NEVARNO

Zdravilo krivo 
Aidine smrti?

Objavljeno 02. september 2012 10.41 | Posodobljeno 01. september 2012 21.09 | Piše: Sebastijan Ozmec

Založnik Dušan Cunjak svari, da je zdravilo za shizofrenike izjemno nevarno.

Znani založnik Dušan Cunjak. Foto: Marko Feist

Znani založnik Dušan Cunjak, ki se rad pohvali, da proda največ knjig v Sloveniji v svojih številnih antikvariatih po večjih mestih, je prepričan, da je zdravilo Fluanxol Depot nevarno za zdravljenje duševnih bolnikov. Trdi, da je njegovi pokojni partnerici Aidi Novak povzročil tumor na možganih, zaradi česar je pred dvema letoma umrla. Cunjak poziva ministrstvo za zdravje, naj ustanovi posebno komisijo, ki bo preverila učinke in prepovedala uporabo fluanxola. Čeprav uradno ni potrjeno, da zdravilo povzroča tumor, ga, denimo v ZDA, ne uporabljajo za zdravljenje duševnih bolnikov, saj ga posebna komisija še ni odobrila.

Nepravilna diagnoza?

»S partnerico Aido, ki je imela težko otroštvo, saj so jo starši prepustili vzgoji stare mame, sva se spoznala pred dobrimi desetimi leti, ko je delala kot računovodkinja pri Slovenskih železnicah,« začne žalostno zgodbo pripovedovati Cunjak. Aido je nenehno bolela glava, zato je obiskala svojega zdravnika. »Diagnosticiral ji je progresivno shizofrenijo in na dvajset dni so ji dajali injekcije fluanxol depota. To so zelo hude injekcije. Če jih ni dobila, so se ji tresle roke.« Že takrat je bil Dušan prepričan, da je zdravnik prehitro postavil diagnozo in da je bila njegova partnerica zgolj depresivna. Prav zaradi tega je hotel drugo mnenje: »Poslal sem jo k psihiatru, sodnemu izvedencu Dušanu Žagarju, ki sem ga poznal, saj kupuje knjige pri meni. Dvakrat jo je pregledoval po eno uro in ugotovil, da nima shizofrenije. Res je, da je bila depresivna, ampak shizofrenija in depresija nista eno in isto.«

Ko se je Aida v službi sprla z drugimi uslužbenkami, so jo hospitalizirali: »Poglejte to napako. Njen osebni zdravnik iz Slovenskih železnic je najbolj kriv za njeno smrt, saj jo je avtomatično poslal v Polje, ko se je v službi sprla. Prišli so iz psihiatrije, jo odpeljali in tri mesece obdržali brez diagnoze. Aida je bila zaprta vase in se ni znašla, zdravniki pa delajo po avtomatizmu in so jo poslali v Polje.«

Napačno zdravljenje?

Aido so zdravili z injekcijami fluanxola, klasičnega antipsihotika, ki se uporablja za zdravljenje shizofrenije. Dušan je prepričan, da je bilo do takrat z njegovo nekdanjo partnerico vse v redu, zdravilo pa naj bi povzročilo tumor na njenih možganih, zaradi česar naj bi pozneje umrla. Po njeni smrti Dušan ni mogel dobiti izvidov, saj ni bil njen mož, zato se je dogovoril za sestanek z dr. Vesno Švab, ki je bila takrat predstojnica ljubljanske psihiatrične klinike in hkrati Aidina zdravnica. »Na sestanku sem ji povedal, da razmišljam o tožbi proti njej, ker so jo označili za duševnega bolnika, čeprav ni bila. Odgovorila mi je, da je po prvem pregledu psihiatra vse naprej samo še avtomatizem. Vprašal sem jo, ali niso v Polju opravili nobenih testov, in mi je odgovorila, da ne. Rekla je še, da je morala po tem, ko je prvič dobila fluanxol, tega dobivati do konca življenja. Niso je še enkrat pregledali.«

Sporno zdravilo

Cunjak je prepričan, da je njegova Aida umrla zaradi injekcij, ki so ji po njegovem prepričanju povzročile tumor. »Na te injekcije me je opozorila Aidina prijateljica psihologinja, ki mi je rekla, da so jo uničile ravno te. To so hude injekcije, zato sem se o njih hotel pozanimati v Polju, pa so mi rekli, da o tem ne bodo dajali izjav.«

Fluanxol bi morali prepovedati

Fluanxol, ki ga pri nas zdravniki predpisujejo bolnikom s shizofrenijo, ni varno zdravilo in bi ga morali prepovedati, meni Cunjak. Ogorčen je tudi nad našim zdravstvenim sistemom: »Aido je deset let bolela glava, na koncu pa je dobila tumor. Njen osebni zdravnik je ni hotel dati na slikanje glave, ampak ji je dal kar tablete za pomiritev. Ni se posvetil svoji pacientki. Šele ko sem poklical v Polje in vztrajal, so jo dali na slikanje glave in ugotovili tumor. Aida je umrla v hudih bolečinah po osmih mesecih. Obdukcijski zdravnik ni potrdil, da je umrla zaradi injekcij, ampak sumi, da bi znalo biti tudi to. Nisem pa dobil izvidov, saj nisem ožji sorodnik. Zdaj opozarjam na to in hočem, da posebna komisija pregleda zdravilo, ker sumim, da je nevarno. Menda vsak stoti dobi tumor od tega zdravila. Prepoved zdravila hočem doseči v spomin na pokojno Aido. Doseči hočem tudi, da se splošni zdravniki bolj posvetijo pacientom, ne pa da jih ne dajo niti na slikanje, ker je predrago. Prej jih pustijo umreti.«

Sožalje ob izgubi

Ker ni dokazano, da bi fluanxol povzročal tumor, psihiatrinja doc. dr. Vesna Švab na Cunjakove obtožbe odgovarja: »Z gospodom Cunjakom sem že osebno govorila o njegovi pritožbi in mu izrekla iskreno sožalje ob smrti gospe. V čast mi je, da se je gospa odločila za zdravljenje pri meni, da sem jo poznala in z njo sodelovala. Bila je izjemna osebnost, ob vesti o njeni smrti sem bila globoko pretresena. V procesu zdravljenja sem upoštevala medicinsko znanje in doktrino, jo pregledovala in jo zdravila po smernicah diagnostike in zdravljenja. V medicinski literaturi in praksi ni podatka, da bi navedeno zdravilo lahko povzročilo možganski tumor. Gospoda Cunjaka pozdravljam in sočustvujem ob njegovi izgubi pred leti.«

Deli s prijatelji