LJUBLJANA – Še en preprodajalec prepovedanih substanc od trinajstih, ki so jih v veliki policijski akciji maja lani – prijelo se je je neuradno ime Očistimo Slovenijo – prijeli zaradi ukvarjanja z mamili, je s tožilstvom podpisal sporazum o priznanju krivde. Fikret Mehmedagić se je s tožilcem Boštjanom Jegličem pogodil za šest let in pet mesecev zapora ter stransko denarno kazen 7000 evrov, ki jo mora poravnati v 24 obrokih, sicer bo za vsakih 28 evrov še dan dlje za zapahi. Fikret Mehmedagić mora skupaj z bratom Almirjem Mehmedagićem, ki je krivdo priznal že prejšnjič (12 obtožencev so o priznanju krivde povprašali že na prejšnjih dveh predobravnavnih narokih) in bo na hladnem tri leta, vrniti še 5450 evrov umazanega denarja. Del tega, 1250 evrov, so jima že zaplenili.
Nadaljevanje sojenja
Sojenje se bo v začetku februarja nadaljevalo le za trojico, ki krivde ni priznala. To so Darko Smešnik, ki mu je tožilec neuradno ponudil pet let zapora, Nermin Ćatić, ki bi ga Jeglič zaprl za osem let (pri njem so našli slab kilogram kokaina in pol kilograma heroina), in Gorazd Filimonović, ki mu je tožilec ponudil štiri leta in dva meseca zapora. Vsi preostali so očitno ocenili, da ima tožilec v rokah premočne karte in bi tvegali, da po koncu rednega postopka dobijo še višjo kazen. Vsi, ki so krivdo priznali, bodo plačali tudi stroške sodnega postopka. »Malce nenavadno bi bilo, da bi vi služili s prodajo droge, vaše stroške pa bi plačali davkoplačevalci,« je Fikretu Mehmedagiću včeraj povedal ljubljanski okrožni sodnik Srečko Škerbec, ko mu je izrekel sodbo.
Vodja dela ljubljanske tihotapske mreže, 41-letni Črnogorec Smajl Kučević, ki so mu zasegli 2,5 kilograma kokaina in okrog šest kilogramov amfetaminov, se je s tožilstvom sicer pogodil za sedem let in 11 mesecev zapora, plačal bo tudi 20.000 evrov denarne kazni in vrnil 16.000 evrov premoženjske koristi. Vanja Kojić bo za zapahi leto in dva meseca, denarna kazen zanj je 1500 evrov, vrniti pa mora še 1375 evrov umazanega denarja. Za Kojića je bilo slišati, da je pri preprodajanju uporabljal vrsto šifer, za katere je očitno menil, da jih možje v modrem ne bodo razbrali; namesto besede droga je uporabljal šifre flaše, gume ali chivas ali pa je dejal, da nima prevoza.
Prepovedanih drog za več kot 1,6 milijona evrov
Svojo usodo je s podpisom sporazuma o priznanju krivde za sedem let in 10 mesecev zapečatil tudi Sanel Kazić, to pa sta storila tudi Beograjčan Goran Nikolić in njegova hči Kristina, ki živi v Ljubljani – edina sta bila obsojena na pogojni kazni. Leto in osem mesecev bo za zapahi Venes Selman, Eni Jernej Pregrad tri leta, Saša Stojnić pa leto in pol.
Čeprav je bila to hkratna akcija, so policisti maja lani prijeli več združb oziroma ljudi, in sicer v Kranju 25 osumljenih, v Ljubljani 13 in v Kopru štiri. V Ljubljani se po obtožnici ločijo na tri združbe (glavni naj bi vodila Ćatić in Kučević), ki so delovale v isti preprodajalski mreži. Iz Nizozemske in Španije so skupaj menda uvozili najmanj 22 kilogramov hašiša, sedem kilogramov heroina, 33 kilogramov kokaina in dva kilograma amfetaminov, skupaj za več kot 1,6 milijona evrov.