ustrezno zaščito, tudi z repelenti.

Strokovnjaki so ugotovili, da zaradi pikov in ugrizov žuželk na svetu umre največ ljudi. Na prvem mestu so že dolga stoletja komarji, ki prenašajo malarijo, na vrhu lestvice najbolj smrtonosnih živali so tudi klopi. Znano je še, da bi se žuželke, če bi pajki izumrli, tako razmnožile, da bi z dva centimetra debelo plastjo prekrile zemeljsko površje! Po odkritju mladega angleškega kirurga Ronalda Rossa, ki je leta 1902 prejel Nobelovo nagrado, ker je rešil uganko o prenašanju malarije, so začeli strokovnjaki pogumneje zagovarjati koristnost teh majhnih živali. Pajki, ki se prehranjujejo predvsem z žuželkami, so dobili sloves prinašalcev sreče in strokovno zanimanje zanje je naglo raslo. Nekateri pa se jih še kar bojijo. Morda tudi zaradi njihovega ugriza, med katerimi jih je večina povsem nenevarnih – znaki ugriza na koži so podobni piku čebel ali ose –, razen ugriza pajka z imenom črna vdova.

Poletje je čas počitnic, kopanja v morju. Jadransko morje je ravno prav slano in ravno prav toplo, v njem pa so tudi meduze, nežna, prozorna bitja. Posledica njihovih opeklin je neprijetna pekoča rdečica – opeklino je najbolje čim prej sprati z morsko vodo ter namazati s hladilno kremo. Če nas opeče po obrazu, ustih, vratu ali če burno reagiramo, je treba nujno poiskati pomoč pri zdravniku.

Tega moramo nujno poiskati, če ob piku razvijemo srbeče izpuščaje po vsem telesu, če začnemo zatekati, nas tišči v grlu ali imamo krče v trebuhu: to so lahko znaki, da ste preobčutljivi za strup žuželke!

 

Deli s prijatelji