Reiki je zdravilna tehnika, ki jo je razvil japonski budist Mikao Usui leta 1922. Rei pomeni božansko univerzalno, ki pa je energija, ki se pretaka po telesu vseh živih bitij, med katera spadajo tudi živali in rastline. Ljudje različnih ver, kultur in duhovnih usmeritev po vsem svetu uporabljajo reiki. To je oblika energijskega zdravljenja, pri katerem terapevt deluje kot kanal za univerzalno energijo, da z njo znova vzpostavi ravnovesje in očisti blokade v čakrah.
Kako deluje?
Način zdravljenja s polaganjem rok ali brez dotika lahko pomaga pri lajšanju bolečine in nelagodja z uravnoteženjem energijskih centrov telesa ali čaker. Gre za naravni proces, ki podpira sproščanje in zdravljenje, tako da se odstranijo blokade, ki prekinjajo tok energije v telesu, s čimer se olajšuje ravnovesje in podpora na vseh ravneh. Ko se energijski tok v vašem telesu znova vzpostavi oziroma uravnoteži, se počutite bolj sproščeni in takrat lahko uporabite naravne telesne zdravilne sposobnosti.
Razlog, da je reiki tako učinkovit, je v tem, da čakre in telo napolni z energijo vesolja. Naše telo v tistem trenutku vzame točno tisto, kar potrebuje, in vloga terapevta je, da deluje kot kanal univerzalne energije in pomaga lajšati zdravljenje, da se telo lahko samo pozdravi. Ko z reikijem napolnite dele telesa, ki so energijsko ali fizično šibki, se lahko začne proces zdravljenja, saj jim takrat vaše telo omogoča, da se popolnoma sprostijo.
Tudi začetek je pomemben
Različni terapevti imajo različne seanse, zato je dobro, da se terapevt prej posvetuje s pacientom. Ne le da bo to pomagalo vzpostaviti povezavo, temveč bo terapevt dodobra izvedel, na kaj se želi pacient med seanso osredotočiti. Pogosto se zgodi, da pacientove čakre same spregovorijo o tem, katera potrebuje največ pozornosti. Pacienti neredko občutijo, da je že posvetovanje lahko začetek zdravljenja.
Po posvetovanju se seansa začne tako, da pacient leži na mizi, terapevt pa se ozemlji na eni strani mize in medtem sporoča vesolju, da je jasen kanal za reiki energijo in da so njegovi duhovni vodniki in višji jaz v celoti prisotni. Zatrdi tudi, da so prisotni pacientovi duhovni vodniki in višji jaz ter da bo ta seansa za dobro vseh vpletenih, kar pomeni, da je pacient povsem varen pri prejemanju reiki energije. Zadnji del pogovora z vesoljem je zelo pomemben, še posebno zato, ker se terapevt energijsko odpira, zato je pomembno, da sta oba s pacientom energijsko zaščitena.
Kakšen je občutek?
Med seanso, ki je izkušnja celotnega telesa, je pacientu lahko toplo ali hladno, lahko se počuti bolj mirnega in globoko diha. Njegove mišice začnejo sproščati napetost, srčni utrip se umiri, nadledvični žlezi pa sta sproščeni. Bolj vizualni tipi lahko doživljajo barve ali vizualne učinke, nekateri zadremajo, a ne glede na to, ali se delovanja zavedamo ali ne, univerzalna energija deluje optimalno. Kljub vsem težavam boste imeli globok občutek, da bo vse v redu. Večina ljudi začuti spremembe in koristi že po prvem zdravljenju z reikijem, medtem ko drugi z globljimi težavami potrebujejo več zdravljenj.
Po navadi terapevt začne na vrhu glave in konča ob stopalih, vmes pa gre od čakre do čakre, na tistih, ki potrebujejo več pozornosti, ostane dlje. Ko konča, se narahlo dotakne rame pacienta, kar pomeni konec zdravljenja, in potem preveri, kako se počuti, ter mu poda smernice, odgovori na vprašanja ali pa razloži, kaj je začutil med seanso.
Pri izbiri pravega terapevta sledite svoji intuiciji, saj vas ne bo usmerila k napačni osebi. Pomembno je, da mu zaupate in da imate z njim dober odnos.
Pomoč pri stresu in tesnobi
Kadar je naše simpatično živčevje preobremenjeno, se telo zateče k odzivu boj ali beg, in naši preživetveni nagoni prestavijo v višjo prestavo. Takrat se pospeši srčni utrip, imamo kratko sapo, težko dihamo s polnimi pljuči, mišice se krčijo, lahko se potimo, hkrati se aktivirata nadledvični žlezi, poviša pa se raven kortizola (stresnega hormona), da bi obvladovali vir stresa. Adrenalin je naš hormon za boj ali beg, ki ga prav tako aktivirata nadledvični žlezi, da se soočimo s stresnimi okoliščinami ali zbežimo.
Kaj se zgodi, če večino časa živimo v preživetvenem stanju? Naši nadledvični žlezi trpita, naš sistem se utruja, lahko se celo hiperaktivno odzove ali pa razvije fizične bolečine, ki niso posledica fizične travme. To je jasen kazalnik, da se tisto, kar smo energijsko občutili, zdaj kaže na telesu. Poleg tega lahko absorbiramo energijo, ki nam ne pripada, zaradi česar smo lahko razdraženi, utrujeni in tesnobni.
Kako nas torej lahko reiki osredišči? Pomaga se nam znova povezati s srcem, našim resničnim središčem, ki nas usklajuje z višjim jazom. Strah je pogosto močno čustvo, vendar je na koncu iluzija, čeprav močna. Ljubezen pa je resnična. In reiki nam pomaga, da se znova povežemo s samimi seboj, z ljubeznijo. Ko torej uporabljamo reiki, da iz čaker odstranimo energijske ostanke in se znova povežemo z ljubeznijo do samih sebe, pa tudi z ljubeznijo do drugih, se začnemo zavedati destruktivnih vzorcev, ki smo jih zadrževali v sebi. In šele takrat se jih lahko naučimo prekiniti.
1. Lezite in se udobno namestite. |