NA PROSTOSTI

Psihiatri: morilec Bogut ni nevaren

Objavljeno 22. junij 2013 09.02 | Posodobljeno 22. junij 2013 09.02 | Piše: Aleš Andlovič

Za Nemce je bil morilec arhitekta Gorazd tempirana bomba.

Gorazd Bogut.

ŠENTILJ V SLOVENSKIH GORICAH – Ogromno prahu je že dvignil danes 38-letni okrutni morilec Gorazd Bogut, ki so ga pred slabima dvema letoma izgnali iz Nemčije in se je vrnil v rojstno Zgornje Gradišče v zahodnem delu Slovenskih goric. Že ob prihodu »pošasti«, kot so Slovenca opisali nemški strokovnjaki ter mediji, so se domačini zgražali. Naselil se je v počitniško hišico, ki mu jo je zapustila njegova babica. »Le vprašanje časa je, kdaj bo ponovno udaril,« je ob vrnitvi Boguta svoj strah izražal domačin. In še kako je imel prav, saj je trajalo le slabo leto, da so na rokah Gorazda Boguta ponovno zažvenketale lisice. Konec januarja se je z nožem v rokah spravil na družino, ki živi v njegovi neposredni bližini. In končal trdno za zapahi, tokrat slovenskimi.

Skuter in golf

Toda njegovo bivanje za zapahi je bilo zelo kratko. Vsega poldrugi mesec je Gorazd Bogut preživel v jetniški celici, nato se je ponovno vrnil v domače okolje. Da je »tempirana bomba«, kot ga je opisal nemški strokovnjak psihiatrične stroke, z dvajset centimetrov dolgim nožem v rokah poskušal vlomiti v družinsko hišo svojih sosedov, ni bilo zadosten razlog za njegovo daljšo odsotnost. Niti to ne, da je napadel policista, ki sta posredovala po klicu na pomoč prestrašene družine z mladoletnimi otroki. Mariborsko sodišče ga je (po dogovoru obrambe in tožilstva) obsodilo na pogojno kazen dveh let zapora s preizkusno dobo petih let.

 

Hudo nevaren

Gorazd Bogut je prva leta svojega življenja živel nedaleč od Šentilja, dokler se ni leta 1979 z materjo preselil v Nemčijo. Že v najstniških letih je prišel navzkriž z zakonom, zaradi česar so nemške oblasti leta 1993 zaradi tatvin, roparskega izsiljevanja in povzročitve telesnih poškodb odločile, da ga bodo izgnale iz države. Bogut je zaljubljen do ušes odšel do svoje tedanje ljubezni Nicole in jo prepričeval, naj z njim pobegne v njegovo domovino. Ker mladenka ni imela enakih načrtov, jo je pretepel, kar je tako razjezilo dekličinega očeta, da je Boguta vrgel iz stanovanja. Na poti skozi Westpark sredi Münchna je srečal takrat 40-letnega arhitekta Konrada Hierla. Nič hudega slutečega očeta dveh otrok je 12-krat zabodel z nožem metuljčkom, dokler ni mrtev obležal na tleh.

Nemški policisti so potrebovali štiri leta, da so razvozlali, kdo je morilec. Za Gorazdom Bogutom so razpisali tiralico in takrat 22-letnega možakarja so prijeli hrvaški policisti v kraju Pirovec. Sledil je dolgotrajen sodni proces, v katerem je bil obsojen najprej na 10 let zapora, nato so mu kazen zvišali na 13 let. Po prestani kazni so ga Nemci še poldrugo leto zadrževali v zaporu (za kar je od Nemcev dobil 12.000 evrov odškodnine), saj so ga ocenili kot hudo nevarnega, nato pa ga izgnali v Slovenijo. Zdaj pa Nemci od Slovenca zahtevajo povrnitev stroškov deportacije, ki povsem naključno znašajo prav 12 tisočakov.

»Seveda nemirno spimo, odkar se je vrnil v domače kraje. Čeprav je dne, ko je napadel sosede, pregloboko pogledal v kozarec, to ne opravičuje njegovega početja,« nam je vidno zaskrbljena razlagala domačinka, ki iz strahu pred maščevanjem ne želi biti imenovana. Zanimivo, da je k pogojni obsodbi veliko doprinesla ocena slovenskega strokovnjaka psihiatra, ki je ocenil, da je Bogut – v popolnem nasprotju z nemško ekspertizo – povsem nenevaren za okolico, v kateri živi.

Za čim hitrejšo in do drugih prebivalcev šentiljske občine mirno resocializacijo Gorazda Boguta se je pred časom zavzel sam župan občine Šentilj Edvard Čagran. Tudi ob njegovi pomoči je morilec dobil novo priložnost in zaposlitev v enem izmed šentiljskih podjetij. Delal je kot varilec, a po mesecu in pol odsotnosti zaradi čepenja v priporu je menda tudi lastniku, ki sicer slovi kot zelo toleranten človek, prekipelo. Kljub temu se možakar s pestro preteklostjo baha s svojimi materialnimi podvigi. Pred dnevi je na družabnem omrežju objavil fotografijo svojega voznega parka: skuter in golf serije III.

 

Maščevanje zaradi psa

Na začetku tega leta je občan policiji sredi noči prijavil, da nekdo vlamlja v njegovo hišo v Zgornjem Gradišču. Policista sta ob prihodu na kraj dogodka zalotila Gorazda Boguta. V hišo družine, ki ima celo majhne otroke, je poskušal vlomiti z mesarskim nožem. Že takrat je vse kazalo na to, da ni imel le vlomilskih namenov. V ozadju naj bi bilo maščevanje. Hiša, v katero je poskušal vlomiti, je le kilometer od njegovega skromnega doma. Pred časom naj bi se njegov pes (pitbul terier) zatekel na dvorišče nesrečne družine. Da bi zavarovali svojega psa, naj bi Bogutovega štirinožnega prijatelja pregnali z metlo. Ker naj ne bi trpel nasilja nad svojim psom, naj bi se Gorazd Bogut družini svojstveno maščeval. Po prihodu policistov na kraj vloma se je razvila pravcata drama, najprej se je morilec iz Münchna z nožem porezal po roki, da mu je menda v potokih tekla kri. Nato se je spravil fizično obračunavat s policistoma. Obema je pretil čez mejo dobrega okusa, jima psoval mamo in jima grozil s smrtjo. To je sodu izbilo dno, policista sta uporabila prisilna sredstva in mu nadela lisice. Sledilo je zaslišanje na policijski postaji. Kriminalistom je obsojeni morilec poskušal prodati zgodbo, da je tragične noči pregloboko pogledal v kozarec in sploh ni vedel, da ne vstopa v svojo hišo.

Z dekletom ali ne?

Sicer imata oba, avtomobil in motorno kolo, za seboj že na tisoče kilometrov, a prebivalci Slovenskih goric se vprašujejo: »Od kod brezposelnemu delavcu toliko denarja, da ima lahko kar dve prevozni sredstvi?« Odgovor je na dlani, saj je Bogut za avtomobil odštel vsega dvesto evrov. »Čisto nekaj drugega sem si zamislila. Ta je v redu,« je sliko komentirala njegova mama Olga. Da tu in tam tava po okoliških gostilnah, je že vsem znano, čeprav naj se do vseh domačinov ne bi vedel agresivno. S tetovažami, ki krasijo njegovo izklesano telo, pa že pri večini normalnih smrtnikov na prvi pogled vzbuja strah in trepet.

Sprva je kazalo, da je Gorazd Bogut dobesedno vzel nasvete münchenskega sodnika Stephana Hocka, ki ga je ob obsodbi na pot pospremil z besedami, da je zanj rešitev le v ljubezni. Sredi novembra lani je začel intimno razmerje z nekim dekletom. »Delala naj bi v enem izmed gostinskih lokalov,« so nam zaupali domačini. V isti sapi pa dodali: »Zdaj je vsega že davno konec.« Morda je k ponovnemu prehodu v samski stan pripomogel njegov nenačrtovani dopust v mariborskih zaporih. 

 

Deli s prijatelji