Ponudba je pestra, prav tako cene. Kilogram sardel, kolikor zadošča za kosilo štiričlanske družine, dobimo že za manj kot 3 evre, medtem ko je treba za kilogram najboljšega brancina iz ribogojnice Fonda odšteti kar 35 evrov.
Čeprav so nam ribe na voljo vse leto, vsaj zamrznjene, in jih je tudi priporočljivo redno uvrščati na jedilnik, je prava sezona svežih vendarle poleti, ko smo vsaj z mislimi na počitnicah nekje ob morju.
Sveže ribe lahko v večjih mestih kupimo v številnih ribarnicah na tržnicah ali v trgovskih centrih, v krajih, kjer je povpraševanje manjše, pa je ponudba omejena na zamrznjene.
Okusno in poceni kosilo s sardelami
Čeprav so sardele poceni, so med ljubitelji rib nadvse cenjene, hrustljavo ocvrte ali na primer pripravljene v marinadi. Kogar skrbi vsebnost težkih kovin v ribah, zlasti živega srebra, bo raje posegel po tistih, ki so pri dnu prehrambne verige, poleg sardel na primer skuše in slaniki. Za kilogram sardel je treba v ribarnici na ljubljanski tržnici odšteti 4 evre, za evro manj jih dobimo v E'Leclercu. V Mariboru v ribarnici Rival Trade na tržnici so po 4,5 evra, ribarnica Barmar na ljubljanski tržnici jih ponuja po 4 evre, najdražje pa ista ribarnica v Kopru po 5 evrov.
Ljubitelji rib radi posegajo po brancinih in oradah, ki so precej dražje od sardel, mi smo naredili primerjavo med gojenimi, težkimi 300 do 400 gramov. Cene obojih so povsod enake, v Ljubljanski ribarnici so po 9,5, v Mariboru 9,2 evra in najdražje v Kopru, 10 evrov za kilogram.
Med gojenimi je najdražji izjemno cenjeni piranski brancin iz ribogojnice Fonda, za 300 do 400 g je treba odšteti 18 evrov za kilogram, za najvišjo kakovost, teže 1 do 1,2 kilograma, pa kar 35 evrov.
Za domačo skušo 12,5, francoska že za 6 €
Skušo iz severnega oziroma španskega ali francoskega morja v Mariboru prodajajo po 6,6 evra, v Ljubljani po 6 in v Kopru po 7 evrov. Tam ponujajo tudi domačo skušo, ki je boljše kakovosti, temu primerna je tudi cena, ki trenutno znaša 12,5 evra za kilogram.
V odgovor na vprašanje, zakaj so ribe istega ponudnika v Kopru dražje kot v Ljubljani, so nam v Barmaru navedli več razlogov. Predvsem v Kopru ponujajo vsak dan sveže ribe, v Ljubljano pa jih vozijo 3- ali 4-krat na teden. Sardele, na primer, so v Kopru iz Tržaškega zaliva, in te so večje in bolj cenjene, v Ljubljani pa ponujajo manjše, ulovljene na Hrvaškem. Skratka, za (naj)višjo kakovost v Kopru plačamo več.
Primerjali smo cene za kilogram rib v ribarnicah na tržnicah Rival Trade v Mariboru, Barmar v Ljubljani in Kopru, v ribarnici E'Leclerc ter v spletni trgovini ribogojnice Fonda.
Kako vemo, da je riba sveža Oči morajo biti bistre in izbočene, škrge pa svetlo rdeče barve, zato kupujmo ribe z glavo, da lahko to preverimo. Koža mora biti spolzka, luske pa se ne smejo luščiti. Čvrstost mesa preverimo tako, da nanj pritisnemo, če se hitro izravna, je riba sveža. Pozorni bodimo tudi na to, da so ribe položene na debelo plast ledu. |