Prodorno novinarko Katarino Matejčič bi tisti, ki jo poznajo zgolj z malih zaslonov, najbrž opisali nekako takole: lep videz, jasen glas, zavidljivo lepi lasje, odločen nastop, pereče teme. Napornemu delavniku je kos le ob dobrem zdravju in počutju, za oboje pa skrbi predvsem z rednim gibanjem.
Bi zase rekli, da živite zdravo?
Da, vsaj poskušam, kolikor je seveda mogoče. Verjetno bi, sploh če vprašam druge, lahko naredila še več. Pri hrani denimo, pri tem, kdaj jem. Ampak moje življenje in moja služba imata poseben urnik, temu moram prilagajati tudi čas za obroke.
Kateremu dejavniku, ki vpliva na zdravje, namenjate največ pomena: prehrani, spancu ali telesni dejavnosti?
Največ zagotovo telesni dejavnosti, sploh teku. Sledi prehrana, pri čemer pazim predvsem, kaj jem, manj kdaj in koliko, spanec pa ... Ta se mora prilagoditi vsem drugim vidikom življenja, zato je telesu na vsake toliko dovolj zanemarjanja in glasno zahteva svoje.
Kaj je pika na i, zaradi katere si rečete, da se res odlično počutite?
Ne vem, verjetno kanček sreče in malo sonca. Ko se stvari sestavijo in si v popolnem ravnovesju, psihičnem in fizičnem. Takrat se zbudim z nasmehom, zadovoljna in vsakič znova presenečena nad tem, kako lep je gozd na Golovcu v jutranji svetlobi.
Menite, da rek, da je smeh pol zdravja, drži?
Hm, verjetno je to bolj posledica kot vzrok. Ali pa enostavno stanje duha, da na življenje gledaš s svetle strani, z nasmehom. Kar jaz vsekakor poskušam, a mi na žalost ne uspe vedno.
Koliko časa tedensko posvečate športu in rekreaciji?
Precej. Če se le da, vsako jutro približno eno uro tečem, konec tedna nekoliko več. Občasno, če mi čas dopušča, naredim še nekaj vaj za moč. Pa tudi sicer se poskušam čim več gibati, po mestu se vozim s kolesom, uporabljam stopnice namesto dvigal ... Poleti konec tedna tek občasno nadomesti kolesarjenje, pozimi pa smučanje.
Kateremu viru glede nasvetov za zdravje najbolj zaupate (zdravniku, starejšim, izkušenejšim ljudem, knjigam, medijem, alternativnim zdravilcem …)?
Najprej seveda poslušam sebe oziroma svoje telo. Ko sem bila mlajša, sem recimo večkrat poskusila kaj, kar mi je svetoval nekdo drug ali sem prebrala v kakšnem članku, pa pri meni ni delovalo oziroma se zaradi tega nisem počutila bolje. In seveda nisem edina. Zato zdaj vse informacije ne glede na vir kombiniram s tem, kar že vem oziroma s tem, kar je dobro zame. Preberem zares veliko, uporabim pa samo majhen del. Ampak to velja predvsem za vsakodnevne nasvete, ko gre za resnejše stvari, sploh zdravje, zaupam zdravnikom in tudi homeopatom.
Kaj radi počnete, čeprav veste, da to zdravju ne koristi ali morda celo škodi?
Zvečer, po napetem dnevu, rada spijem kozarec ali dva rdečega vina, poleti pa penine oziroma recimo mangovo margarito. Ampak dvomim, da mi to zares škodi.
Veliko govorimo o stresu. Kako se mu zoperstavljate vi?
Predvsem s tekom. Tek je zame namreč bistveno več kot rekreacija. Je čas, ko sem sama v gozdu oziroma naravi, ko lahko v miru razmišljam. V bistvu je to moja oblika meditacije. Druga stvar so potovanja. Ko ne delam, potujem, če se le da čim dlje, tako da se lahko takrat zares povsem izklopim.
Kaj menite o današnjih trendih, ko vsi težijo k večni mladosti in se vse več žensk, pa tudi moških, panično boji gubic?
Zdi se mi, da so šle stvari absolutno predaleč. Vsekakor je mladosten videz dobrodošel, mladost je lepa, ampak enako lepa so lahko tudi vsa druga obdobja. Sploh če skrbiš zase in za svoje počutje. Seveda vse v mejah normale, ne pa na način, da obraza ne moreš več premakniti ali pa da si zaradi polnil videti povsem zabuhel. Zame je starostna guba vsekakor lepša od grotesknega videza.
Kakšno je vaše mnenje o tako imenovanih superživilih? Zlasti eksotičnih? Se strinjate, da ljudje zaradi njih prevečkrat pozabimo, da rastejo tudi na našem vrtu?
Moram priznati, da tako imenovanih superživil, razen semen oljne kadulje (čija), ne poznam in jih tudi nisem preizkusila. Oljno kaduljo sem začela uporabljati, ker naj bi bila dobra za tekače, saj naj bi pospeševala regeneracijo mišic. Kar je sicer res, a med jemanjem sem slučajno odkrila, da meni koristi povsem drugje: izboljšuje kri. Večji del mladosti sem zaradi pomanjkanja železa jemala tablete, ki pa mi nikoli niso zares pomagale. Ta semena so mi. Ne vem, zakaj in ne vem, kaj bi testi pokazali pri drugih, ampak meni pomagajo.
Tu je poletje. Koliko pozornosti namenjate vsem priporočilom o zaščiti pred soncem? Katerega najdosledneje upoštevate?
Redko se sončim, ko pa se, se vedno namažem s kremo. Imam nekaj zelo slabih izkušenj s soncem, najslabšo iz Urugvaja, in jih raje ne bi ponavljala.
To je čas plaž, kopalk in kratkih oblačilc. Ste se zato morda spomladi lotili katere od diet, intenzivnejše vadbe ali česa podobnega?
Moja dnevna rutina je res rutina in se ne spreminja z letnimi časi. Je pa res, da se spomladi in poleti več gibljem, ampak ne zaradi postave, temveč lepega vremena.