MALOMARNO ZDRAVLJENJE

Zdravnik Mrđa obsojen, kolega Brenčič oproščen

Objavljeno 01. oktober 2014 19.29 | Posodobljeno 01. oktober 2014 19.29 | Piše: Aleš Andlovič

Zdravnika Milana Mrđo ptujsko sodišče obsodilo zaradi malomarnega zdravljenja.

Milan Mrđa (levo) obsojen na eno leto pogojno, Matjaž Brenčič (desno) oproščen. Foto: dokumentacija Dela

PTUJ – Pisal se je 11. oktober pred tremi leti, ko so na urgenco ptujske bolnišnice dr. Jožeta Potrča zaradi poslabšanja zdravja pripeljali takrat 69-letno Berto Černivec. Upokojenka je imela že vrsto let težave s pljuči, a nihče ni pričakoval, da se bo njena življenjska pot končala tako tragično. Ko se je srce Berte Černivec dan po sprejemu v bolnišnico dokončno ustavilo, svojci kar niso mogli verjeti. Pritožili so se takratnemu vodstvu bolnišnice, da zdravniki niso storili vsega, kar bi po svojih etičnih načelih morali. Primer zdravljenja Berte Černivec je prevzela zunanja komisija in ugotovila nekaj nepravilnosti pri zdravljenju pacientke.

Komisija za strokovna medicinska vprašanja pri zdravniški zbornici je med pregledom ugotovila, da iz dokumentacije sploh ni mogoče razbrati, kako pogosto je medicinsko osebje v ptujski bolnišnici sploh opazovalo vitalne funkcije Černivčeve. Poleg tega so strokovnjaki še menili, da je bila terapija s kisikom predpisana razmeroma (pre)pozno. Da so zdravili z levo roko, je razvidno tudi iz bolnišnične dokumentacije, iz katere se ne da razbrati, kaj se je s pacientko dogajalo vse od zadnjega pregleda pa do smrti. Mnenje komisije je pristalo na mizi ptujskih kriminalistov, ti pa so na tožilstvo poslali ovadbo zoper zdravnika, 64-letnega Milana Mrđo in 51-letnega Matjaža Brenčiča, ki sta pokojno Berto Černivec zdravila.

Tožilec je menil, da bi imela Berta Černivec ob optimalnem zdravljenju s kisikom (tega pa ni bila deležna) veliko več možnosti za preživetje. Strokovna komisija namreč ni mogla z gotovostjo trditi, da bi Černivčeva, če bi jo zdravili drugače, doživela odpust iz bolnišnice najstarejšega slovenskega mesta. Pritisk svojcev je postajal iz dneva v dan večji, na koncu pa sta zdravnika Milan Mrđa in Matjaž Brenčič morala zaradi malomarnega zdravljenja sesti na zatožno klop ptujskega okrožnega sodišča.

»Ko sem jo obiskala v bolnišnici, je bila v groznem stanju. Rdeče-modra je bila v obraz, roke je imela čisto mrzle; čeprav smo njeno bolezen spremljali vrsto let, je takšne še nikoli prej nisem videla. Ker sem opazila, da težko diha, a da ni priklopljena na kisik, sem odšla do medicinske sestre, jo vprašala, ali ne vidi, v kako hudem stanju je mama, pa me je nagnala, češ da imajo menjavo,« se dogajanja v ptujski bolnišnici spominja hči umrle Ruža Brlek. Hči je glede na njeno slabo stanje zdravstveno osebje (predvsem medicinske sestre) večkrat pozivala, naj mamo premestijo na oddelek za intenzivno nego, vendar jo je bolnišnično osebje domnevno mirilo in prepričevalo, da je Berta Černivec dobro in da ni potrebna premestitev na intenzivno nego.

Zdravnika Mrđa in Brenčič sta se sprva zagovarjala zaradi povzročitve smrti iz malomarnosti, za kar je po slovenski zakonodaji predpisana kazen od šestih mesecev do petih let zapora. Na sodišču sta pojasnjevala, da je bolnica več kot 30 let bolehala za napredujočo astmo in opešalo je tudi njeno srce. Na plano so prihajale nove podrobnosti primera, tožilstvo pa je obtožnico prekvalificiralo v milejše kaznivo dejanje. Namesto povzročitve smrti iz malomarnosti je zdravnikoma očitalo malomarno zdravljenje (zagrožena kazen do treh let zapora), za nameček pa je obtožbo zoper Matjaža Brenčiča tik pred koncem sojenja umaknilo.

Z vrsto zapletov in nevšečnosti jo je odnesel zdravnik Matjaž Brenčič, drugi, Milan Mrđa, pa je ni.

Sodišče ga je spoznalo za krivega, da je pri zdravljenju Berte Černivec naredil premalo, da ni odredil merjenja frekvence dihanja in frekvence bitja srca. Še najhujše pa je, da je sodišče prišlo do spoznanja, da si je zdravnik Mrđa podatke o krvnem tlaku in frekvenci bitja srca, ki jih je navedel članom strokovne komisije, preprosto izmislil. Ker doslej ni bil kaznovan, so mu ptujski sodniki izrekli pogojno kazen enega leta zapora s preizkusno dobo dveh let. V obrazložitvi sodbe je še prebrati, da so medicinske sestre menda naknadno izpolnjevale temperaturni list bolnice Berte Černivec. In to šele takrat, ko je v ptujsko bolnišnico prispela odredba, da morajo vso dokumentacijo v zvezi z zdravljenjem Berte Černivec predati kriminalistom.

Obsodilna sodba proti zdravniku Milanu Mrđi še ni pravnomočna, saj se je njegov zagovornik, odvetnik Jože Majer, pritožil na višje sodišče. Mariborski odvetnik trdi, da se je njegovi stranki zgodila velika krivica, ko je na zatožni klopi ostal sam. »Očitno je, da soobtoženi Brenčič na Ptuju uživa večjo reputacijo kot moja stranka, ki je v Slovenijo prišel iz Beograda. Le zakaj je tožilstvo spregledalo vse opustitve Brenčiča, ki je bil kot sobni zdravnik najbolj poklican, da bi skrbel za zdravstveno stanje bolnice?« se sprašuje Majer. V zraku je tudi vprašanje, zakaj ni bilo kaznovano medicinsko osebje, če pa je sodišče ugotovilo, da so bili temperaturni listi izpolnjevani šele naknadno, po smrti pokojne. 

Deli s prijatelji