MANIKIRA

Lepi in tudi zdravi nohti

Objavljeno 14. marec 2016 11.20 | Posodobljeno 14. marec 2016 11.21 | Piše: Da. M.

Čeprav permanentna manikira vzbuja dvome, manikerka trdi, da le tako lahko nohte zaščitimo.

Mateja Klemše je znana manikerka, ki poskrbi tudi za nohte številnih znanih Slovenk. Foto: Osebni arhiv

Lepi in negovani nohti so del urejenih rok, ki pa so za mnoge prvi odsev posameznikovega odnosa do sebe in skrbi za zdravje. Tudi zavest o pomembnosti negovanih rok je vse večja, pogriženih nohtov vidimo čedalje manj, prav tako se je naposled končala moda odkrušenega laka, ki je bil še lansko poletje med mladimi (pre)dolgo prisoten. »Spreminja se v pravo smer, tja, kjer sta nega in vzdrževanje zdravega videza rok in nohtov postala nova kultura izražanja. Tega se zaveda vedno več posameznic in posameznikov,« pravi manikerka Mateja Klemše, ki v svojem salonu dela priljubljeno gelish manikiro in pedikuro.

To je način nanašanja laka, o katerem so mnenja različna. Prednost dolge obstojnosti in zaščite pred zunanjimi dejavniki nasproti izpostavljenosti UV-žarkom med sušenjem in debeli plasti laka na nohtih. »Vsakodnevno lakiranje in odstranjevanje laka sta veliko bolj nepriporočljivi kot lakiranje in obdelovanje nohtov na 21 dni. V tem času nemoteno rastejo, so popolnoma zaščiteni pred zunanji dejavniki, kamor spadajo vsakodnevna opravila, prijemi, stik z detergenti in čistili, ki uničujejo in načnejo umetno, zaščitno maso, ne pa naš naravni noht,« pravi Klemšetova in dodaja, da ta zaščita, nežna glazura, vsebuje vse sestavine, ki so sestavni del nohta.

Pri gelish laku gre za permanentno lakiranje. Gelish je znamka, in ker je bila prva pri permanentnih lakih na svetu, so tovrstno storitev poimenovali po njej. »Razlika med običajnim lakom in gelishem je v načinu sušenja in obstojnosti. Navaden lak se polimerizira z zrakom in se v treh minutah tudi posuši, permanentni pa se strdi s pomočjo UV- ali LED-svetlobe,« pojasnjuje sogovornica. Nanašanje je enako, bistvena razlika je v obstojnosti. Običajni lak zdrži dan ali dva, gelish od tri do pet tednov.

Ni vsaka permanentna manikira enaka

Sogovornica izpostavlja razliko med gelish in gelirano manikiro. »Pri zadnji govorimo o dobesedno umetnih nohtih, ki jih lahko tudi podaljšamo. Gel je gostejši in njegova tekstura je veliko bolj plastična, če se lahko tako izrazim. Prav tako je nevaren postopek odstranjevanja, ki pušča posledice na naravnih nohtih.«

Večtedenska prekritost nohta z lakom po besedah Klemšetove ni škodljiva, nasprotno. »Lak je kot nohtna zaščita. Preprečuje zunanjim dejavnikom, da bi ga uničili ali poškodovali. Noht je zaradi njega trši, se ne obarva in njegova naravna struktura se čez čas izboljša. Dobri izdelki namreč vsebujejo sorodne sestavine nohta, kot je na primer keratin, ter so kompatibilni in koristni.«

Nohtov v času, ko so prekriti z lakom, ni treba negovati, pustimo, da mirno, zdravo rastejo, saj so zaščiteni in prekriti z okrepljeno plastjo. Priporoča pa se, še posebno pozimi, nega obnohtne kože in celotnih rok.

Spremembe v barvah in dolžini

»Letošnja pomlad je kar divja. Žive barve so prehitele poletje in smernica je obrnjena na glavo. Živi odtenki spomladi, pastelni poleti. Izpostavila bi, da so modni zdravi in kratki nohti. Tako sem vesela, da se dolgi, umetni in kičasti tudi v Sloveniji odmikajo s trga, iz medijev, kampanj.«

Deli s prijatelji