Velikonočni zajtrk prinese prav posebno veselje, saj se pri mizi zbere vsa družina; ker najprej jemo z očmi, bodo lepo pogrnjena miza in pisane barve še spodbudile tek, a z veganskimi recepti ne boste imeli slabih izkušenj s prazničnim prenajedanjem in neljubimi posledicami.
Lepo je, kadar prazniki dišijo po sveže pečenem kruhu ali celo potici. Pri nas doma smo imeli za praznike vedno poseben bel kruh, ki je bil sladek in puhast kot noben drug. Iz takšnega testa je tudi pletenička, vzhajana z domačim kvasom. Pripravljamo jo skoraj ves dan, pustimo počivati čez noč in zjutraj spečemo. Za velikonočni zajtrk jo ponudimo z belo kavo in marelično marmelado ali v sendvičkih s polpeti.
Bela praznična pletenička
Nastavek za testo:
- 130 g bele moke
- 2 žlički sladkorja
- 30 g kislega testa ali vrečka suhega kvasa
- 130 ml tople vode
Testo:
- 400 g bele moke
- 4 žličke sladkorja
- 2 žlički soli
- 50 ml olja
- 50 do 100 ml tople vode
Najprej naredimo nastavek za testo. V večji skledi zmešamo 130 g bele moke, 2 žlički sladkorja, 30 g kislega testa ali vrečko suhega kvasa in 130 ml tople vode. Sestavine pomešamo in pustimo štiri ure.
Po štirih urah dodamo preostale sestavine za testo, dobro pregnetemo, počakamo deset minut in znova pognetemo. Testo naj bo popolnoma gladko. Spet pustimo počivati približno štiri ure.
Razdelimo ga na štiri dele, oblikujemo približno 30 centimetrov dolge svaljke in spletemo pleteničko. Kita s štirimi svaljki je izziv za spretne prste, lahko pa še vedno testo pregnetemo in spletemo preprosto kito iz treh.
Če smo uporabili divji kvas, naj testo vzhaja čez noč v pekaču s pokrovom. Če smo uporabili suh kvas, vzhaja pletenička približno dve uri, še hitreje v pečici, vključeni na 50 stopinj. Ko vzhaja, jo damo v pečico, ogreto na 180 stopinj, in pečemo pol ure.
Tako spletemo pleteničko iz štirih trakov:
Začnemo tako, da so svaljki zloženi v pahljačo. Zunanji, desni svaljek umaknemo (položimo nazaj, tako da leži v nasprotni smeri kot drugi) in preostale tri razporedimo. Tistega, ki smo ga umaknili, damo med prvega in drugega (gledano z leve strani), spodnjega (tretji z leve) umaknemo (položimo nazaj, leži v nasprotni smeri kot drugi). Skrajno desnega položimo med prvega in drugega (gledano z leve strani) in ponavljamo, dokler ne zmanjka testa. Na koncu spodvihamo ostanek.
-------------------------------------------------------------------------
Kratki napitki (shots)
Zdaj se pijejo kratki, močni napitki v kozarčkih za žganje, nič več kot požirek ali dva. Napitki poženejo kri po telesu in prebudijo vse čute. Spijemo jih naenkrat, kot se za šilce spodobi, najbolje zjutraj in na tešče. Za pomladno prebujanje smo preizkusili kar štiri kombinacije, da lažje izberete svoj najljubši okus.
Ingverjeva pomlad
svež ingverjev sok
limonov sok
med
kurkuma
Zajčkov koktajl
- pomarančni sok
- nariban korenček
- mlet cimet
Rdeča vrtnica
- naribana rdeča pesa
- pomarančni sok
- mlet kardamon
April
- mlada špinača ali koprive
- vršički divjih špargljev
- limonov sok
Potrebujemo majhen blender (zmogljiv mešalnik) in gosto cedilo ali bomba??no vrečko za čaj. Za silo lahko precedimo napitke tudi skozi gazo.
Ingver naribamo in stisnemo med prsti, da izcedimo sok. Zadostuje že zelo majhna količina.
Za kratke napitke ne dolivamo vode, kot to včasih naredimo pri smutijih. Tekočina je limonov ali pomarančni sok.
Sestavine stresemo v blender, precedimo in nalijemo v res majhne kozarčke.
---------------------------------------------------------------------
Zame sta neločljiv par, praznična miza in francoska solata, tako kot torta in rojstni dan. Od nekdaj sem imela rada majonezo, ki poveže koščke nasekljane zelenjave v gosto kremno solato. Odkar je moja kuhinja veganska, preizkušam recepte za domačo majonezo, ki ne bi bila narejena pretežno iz olja ali podobna pudingu, in tokrat sem odkrila nekaj res dobrega.
Boljše kot majoneza
- 150 g indijskih oreščkov
- 1 strok česna
- 5 žlic olja nevtralnega okusa
- sok približno pol limone
- sol in poper po okusu
- žlička koriandra v prahu
- pol do ena žlička gorčice
- približno 5 žlic vode
Indijske oreščke namočimo za vsaj štiri ure oziroma če se res mudi za dve uri v vročo vodo, nato jih stresemo na cedilo. Pripravimo vse sestavine, ožamemo limono, odmerimo olje in vodo. Olje naj bo nevtralnega okusa, da ne bo prevladovalo. Najboljše je začeti z dvema žlicama navadnega rafiniranega olja, ko se začne gostiti, pa dodajamo olje boljše kakovosti. Sončnično olje brez okusa je precej nezdravo, boljša izbira je oljčno olje, sezamovo ali repično, še posebno primerni sta avokadovo ali iz grozdnih pečk, oboje na prodaj v mini stekleničkah na policah ekološko pridelane hrane.
Sestavine damo v manjši blender ali dober mešalnik, ki ima S-rezila, in potrpežljivo mešamo. Morda bo treba mešalnik ustaviti in vsebino potlačiti na rezila. Vmes večkrat poskusimo in dodajamo sol, poper, gorčico, limono po res majhnih količinah, ker se okus zelo hitro spremeni. Limona, na primer, je lahko sladko-kisla ali ostro kisla, gorčica pikantna ali nežna. Tudi vodo dodajamo postopoma, kolikor zahteva mešalnik, kljub temu naj ostane gosto kot – majoneza.
Nadevamo v kozarec s širokim navojem in hranimo v hladilniku. Uporabimo za namaz v sendvičih s kalčki, ponudimo kot pomako za mlad korenček ali kisle kumarice, odlično je tudi kot vezivo v francoski solati.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Najprej izberemo lep vrt. V zrahljane gredice posejemo svoje želje ter upamo, da sonce in dež naredita preostalo. Čez nekaj časa izkopljemo krompir, naberemo grah, izpulimo čebulo in korenček ter spečemo čudovite mehke polpete.
Vrtnaričini polpeti
- 450 g krompirja
- 50 g graha
- večji korenček
- šalotka
- žlica koruznega škroba
- žlička karija
- žlička mlete kumine
- žlička soli
- 5 žlic drobtin (plus za paniranje)
- olje za cvrtje
Krompir olupimo, narežemo na večje kose in skuhamo v slani vodi. Pazimo, da se ne razkuha, ker bi postal preveč moker. Stresemo ga na cedilo.
Korenček in čebulo grobo naribamo ter dobro premešamo z drugimi sestavinami. Krompir pretlačimo z vilicami, dodamo v skledo in na hitro pognetemo, da se oblikuje testo.
Polpete oblikujemo med dlanmi, večkrat obrnemo, povaljamo v drobtinah, otresemo in ocvremo do zlate barve. Temperatura olja naj bo najprej visoka, ko začnemo cvreti, jo zmanjšamo. Cvremo le toliko polpetov hkrati, da je med njimi prostora vsaj za ročaj kuhalnice.
Ponudimo tople k zelenjavni prilogi, rižoti, kuskusu, ohlajeni pa so odlični v sendvičih z rezino pleteničke, namazano z »boljše kot majoneza« in listom solate.
----------------------------------------------------------------------------------
Tu in tam si na mizi zamislim nekaj staromodnega, iz nostalgije po jedeh, ki sem jih kuhala včasih, ko se mi je zdela mesna štruca oziroma pečenka stefani vrhunec spretne gospodinje. Štruca iz čičerke ni njen nadomestek, ampak izboljšava. S pravo mero začimb in paradižnikovo omako za zraven nihče ne bo opazil, da je veganska, kar je dobrodošlo pri mešanem ali občutljivem omizju. Res je malo več sestavin, sicer pa je recept nezahteven in večino dela opravi pečica.
Štruca iz čičerke
- 400 g kuhane čičerke
- čebula
- steblo zelene z listi
- 2 stroka česna
- 2 žlici oljčnega olja
- približno 200 g krušnih drobtin
- 120 ml sojinega mleka
- 2 žlice sojine omake tamari (ali worcestrske omake)
- 2 žlici lanenih semen
- 2 žlici paradižnikove mezge
Pečico vključimo na 180 stopinj. Ozek pekač obložimo s papirjem za peko. Zeleno, čebulo in česen sesekljamo in popražimo na oljčnem olju. Lanena semena zmeljemo v kavnem mlinčku v fino moko. Drobtine lahko naredimo sami iz prepečencev, ki jih podrobimo z ravno leseno tlačilko za pire. Solimo kar s sojino omako. Če uporabimo worcestrsko omako, bo štruca še bolj klasična, značilno angleška.
Vse sestavine damo v blender in jih grobo zmeljemo. Ostati morajo vidni koščki in naj ne bo preredko. Ko nadev stoji nekaj minut, se bo sicer zgostil zaradi drobtin in mletega lana. Po okusu dosolimo in vmešamo drobtine, če se nam zdi premehko. Z lopatico nadev potlačimo v pripravljen model in pogladimo. Obliko štruce lahko oblikujemo tudi na ravnem pekaču, obloženem s peki papirjem, verjetno pa se bo med peko nekoliko razlezla.
Pečemo približno 45 minut, nato pustimo vsaj še deset minut, preden ponudimo.
Štruco lahko pred koncem pečenja premažemo s paradižnikovo omako, ki ji dodamo malo sojine omake, agavinega sirupa ali rjavega melasnega sladkorja, par kapljic kisa in ščepec čilija. Omako lahko tudi ponudimo k štruci, da si jo vsak še dodatno začini po želji.