OGLJIKOV MONOKSID

Trije mladi so se zastrupili, krivca pa ni

Objavljeno 04. november 2017 17.30 | Posodobljeno 04. november 2017 17.30 | Piše: Mojca Marot

V apartmaju na Rogli so se zastrupili z ogljikovim monoksidom. Višje sodišče: lastnik apartmaja in tehnični preglednik nista kriva.

Apartmajska hiša Kragulj tik pod Roglo. FOTO: Dejan Javornik

CELJE – Lastnik apartmaja Ernest Plesnik in član takratne komisije za opravljanje tehničnih pregledov pri Upravni enoti Slovenske Konjice Stanislav Dečman nista kriva, da so januarja 2012 v apartmaju v apartmajski hiši Kragulj tik pod Roglo, umrli trije mladi ljudje. Potem ko je decembra lani tako odločilo prvostopenjsko sodišče, je zdaj oprostilni sodbi pritrdilo višje, kar pomeni, da je postala pravnomočna, Plesnik in Dečman sta s tem oprana vsakršne krivde.

Spomnimo, da so se trije mladi 15. januarja 2012 odpravili na nekajdnevne počitnice, a že prvi dan so umrli zaradi smrtonosnega ogljikovega monoksida, ki se je sproščal v prostor ob hkratnem delovanju plinske in kaminske peči v apartmaju. Obe hkrati so si 24-letni Dragan Žunić iz Laškega, enako stara Bernarda Hiti iz Limovc pri Trojanah in njen dve leti mlajši fant Davor Grofelnik s Polzele prižgali zato, ker je bilo tistega dne peklensko mrzlo. S hkratnim prižigom obeh peči so tako hoteli čim prej ogreti prostor, pri tem pa se je koncentracija smrtonosnega ogljikovega monoksida v prostoru tako povišala, da je bilo to zanje usodno.

Ko so hkrati prižgali obe peči, se je močno povišala koncentracija smrtonosnega ogljikovega monoksida v prostoru.

Njihova trupla so odkrili šele po dveh dneh, ko se je eden od najemnikov drugega apartmaja pritožil, da je ostal brez vode. Lastnik se je zato sam odpravil preverit, zakaj je je že zmanjkalo, a se na klice in trkanje v nesrečnem apartmaju ni odzval nihče, zato je poklical policiste, ki so v apartma številka pet vstopili s silo. Naleteli so na grozljiv prizor: eden od treh mladih je umrl pod tušem, prav zato je zmanjkalo vode, druga dva sta zaspala na kavču.

Lastnik sam klical dimnikarje

Celjski kriminalisti so po tragičnem dogodku zaradi povzročitve splošne nevarnosti ovadili tri ljudi, poleg Plesnika in Dečmana še izvajalca dimnikarskih storitev Marjana Lapuha. Ker pa je ta med preiskavo umrl, je celjsko tožilstvo očitke zoper njega umaknilo. V obtožnici, ki jo je tožilstvo vložilo dobri dve leti in pol po dogodku, sta zato obstali le dve imeni, Plesnik in Dečman. Oba sta sedla na zatožno klop, a sta krivdo ves čas zanikala, v sodnem postopku pa jima je uspelo dokazati, da nista ravnala malomarno, še manj naklepno. Sodnica celjskega okrožnega sodišča je zato obema izrekla oprostilno sodbo, da je odločitev pravilna, se je strinjalo tudi višje sodišče, ki je v obrazložitvi zapisalo, da je bil pregled kurilnih naprav v apartmaju v pristojnosti koncesionarja dimnikarskih storitev, torej Dimnikarstva Lapuh.

Lastnik apartmaja koncesionarju nikoli ni branil, da bi vstopil v apartma. Še več, le tri mesece pred tragedijo je sam poklical dimnikarstvo, ti pa so mu zagotovili, da dimniki ustrezajo delovanju plinskih trošil in pomožnih kurišč na trda kuriva ter da je prezračevanje zagotovljeno po predpisih. Prav tako je višje sodišče ugotovilo, da je Upravna enota Slovenske Konjice uporabno dovoljenje za apartma izdala le dan po opravljenem tehničnem pregledu, na katerem pa je Dečman podal nekaj pripomb glede strojnih inštalacij in bi morale biti pomanjkljivosti, preden je bilo dovoljenje za uporabo izdano, odpravljene. Prej kot Dečman bi tako moral zaradi nevestnega dela v službi ali zlorabe uradnega položaja ali pravic na zatožno klop sesti tisti, ki je bil takrat na čelu upravne enote, a je pregon za to kaznivo dejanje zastaral še pred tem tako žalostnim in tragičnim dogodkom. 

 

Deli s prijatelji