Bližamo se veliki noči, prazniku veselja, upanja. Post, ki je trajal vse od pusta oziroma pepelnične srede, gre počasi h koncu; včasih so se tega zares držali mnogi, dandanes najverjetneje precej manj, a ne glede na to se večina vsaj na veliki petek drži prepovedi uživanja mesa: tega dne namreč velja najstrožji post. Čeprav iz kuhinje omamno diši po dobrotah, ki jih družina naslednjega dne nese v cerkev k blagoslovu. Da želodci ne bodo prazni, ponujamo tri recepte, spomladanske, saj smo že pošteno zakorakali v pomlad, ki nam je na krožnike že postavila prvo letošnjo zelenjavo in zelišča. Za Okuse jih je pripravil Ivica Evačić - Ivek, vodja hotela Marina v Izoli. »To je naša istrska, morska kuhinja. Nič ne kompliciram, le prvovrstnim sestavinam pustim govoriti,« Ivek povzame svojo filozofijo, s katero se je priljubil ljubiteljem dobre hrane. V resnici gre za paradiž pristnih, mojstrsko dovršenih okusov.
Spomladanska juha s ciplji
Za 4 osebe:
- 0,6 do 0,7 kg svežih cipljev
- 2 čebuli
- 2 glavici česna
- 1 koromač
- 1 zelena paprika
- 1 zelena (listi)
- peteršilj
- 2 korenčka
- 0,5 dl oljčnega olja
- 1 paradižnik
- bazilika, lovorov list, rožmarin
- belo vino
- sol, poper
Najprej sfiletiramo ciplje in jih narežemo na trakce.
Iz ribjih ostankov ter ostankov olupljene zelenjave z dodatkom čebule, česna, paprike, zelene in peteršilja skuhamo ribjo osnovo (približno 2 l). Preostalo zelenjavo narežemo na lističe ter jo na maščobi prepražimo, zalijemo z belim vinom ter z do dobra kuhano ribjo osnovo, začinimo, dodamo narezano ribo in vse skupaj kuhamo še 10 min. Na koncu obogatimo z na majhne kockice narezanim svežim paradižnikom, baziliko, peteršiljem in hladno stiskanim oljčnim oljem.
Domači kruh, skuta in čemaž
Za 4 osebe:
- 200 g koruznega, rženega ali ajdovega kruha z orehi
- 50 g čemaža
- 250 g domače skute
- 50 g mlade čebule
- sol, poper
- 2 žlici hladno stiskanega oljčnega olja
- 2 žlici kisle smetane
- 2 trdo kuhani jajci
Prepasirano skuto, fino zmiksani zblanširani ali surovi čemaž, na drobno narezano mlado čebulo, kislo smetano in oljčno olje dobro premešamo in po okusu solimo in popramo. Narezane kruhke namažemo s sveže pripravljenim namazom in po vrhu obogatimo z ribanim jajcem.
Gratinirana polentaz bakalajem in sipicami z divjimi šparglji na brodet »prav po domače«
Za 4 osebe:
- 800 g do 1 kg sipic
- 100 g bakalaja
- 150 g divjih špargljev
- 300 g čebule
- 200 g pasiranega paradižnika
- peteršilj
- 200 g kisle smetane
- 1 jajce
- 4 žlice fino naribanega parmezana
- sol, poper, oljčno olje
- lovorov list, rožmarin
- 1 glavica večjega česna
Najprej zakuhamo kremno polento in jo vlijemo v pekač do 3 cm visoko. Ko se polenta ohlaja, na sekljani, praženi čebuli podušimo očiščene, na trakce narezane sipice. Ko jim izpari voda, dodamo česen, prepražimo, nato zalijemo z belim vinom, malo pokuhamo ter dodamo pasirani paradižnik, začinimo, zalijemo z jušno osnovo.
Ko se sipice podušijo, dodamo še šparglje, pokuhamo deset minut, začinimo in pustimo na toplem.
Ohlajeno polento, modelirano v krogce, nadevamo z bakalajem ter premažemo z omako za gratiniranje (jajce, kisla smetana in parmezan).
Polento damo v pečico na 200 °C in pečemo do zlato rumene barve. Serviramo s sipinim brodetom z oljčnim oljem, grobo mletim poprom in hladno stiskanim oljčnim oljem.