RAZVADA

Kajenje je rak mladih in starih

Objavljeno 31. januar 2011 10.15 | Posodobljeno 31. januar 2011 10.15 | Piše: M. F.

Tobačni izdelki na leto po vsem svetu terjajo kar 5,4 milijona življenj

A medtem ko se odstotek kadilcev med odraslimi moškimi že lep čas zmanjšuje, se med odraslimi ženskami veča.
Da je kajenje škodljivo in vzrok neštetim boleznim, je že dolgo znano, da pasivno kajenje ogroža zdravje v enaki meri kot aktivno – prav tako. Grozljiv je podatek Svetovne zdravstvene organizacije ki navaja, da je ta nezdrava razvada vsako leto kriva za 5,4 milijona smrti po vsem svetu. V Sloveniji za posledicami kajenja na leto umre nekaj več kot 3000 ljudi, v Evropski uniji 700.000, število pa naj bi po najbolj črnih napovedih do leta 2010 na tem območju podvojilo.

Kje smo v Sloveniji?

Podatki za Slovenijo se sicer od raziskave do raziskave razlikujejo, po eni zadnjih, opravljeni na inštitutu za varovanje zdravja pa v Sloveniji redno ali občasno kadi približno 22 odstotkov odraslih prebivalcev. Med njimi je več moških (28 odstotkov), pri ženskami je delež nekoliko nižji (20 odstotkov). A medtem ko se odstotek kadilcev med odraslimi moškimi že lep čas zmanjšuje, se med odraslimi ženskami veča. Protikadilski zakon, sprejet leta 2007, je sicer nekoliko zmanjšal odstotek kadilcev, še občutneje pa je seveda okrnil delež tistih, ki so bili pred sprejetjem slednjega izpostavljeni pasivnemu kajenju.

Vse mlajši kadilci

Najbolj zaskrbljujoče pa je dejstvo, da v starosti od 15 do 16 let po cigaretah posega kar 18 odstotkov mladostnikov. Delež je nekoliko manjši, kot pred leti, a predvsem ob dejstvu, da se pri mladoletnih kadilcih prej vzpostavi odvisnost od nikotina in s tem potreba po rednem kajenju, še vedno zaskrbljujoč. Približno od 80 do 90 odstotkov odraslih kadilcev se je namreč z nikotinom prvič srečalo pred koncem najstniškega obdobja. Poleg tega mladi, podobno kot v drugih državah Evropske skupnosti, začenjajo kaditi vedno mlajši. Kaj jih k temu napeljuje? Najpogosteje prepričanje, da bodo tako bolj odrasli, neredko si iz radovednosti prvo cigareto prižgejo pod pretvezo, da jim bo pomagala pri sproščanju, svoje pa seveda pridajo tudi družbeno in družabno okolje.

Moški lažje prenehajo

Da kajenje ne prinese nič dobrega, bodo spoznali prepozno, saj nikotin izjemno hitro zasvoji in sprva morda le priložnostna razvada postane nekaj, čemur se je izredno težko odpovedati. Predvsem pa so za opustitev kajenja pogosto potrebne temeljite življenjske spremembe. Nikotin namreč vpliva na del možganov, ki sprošča hormon dopamin, ta pa daje občutek zadovoljstva. Če takšni občutki ne pridejo iz uravnoteženega življenja: dobrega partnerskega odnosa ali uspehov na drugih področjih, mnogi iščejo njegove nadomestne aktivatorje in en glavnih od njih je nikotin. Želja po opustitvi kajenja se sicer največkrat pojavi med 25 in 35 letom, ženske pa so pri tem manj uspešne kot moški. Odvajanja se je treba lotiti celostno, in ne samo delno (v smislu odpovedovanja cigaretam), predvsem pa ne gre prehitro obupati, saj v prvem poskusu uspe le redkim. Naj bo današnji dan izziv vsem kadilcem: ali ga lahko preživite brez nikotinske omame?

 

Deli s prijatelji