ZDRAVILO IN HRANA

Gobe za daljše življenje

Objavljeno 25. november 2017 18.00 | Posodobljeno 25. november 2017 18.00 | Piše: Ana Ivanovič

Kot zdravilo v tradicionalni kitajski medicini so gobe zelo pomembne, pozimi pa bomo kuhali gojene.

Ganoderma lucidum, svetlikava pološčenka, je ena najbolj znanih zdravilnih gob. Foto: Ana Ivanovič

Gobe so bogate z antioksidanti, vitamini skupin A, B in D, minerali in vlakninami, poleg tega imajo dokazano protivnetne lastnosti, krepijo tudi imunsko sposobnost organizma. Ker pozimi svežih gob ni ravno na pretek, razen gojenih, ki jih lahko kupimo v trgovinah, jemo vložene, tiste pač, ki smo jih jeseni oziroma med sezono sami konzervirali.

Svetlikava pološčenka v obliki čaja ali praška ohranja življenjsko moč.


Pri nas postaja vse bolj priljubljena tradicionalna kitajska medicina, ki gleda na človeka celovito, zbolel naj bi zato, ker se poruši njegovo telesno in duševno ravnovesje. Kot zdravilo v tradicionalni kitajski medicini so prav gobe zelo pomembne in uporabljene.

Goba kitajskih cesarjev

Tako že več tisočletij uporabljajo gobo Ganoderma lucidum, svetlikavo pološčenko, saj naj bi redna uporaba te v obliki čaja ali praška ohranjala življenjsko moč in podaljševala življenje. Je 4000 let stara skrivnost dolgega življenja kitajskih cesarjev. Na Kitajskem jo imenujejo tudi goba nesmrtnosti ali ling zhi, znana je še pod imenom reishi. Pri nas je v naravi redka, jo pa uspešno gojijo in iz nje izdelujejo tinkture, praške, kapsule. Najbolj učinkovito je olje iz spor gobe reishi, ki vsebuje največ zdravilnih učinkovin.

Hrana in zdravilo

Bukovega ostrigarja (Pleurotus ostreatus) je mogoče najti skoraj povsod po svetu. Raste na deblih in vejah dreves in se hrani z odmirajočimi organskimi snovmi. Ostrigarji so zelo priljubljene užitne gobe in jih zato gojijo v velikih količinah. Ta goba ni uporabna le kot hrana, temveč tudi kot zdravilo in je bila znana že znanstvenikom v antiki. Plinij starejši, rimski pisec in učenjak, je v svojem delu Naturalis historia (Naravoslovje) že davno tega pisal o zdravilnem učinku te gobe proti črevesnim in kožnim boleznim. Ostrigar pomaga tudi pri nižanju holesterola in zdravljenju raka na debelem črevesu. Zdravilnih gob je še kar precej, v naravi nekaterih sicer vedno manj, nekaj jih lahko le še gojimo, denimo šitake (Lentinula edodes), ki jih v naravi skoraj ne najdemo več. Če imate doma konzervirane gobe, jih uživajte ali kupite sveže gojene. Pomagale vam bodo preživeti zimo s čim manj tegobami, saj boste z uživanjem gob krepili imunski sistem in preprečevali virusom in bacilom, da vas položijo v posteljo. 

Deli s prijatelji