PRAZNIČNA OKRASITEV

Boste izbrali jelko, smreko ali bor?

Objavljeno 14. december 2013 09.30 | Posodobljeno 14. december 2013 10.30 | Piše: M. F.

Različne vrste iglavcev se razlikujejo tako po velikosti kot po širini krošnje ter po velikosti in gostoti iglic.

Jelka in smreka sta si podobni le na prvi pogled.

Božično drevo je središčni okras doma med bližajočimi se prazniki. Kakšno bo krasilo vašega, je seveda vaša izbira. Če ste se odločili za naravno drevesce in izbirate med jelko, smreko in borom, preberite, kakšne so razlike med njimi.

Osnovne razlike

Različne vrste iglavcev se razlikujejo tako po velikosti kot širini krošnje ter po velikosti in gostoti iglic.

Običajna smreka je še vedno najpogostejši izbor med tistimi, ki se odločajo za sveže novoletno drevo. Prav ta trend se po letih, ko so prevladovala plastična drevesca, vendarle vrača tudi v slovenske domove. Sledi ji običajna jelka, vse pogosteje pa domove krasi tudi kavkaška jelka, saj je obstojnejša od ostalih iglavcev in njene iglice na vejah ostanejo dlje. Odpadati začnejo šele po približno mesecu dni, medtem ko z običajne že po dveh do treh tednih.

Jelka in smreka se sicer na prvi pogled zdita dokaj podobni, a je zlahka mogoče prepoznati njune osnovne razlike. Smreka ima bolj zašiljen vrh, njene veje so rahlo povešene, iglice so štirikotne oblike. Jelkin vrh je bolj zaobljen, veje so ravne, iglice pa ploščate in imajo na spodnji strani bele proge. Razporejene so v obliki zob glavnika, pri smreki pa rastejo okoli vejice in bolj spominjajo na krtačo za kodranje las. Če ima drevesce morda še storže, ti pri smreki vedno visijo, pri jelki pa so pokončni. Borove iglice so najdaljše in pri nekaterih vrstah borovcev rastejo v šopih na koncu sicer redkejših vej.

image

Kam po drevo?

Izbrali ste torej vrsto drevesa. Naslednji korak je seveda nakup. V trgovskih središčih in na tržnicah je mogoče dobiti novoletna drevesa različnih oblik in velikosti, večina jih je umetno vzgojenih. Tako smreke kot tudi jelke pri nas vzgajajo na površinah pod daljnovodi in na drugih mestih, kjer ni mogoča kmetijska pridelava ali pa se gozd ne sme razviti. Nekaj je tudi uvoženih s severa Evrope, kjer na plantažah gojijo različne vrste jelk in smrek.

Taka drevesa so običajno košata in lepa, saj imajo dovolj prostora za rast. Označena so z ustrezno nalepko, cene so različne, zato se ne velja ustaviti kar pri prvem ponudniku. Marsikdo sicer odide po novoletno smreko v bližnji gozd. To ni dovoljeno, saj tako početje v gozdovih povzroča veliko škodo.

Kako podaljšati rok trajanja

Kot že rečeno, iglice najdlje ohrani kavkaška jelka. Običajna jih začne izgubljati prej, smreki pa začno odpadati najhitreje. A vendarle ostajajo načini, kako podaljšati zelenje katerega koli drevesa. Na to je treba misliti že med nakupom in vedno kupiti sveže drevo, ki ima še vse iglice. Preden sežete po denarnici, drevesce čvrsto stisnite za deblo in ga potresite ter preverite, koliko iglic bo z njega odpadlo. Več kot jih odpade, manj sveže je. Ko drevesce prinesete domov, s spodnjega dela debla olupite lubje in ga postavite v posodo z vodo. To je še zlasti pomembno za smreke. Drevo postavite čim dlje od vira toplote ne glede na to, katere vrste je.

Drevo v loncu najbolj sveža izbira

Vse pogosteje se ljudje odločajo za drevesca, posajena v lonec. Takega po praznikih posadijo na svoj vrt ali pa ga pustijo v loncu. Če imate vrt ali teraso tudi sami, velja razmisliti o tej možnosti.

Preden pa ga boste posadili, vedite, da bo drevo za svojo rast potrebovalo dovolj prostora. Dokler tla še niso pomrznjena, skopljite jamo, takoj po praznikih pa ga presadite na prosto. Če bo seveda vreme to dopuščalo. Več možnosti za rast in preživetje imajo manjša drevesa. Da bi korenine zavarovali pred zmrzaljo, pa jih gre prekriti z naravno toplotno zaščito.

In z malo sreče čez nekaj let vsaj ob zunanji okrasitvi doma ne boste pred dilemo: kam letos obesiti novoletne lučke?

Deli s prijatelji