Voda in milo bosta usnje izsušila in začelo bo pokati, madeži na mikrovlaknih pa bodo dobili temne obrobe. Sedežna garnitura in kavč sta v večini domov najbolj oblegana in zato najbolj podvržena različnim madežem in umazaniji. Ti se pojavijo hitro, veliko težje pa jih je odstraniti. Zlasti če so priljubljena sedišča iz vpojnih materialov. Vsak od njih zahteva drugačen način čiščenja, zato bodite v boju z madeži čim previdnejši.
Mikrovlakna: amonijak ali alkohol
Kavčev in sedežnih garnitur, izdelanih iz mikrovlaken, nikoli ne smete čistiti z milom in vodo. Če boste preveč temeljiti, se bo vlaga vpila in nastal bo velik »flek« s temno obrobo, ki ga bo skoraj nemogoče odstraniti. Primernejše je blago sredstva za suho čiščenje. Nanesite ga na krpo in nežno pritisnite na masten madež.
Mikrovlakna lahko čistite tudi z alkoholom in amonijakom. Madeže vina, mleka ali sokov boste najlažje odstranili, če boste dve žlici amonijaka dodali litru vode, v mešanico namočili krpo, jo dobro oželi in pritisnili na posledice nepazljivosti. Madež čistite z zunanje strani, da ga ne bi razširili po večji površini. Enak način lahko uporabite tudi pri čiščenju madežev kemičnega svinčnika ali nalivnika, le da v tem primeru amonijak zamenjajte z alkoholom. Če bo očiščeni predel postal trd in hrapav vzemite ščetko za zobe in ga z njo preščetkajte. Neprijeten vonj boste odstranili, če boste na prej umazani delček potresli nekaj sode bikarbone.
Še opozorilo: postopek čiščenja vedno najprej preizkusite na majhnem, neizpostavljenem delčku pohištva.
Usnje: z lanenim oljem do sijaja
Moderne usnjene garniture so prevlečene z zaščitnim slojem voska. Kljub temu pa usnje sčasoma podleže zunanjim vplivom in lahko popoka ali se raztegne. Ker ne prenese veliko vode, ga je najprimerneje čistiti zgolj z vlažno krpo. Še priporočljivejše je, da mehko bombažno krpo namočite v posebno peno ali kremo, namenjeno čiščenju usnja. Čistite s počasnimi krožnimi gibi, na koncu pa lahko garnituro premažete s kančkom lanenega olja, kar ji bo povrnilo sijaj.
Ekousnje: mleko za telo
Ekousnje je dokaj nov material, ki se uporablja tako v pohištveni kot v tekstilni industriji. Gre za stranski proizvod usnja in je še občutljivejše od običajnega. Prav zato ga je treba redno in temeljiti čistiti ter vzdrževati, agresivna kemična sredstva pa ga lahko poškodujejo. Za nego tega materiala so na voljo posebna čistila, lahko pa si pomagate z otroškimi vlažilnimi robčki, pa tudi z losjonom ali mlekom za telo: nanesite ju na mehko krpo in z njim očistite sedežno garnituro. Spet bo kot nova.