SODBA

Po smrti vnukinje
 brez odškodnine

Objavljeno 06. avgust 2014 22.10 | Posodobljeno 06. avgust 2014 22.12 | Piše: Aleksander Brudar

Dedek in babica deklice, ki je umrla na smučišču Stari vrh, izgubila tožbo.

LJUBLJANA – Stari starši šestletne Anje Stanonik, ki je pred dobrimi petimi leti in pol umrla pod kolesi teptalnika snega na smučišču Stari vrh, niso upravičeni do posebne odškodnine, je odločilo ljubljansko višje sodišče. V odškodninski tožbi so namreč ti od Zavarovalnice Triglav terjali vsak po 12.000 evrov z utemeljitvijo, da imajo po sodni praksi tudi stari starši pravico do odškodnine za duševne bolečine za smrt vnukinje, če se lahko njihovo razmerje medsebojno enači z razmerjem med starši in otroki. Po njihovem prepričanju so tudi oni skrbeli za vnukinjo in so bili z njo v vsakodnevnem stiku. Na njihovo medsebojno povezanost je še posebno vplivalo dejstvo, da je bila večinoma v varstvu pri njiju, saj ni hodila v vrtec. S tožbenim zahtevkom jima je delno uspelo prepričati prvostopenjsko sodišče, ki je menilo, da se ju lahko uvrsti v krog oseb, ki jim sodišče prisodi pravično denarno odškodnino za njihove duševne bolečine. Po mnenju sodišča je namreč med starimi starši in vnukinjo obstajala velika čustvena navezanost. Glede na ugotovitve izvedenke psihiatrične stroke je vsakemu prisodilo 10.000 evrov in vračilo pravdnih stroškov.

A s takšno sodbo se niso strinjali v Zavarovalnici Triglav, ki so se pritožili na višje sodišče, to pa je sodbo spremenilo tako, da je tožbeni zahtevek zavrnilo. Višji sodniki sicer ne dvomijo, da je obstajala velika čustvena navezanost in da ju je tragična izguba hudo prizadela. A vseeno menijo, da ugotovljene okoliščine ne utemeljujejo sklepa, da je med babico in dedkom ter vnukinjo obstajalo enakovrstno razmerje kakor med deklico in njenimi starši, čeprav, kot poudarjajo, ni nujno, da bi morali stari starši v celoti prevzeti vlogo staršev. V postopku namreč ni bilo dokazano, da bi na primer babica v celoti prevzela skrb za skupno gospodinjstvo ali da bi bila dedek in babica toliko vključena v življenje vnukinje, da bi presegalo siceršnje vezi, ki se praviloma spletejo med starimi starši in vnuki, utemeljujejo svojo odločitev višji sodniki. Če so Anjini stari starši ostali brez odškodnine, pa je Zavarovalnica Triglav, pri kateri je imel zavarovano odgovornost STC Stari vrh, s starši in bratom sklenila zunajsodno poravnavo in jim izplačala skoraj 50.000 evrov.

Teptalcu snega pogojna kazen

Nesreča, ki je tistega 11. janurja pretresla Slovenijo, se je zgodila v dopoldanskem času, ko se je na sončno nedeljo Anja odpravila na smuko na Stari vrh. Malo po 11. uri je voznik teptalnika Primož Rihtaršič pripeljal do linije vlečnice, kjer so nameščeni krogci – otroška vlečnica. Ker je ta takrat še obratovala, je počakal, a se je vlečnica samodejno ustavila. Misleč, da jo je ustavil direktor smučišča Matej Demšar, s katerim sta se dogovarjala o ureditvi deskarskega parka, je zapeljal na vozno pot vlečnice. A ta je v tistem trenutku znova začela obratovati. Ko je voznik teptalnika to opazil, je s strojem izvedel manever, malo Anjo, ki jo je mati na vlečnici držala med nogami, pa je kljub temu potegnilo v zadnji del stroja. Kljub hitri pomoči zdravnikov in reševalcev je niso mogli rešiti.

Skoraj dve leti po nesreči je primer na kranjskem okrožnem sodišču dobil sodni epilog, ki pa je razočaral Anjine svojce. »To ni nobena kazen. Če ukradeš tisoč evrov, te kaznujejo strožje. Razočaran sem nad našim sodstvom in nad našim sosedom in direktorjem Demšarjem. Vzeli so mi vse …« je takrat po izreku sodbe, ki je medtem že postala pravnomočna, na kranjskem okrožnem sodišču z grenkobo dejal Primož Stanonik, oče šestletne Anje. Sodišče je namreč skesanemu vozniku teptalnika, pri katerem so po dogodku izmerili 0,3 miligrama alkohola na liter izdihanega zraka, zaradi povzročitve splošne nevarnosti prisodilo samo pogojno zaporno kazen poldrugega leta zapora s preizkusno dobo treh let, takratnega direktorja STC Stari vrh pa oprostilo. »Za povzročitev splošne nevarnosti je predpisana kazen do osem let zapora, a v tem primeru smo se odločili za pogojno kazen. Rihtaršič doslej ni bil kaznovan, je urejen človek, dejanje je obžaloval in se pokesal, opustil je delo voznika teptalca. Čeprav je umrl otrok, izrekamo pogojno obsodbo,« je v obrazložitvi sodbe dejala sodnica Marjeta Dvornik.

Deli s prijatelji